Patronunuz, işletmenizi tanıtmak veya çevrimiçi reklamcılıkta kullanmak için bazı “yüksek kaliteli” ürün fotoğrafları talep ettiyse, profesyonel ürün fotoğrafçılığı yapmak için paniğe kapılmayın! Bu 14 ipucu, fikir ve teknikle ihtiyacınız olan pek çok şeyi öğrenebileceğinizden eminiz.

product photography lead çekimi

E-ticaret işletmeleri için, yüksek kaliteli ürün fotoğrafçılığı satışın anahtarıdır: Tüketicilerin% 93’ü, görünümü satın alma kararında belirleyici temel faktör olarak görür. Öyleyse, sizi acemi selfie fotoğrafçısından neredeyse profesyonel bir işletme fotoğrafçısına götürecek bazı ürün fotoğrafçılığı ipuçlarını ve tekniklerini inceleyelim.

Profesyonel Ürün Fotoğrafçılığı

Profesyonel Ürün Fotoğrafçılığı

# 1: Uygun aydınlatma kullanın

Ürün fotoğrafçılığı ışıklandırmasıyla başlayalım. Uygun ışık olmadan ne ürününüz ne de arka planınız gerçekte göründüğü gibi görünmeyecektir. Tony Northrup, Digital Photography School için yazdığı bir makalede, “Işıksız, beyaz bir arka plan bile fotoğrafta beyaz görünmüyor, gri görünüyor” cümlesiyle ışığın önemini ifade etmiş.

Ürün fotoğrafçılığı aydınlatması için iki seçenek var: stüdyo aydınlatması ve doğal aydınlatma. Fotoğrafını çektiğiniz ürün, fotoğrafın amacı ve reklam yaptığınız platform, hangi ışığı seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Doğal aydınlatma; yenilebilir öğeler, insanlar ve giysiler içeren ürün fotoğrafları için gerçekten işe yarayabilir ve bu doğal görünümlü fotoğraflar Instagram gibi sosyal medya mecralarında iyi sonuç verebilir.

product photography flower natural light çekimi

İçeride fotoğraf çekiyorsanız, ürününüzü pencereye bakacak şekilde yerleştirmelisiniz, böylece içeri giren tüm doğal ışığı elde edebilirsiniz. Öte yandan, ürünlerinizi dışarıda fotoğraflayabiliyorsanız, öyle yapın! Bunu yapmak için en iyi zamanlar güneşin olduğu ancak çok da sert olmadığı sabahın erken saatleri ve öğleden sonralarıdır. Hafif bulutlu günler de tercih edilebilir. Öğlen saatlerinde ayakkabıları güneş tepedeyken çekim için dışarı çıkarırsanız, fotoğraflarınızda çok fazla parlama olacaktır.

Öte yandan, ürününüz ağırlıklı olarak iç mekanlarda kullanılıyorsa (ör. Tencere seti), küçük ayrıntılar içeriyorsa (ör. Sanat eseri) veya Amazon, Trendyol veya Hepsiburada’da satılıyorsa, yapay ürün fotoğrafçılığı aydınlatması tercih edilir. Stüdyo fotoğrafçılığı ve ışık konusunda alacağınız her türlü eğitim bu alanda yaşayacağınız problemleri azaltmakta yardımcı olacaktır.

# 2: Tripod kullanın

Tripodlar, kulağa gereksiz teknik ekipmanlar gibi gelebilir, ancak ürün fotoğraflarınızın netliği ve kalitesinde büyük bir fark yaratırlar. Ve sanılanın aksine pahalı veya kullanımı zor olmak zorunda değiller!

Tripodlar, esasen kameranızı sabitleyen stantlardır. Tripod kullanarak elinizin titremesini devre dışı bırakırsanız ürün fotoğraflarınız profesyonel ve yüksek kaliteli görünecek ve ürün fotoğrafçılığında çok önemli bir sorun olan bulanıklığa çözüm bulmuş olacaksınız. İster bir DSLR ister basit bir iPhone kullanıyor olun piyasada her tür kamera için değişen fiyat aralıklarında birçok tripod bulunuyor.

# 3: Düzenlenmeye uygun çekim yapın

Öğrenciyken hiç geç saatlere kadar yarı uyanık yazı yazıp “Sabah üstünden geçerim” diye düşündünüz mü? Genelde bu durumlarda, sabah geldiğinde, tüm ödevi yeniden yapmanız gerekir, çünkü ilk taslağınız o kadar özensizdir ki, düzenlemek bir kenara atıp baştan yazmaktan daha fazla zaman alır.

Tembel fotoğrafçıların başına gelen de budur. Bazı özensiz ürün fotoğraflarını bir araya getirip Photoshop üzerinde sihir yapabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Fotoğraf düzenleme, bir ürün fotoğrafının kalitesi üzerinde önemli bir etki yaratabilecek bir beceri olsa da, bu düzenlemeler ancak bir yere kadar gidebilir. Düzenlemeyi, zaten güzel bir sanat eserini geliştirmek için küçük rötuşlar olarak düşünmelisiniz. Arka planı değiştirmeniz veya bir şeyi tamamen kırpmanız gerekirse, bu bir sorundur.

Profesyonel ürün fotoğrafçılığı tarzında fotoğraflarınızı çekerken, düzenlenmeye uygun çekmeye çalışın. Bu şekilde, fotoğrafı tamamen değiştirmeden minimum düzeyde düzenleme yapmayı planladığınız bir çekim yapacaksınız. Bu da size çok daha arzu edilen bir sonuç sağlayacaktır.

# 4: Photoshop Eğitimi alın

Çoğu durumda Photoshop/retouch düzenlemeleri asgari düzeyde olmalıdır, ancak yine de ürün fotoğrafçılığı için cebinizde kesinlikle olması gereken bir beceridir. Doygunluğu ayarlamak ve ürün fotoğrafınızdaki küçük kusurları maskelemek gibi bazı ufak düzenlemeler yapmak, gerçek bir fark yaratabilir.

Fotoğraf düzenleme ile ilgili herhangi bir eğitiminiz olmadan kendi başınıza yapmaya çalışıyorsanız yapabileceğiniz şeylerin çokluğu işi içinden çıkılmaz hale getirebilir. Özellikle Photoshop gibi bir araç kullanıyorsanız, ürün fotoğraflarınızı düzenlemeye çalışırken tamamen kaybolmamak için profesyonellerden bazı temel bilgileri öğrenmek isteyeceksiniz. Burak Bulut’un sektördeki 16 yıllık bilgi ve tecrübesini paylaştığı fotoğraf okulundan 3500 fotoğrafçı gelip geçti, fotoğrafçılığını geliştirdi.Siz de bu büyük ailenin bir parçası olmak ve fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye çıkarmak isterseniz LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon ile iletişime geçin. :)

Facebook tarafından Şubat 2019’da yayınlanan bilgilere göre, Instagram kullanıcılarının %83’ü platformun yeni ürün ve hizmetleri keşfetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Ayrıca, kullanıcıların%79’u Instagram’da bir ürün veya hizmet gördükten sonra konu hakkında daha fazla bilgi araştırdıklarını da ifade ediyor.

# 5: Sevdiğiniz markalardan ilham alın

İlham almak için diğer çalışmalara bakmak her zaman faydalıdır. Hepimizin diğerlerinden daha çok sevdiği bazı markalar var. Gündemdeki ürün fotoğraflarına bir göz atın ve benzer bir çekimin veya tekniğin ürünleriniz için işe yarayıp yaramayacağını kendinize sorun.

Örneğin, yerel bir kadın butiğin işletmecisi ve aynı zamanda ürün fotoğrafçısı olduğunuzu hayal edin. En sevdiğiniz kadın giyim markalarını Instagram’da bulun ve ürün fotoğrafları hakkında sevdiğiniz şeyleri düşünün. Varsayalım ki aşağıdaki JCrew gönderisini beğendiniz. Tek renkli renk şeması ve basit arka plan, ürünü gerçekten öne çıkarır.Siz kendi ürünlerinizle benzer bir şey yaratabilir misiniz?

product photography j crew sunglasses çekimi

# 6:  Profesyonel Ürün Fotoğrafçılığı için Üçte bir kuralını aklınızda bulundurun

Üçte bir kuralı çoğu giriş seviyesi fotoğraf dersinde ve farklı alanlardaki birçok sanat dersinde güçlü bir araç olarak öğretilir. Bu kural, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, kanvasınızı dokuz eşit parça halinde görselleştirmeyi hedefler.

product photography rule of thirds final çekimi

Üçte bir kuralı, sanatçıların dengeli bir kompozisyon oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Ürününüzün fotoğrafta nereye yerleştireceğinizi belirlemek için de oldukça yararlıdır. Amacınız, ürününüzün iki çizginin kesiştiği noktada en uygun şekilde çizgiler boyunca konumlandırılmasını sağlamak olmalıdır.Digital School Photography’nin kurucusu Darren Rowse “Araştırmalar, görüntüleri izlerken insanların gözlerinin genellikle çekimin merkezinden ziyade kesişim noktalarından birine gittiğini gösterdi” diyerek kuralın bilimsel temelini açıklıyor.

# 7: Basit dekorlar kullanın

Konu ürün fotoğrafçılığı dekor ve aksesuarlarına gelince, aşırı hırslı olmayın! Unutmayın, her ürün fotoğrafının ana odak noktası ürün olmalıdır. Bununla birlikte, dekor malzemeleri fotoğrafların estetik düzeyini yukarılara taşıyabilir ve fotoğrafı açıklamaya yardımcı olabilir.

Peki hangi malzemeleri kullanacağımıza nasıl karar vermeliyiz? Aksesuar seçerken rengini, şeklini ve boyutunu göz önünde bulundurun. Genelde nötr veya marka renklerinde olmalıdır. Basit ve ürününüze uygun olacağını düşündüğünüz birden fazla objeyi çekimden önce sağlayın.

Üzerinde logo olan herhangi bir aksesuar ve Photoshop gereksinimi yaratan durumlardan kaçındığınızdan emin olun! Bir ürün fotoğrafçısının en büyük hatası olan neyin reklamını yaptığını unutmak gafletine düşmeyin ve ürün dışındaki ögelerin üründen daha çok dikkat çekmemesine ve satılan bir parça gibi durmamasına dikkat edin.

Instagram’da takip ettiğim fırıncı Erin Clarkson’dan aşağıdaki örneğine bakalım. Yeni kek tarifini göstermek için, sade beyaz bir kek standı, bir kap karamel (tarifin bir bileşeni olduğu için önemli) ve hafif bir doğal renk patlaması için güzel taze çiçekler kullanmış. Çiçekler olmasa bile, bu fotoğrafta karamel destekleyici olarak tek başına kalabilir ancak eklenen ögelerle fotoğrafın güzelliğine güzellik katmak da profesyonel ürün fotoğrafçılığı görev tanımının bir parçası.

product photography props final çekimi

# 8: Farklı açılardan birden fazla çekim yapın

Çekmeniz gereken oldukça geniş bir ürün yelpazeniz varsa, her üründen yalnızca bir veya iki açıdan fotoğraf çekip devam etmek cazip gelebilir. Ancak çeşitli açılardan birden fazla çekim yapmak, müşterilerinize ürününüzün tam olarak nasıl göründüğünü gösterecektir. Ayrıca, düzenleme zamanı geldiğinde size seçenekler sunmaya yardımcı olur ve “Bunu tamamen yeniden mi yapmalı mıyız?” diye düşünmek zorunda kalmazsınız.

Bazen hangi açının işe yarayacağına dair kafamızda bir fikir olur ve seçmeyi umduğumuz şeyin tam tersi olacağını görünce şaşırırız. Profesyonel Ürün fotoğrafçılığının güzelliği, birkaç çekim yapma yeteneğine sahip olmanız ve ardından stratejik olarak en iyisini seçmenizdir.

unnamed çekimi

# 9: Ürününüzü bir bağlama oturtun

Potansiyel müşterilerinizin ürününüzü kullanarak kendilerini tasavvur edebilmeleri önemlidir. Sonuçta, birisi ürününüzün fotoğraflarını görüyorsa ve onu kullanırken kendini kolayca hayal edemiyorsa, neden satın alsın?

Sınırlı geliri olan herhangi biri bir şey satın almadan önce ürünün günlük hayatını bir şekilde iyileştireceğinden emin olmalıdır.

Bağlamdan çıkarıldıklarında belirli ürünleri kullandığınızı hayal etmek zordur. Örneğin, yeni dairesini döşemek için bir kanepe için alışveriş yapan biri, kendisini sadece boş bir arka planda dururken reklamı yapılan bir kanepede oturuyorken hayal edemiyor olabilir.

Alternatif olarak, burada görüldüğü gibi ürün fotoğrafçısı tarafından ev bağlamında tanıtılan bir kanepeyi kullanırken kendisini çok kolay bir şekilde tasavvur edebilir:

product photography product çekimi

# 10:  Profesyonel Ürün fotoğrafçılığı teknik özelliklerini takip edin

Amazon,N11, Hepsiburada vb sitelerin tüketicilerin yeni ürünler aramak için kullandıkları önde arama motorları olduğunu düşünürsek, ürün fotoğrafçılığı için e-ticarete özel birkaç ipucu içermeyen bir rehber oluşturmak mantıklı değil.

Amazon ve Google Alışveriş, sizin gibi e-ticaret reklam verenleri için muazzam fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte elbette ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda her platforma özgü bazı kuralları izlemeniz gerekebiliyor.

Amazon ürün fotoğrafçılığı özellikleri:

  • Görüntü boyutu: Genişlik veya yükseklikte en az 1000 px olmalı. Amazon 2560 px genişlik önerir
  • Resim çerçevesi: Ürün çerçevenin% 85’ini doldurmalıdır.
  • Arka plan rengi: Tüm ürün fotoğraflarında saf beyaz arka plan olmalıdır.
  • Dosya formatı: JPEG, PNG, GIF veya TIFF dosyalarını yükleyebilirsiniz.
  • Renk modu: Hem sRGB hem de CMYK kabul edilir.

Google Alışveriş ürün fotoğrafçılığı özellikleri

Ürün fotoğraflarını TIFF (.tif / .tiff), JPG (.jpg / .jpeg), GIF (.gif), PNG (.png) veya BMP (.bmp) dosyaları olarak göndermelisiniz.

Sattığınız ürünü doğru bir şekilde tasvir etmelisiniz. Stok fotoğraflara izin verilmez.

Tanıtım metni, filigran veya sınır ekleyemezsiniz.

Giyim dışı ürün fotoğraflarının boyutu en az 100 x 100 piksel olmalıdır. Giyim ürünü fotoğraflarının boyutu en az 250 x 250 piksel olmalıdır. 64 megapikselden büyük bir fotoğraf gönderemez veya bir fotoğrafı büyütemezsiniz.

Beyaz, gri veya açık renkli bir arka plan şiddetle tavsiye edilir.

Fotoğraf URL’si ana ürün fotoğrafına bağlantı vermeli ve taranabilir olmalıdır.

Trendyol ürün fotoğrafçılığı özellikleri:

Trendyol.com sitesine resim yüklerken 1200×1800 piksel ölçülerinde ve en fazla 5 MB boyutunda olması gerekmektedir.

# 11: Şüphe duyduğunuzda, düz beyaz arka plana sadık kalın

Sade arka planlar gözüktüklerinden çok daha güçlüdür. Yemek gibi bir şeyin fotoğrafını çekerken yapabileceğiniz en kötü şey ürününüzü desenli, yoğun bir arka plana koymaktır. Lezzetli tabağınız veya güzelce dekore edilmiş pastanız yıldız olmalı, dikkat çekici bir arka planda kaybolmamalı.

Arka planınızı sade ve basit tutmak, satmaya çalıştığınız ürünün çekimde kaybolmamasını sağlar. Soluk mavi, pembe ve sarı gibi diğer açık renkler genellikle işe yarayabilirken, beyaz, ürününüzün net ve temiz bir arka plana karşı yıldız olmasını sağlamak için her zaman harika bir seçenektir.

product photography high çekimi

Ürün fotoğraflarınızı sosyal medya veya web sitenize ek olarak e ticaret için kullanıyorsanız beyaz bir arka plan seçmek iyi bir taktiktir ve bu fotoğrafları Amazon gibi e-ticaret sitelerindeki ürün listeleriniz için kullanıyorsanız bir gerekliliktir. Google Alışveriş reklamları için bu beyaz arka plan tam olarak bir gereklilik değildir, ancak şiddetle tavsiye edilen en iyi uygulamadır.

# 12: Ayrıntıları görüntüleyin

Ürününüzün ince ayrıntılarını sözlü olarak istediğiniz kadar açıklayabilirsiniz, ancak bunu yapmanın mesajınızı müşterilerinize gerçekten ulaştıracağının garantisi yoktur.

Bazı insanlar sadece birkaç işarete odaklanabilir ve kendi kafalarında zihinsel imgeler oluştururken birçoğu bilgiyi özümsemelerine yardımcı olacak görsel kılavuzlara ihtiyaç duyar.

Herkesin ürününüzün neler sunabileceği konusunda tam bir fikir edinmesini sağlamak için, her önemli detayın fotoğrafını çekmeye zaman ayırın. Bu şekilde, (genellikle ürünle ilgili yanlış sonuçlara götürebilen) hayal gücüne hiçbir iş kalmaz.

Örneğin, sırt çantası satıyorsanız e-ticaret kataloglarınız ürünlerin en iyi özelliklerin fotoğraflarını içermelidir- dış kısımdaki file cepler, iç kısımdaki dizüstü bilgisayar kılıfı, geniş fermuarlı cepler vb.. Unutmayın sattığınız şeyin ne olduğuna dair daha çok fikir edindirmek her zaman satın alma olasılıklarını artırır.

product photography tips backpack final çekimi

# 13: Bir diyagram oluşturun

Bu ürün fotoğrafçılığı ipucu, standart fotoğraflarla tam olarak açıklanamayan özelliklere sahip ürünler satanlara yöneliktir. Nasıl çalıştığını anlamadıkları sürece insanların ürününüzü satın almayacağını söylemeye gerek yok.

Temel bir şema, ürününüzün kendine münhasır ayrıntılarını net bir şekilde tanımlamanın ve her birinin bir bütün olarak ürüne nasıl katkıda bulunduğunu kısa ve öz bir şekilde açıklamanın etkili bir yoludur.

product photography diagram final 0 çekimi

Bu örnekte satıcı şilteyi yakınlaştırmış ve dört parçaya bölmüş. Bu sayede, köpük yatakları standart yataklardan ayıran şeyin ne olduğunu bilmeyen herhangi bir tüketici konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacak.

Başka bir deyişle, ürününüzün tüketiciye sunduğu benzersiz değeri göstermek için bir şema kullanabilirsiniz. Ve bir ürün fotoğrafından bekleyebileceğiniz en yüksek faydayı sağlayabilirsiniz.

# 14: Ürün yelpazenizi gösterin

Pek çok firma aynı ürün kategorisi içinde birkaç ürün satıyor. Örneğin  yemek tabağı satanlar birden fazla desende tabağı, çanta satanlar farklı renklerde ürünleri müşterilerine sunuyorlar.

Bu çeşitlilik firmalar için önemlidir çünkü potansiyel müşterilerinin benzersiz kişisel zevkleri vardır. Bu nedenle, ilgilenen tüketicilerden tıklama alma hedefinizin peşinde koşarken, ürünlerinizin yelpazesini göstermeniz akıllıca olacaktır. Bu şekilde, ürün fotoğrafınız daha geniş bir kişisel zevk skalasına hitap eder.

product photography dinner çekimi

Üstteki örnekteki satıcı doğru bir fikre sahip. Set içindeki dört tabağın her birine eşit derecede önem vererek, nispeten geniş bir müşteri yelpazesine hitap ediyor. Her biri e-ticaret sayfalarında alışveriş için gezen farklı kişilerin dikkatini çekecek ve böylece, fotoğrafta yalnızca bir ürün olması durumunda  çekeceğinden çok daha fazla ilgi çekecektir.

5 çekimi

Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz ürün fotoğrafçılığı konusunda epey ilgilisiniz demektir. Tüm bu taktikler size yeterli gelmediyse yahut daha fazla teorik eğitim alıp ayrıca deneyimli bir fotoğrafçıyla pratik yapmak da istiyorsanız LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon’nin 17 yıldır verdiği özel fotoğrafçılık dersleri tam size göre! Bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz! Sorularınız veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Word stream aracılığıyla