Ürün fotoğrafçılığında son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir teknik olan 360 derece fotoğraf çekiminde kullanılan bir ekipman: Döner Tabla (turntable). Bu yazımızda evde basit malzemelerle kendi döner tablanızı nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

360 derece döner tabla yapmak için ihtiyacınız olanlar:

  • Döner Sunum Tabağı (Lazy Susan)
  • Beyaz karton ya da köpük
  • Kumaş şerit metre (en az 130 cm uzunluğunda)
  • Küçük parçaları yerinde tutmak için silikon tabancası veya yapışkan macun
  • Şeffaf bant
  • Küçük bir çubuk veya iğne veya ataş

Konsept çok basit ve hepsini bir araya getirip döner tablanızı oluşturmak birkaç dakikanızı alacak.*

8 çekimi

Önce kumaş şerit ölçüyü döner tablanın dış kenarına takın. Bu size doğru referans noktaları sağlayacak, böylece döner tablayı döndürürken görüntüler arasında her zaman aynı aralığı elde edebileceksiniz. Mezurayı tahtaya yapıştırmak için yapışkan bant kullanabilir ve yaklaşık her 20 cm’de bir bant ekleyebilirsiniz. Ölçü bandının sonundan başlayın ve tüm kenarı dolaşın. Bandı sıfırla başlayacak şekilde kesin ve ölçümün başladığı noktayı işaretleyin.

döner tabla

İkinci olarak, işaretler için bir referans noktası oluşturmak adına küçük bir çubuk veya bir ataş kullanın. Evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerden olan bir silgiye iğne batırabilirsiniz. İğneyi ilk işaretle aynı hizaya getirin ve çekim yapmaya hazırlanın.

döner tabla

Üçüncüsü, döner tablayı bir parça beyaz karton üzerine çizin ve bir daire kesin. Bunu yüzeyi beyazla kaplamak için kullanacaksınız. Hareket etmesini önlemek için altına bir parça yapışkan macun ekleyin. Karton yerine köpük de kullanabilirsiniz. Döner tabla, üstünde beyaz köpük ve arkada beyaz bir fonla çekim yapacağınız alanı oluşturabilirsiniz.

döner tabla

Her şey ayarlandığında, çekime hazırsınız! Kameranızı bir tripoda yerleştirin ve ışığı ayarlayın. Biri doğrudan döner tablanın üzerinde ve ikisi de her iki yanında olmak üzere üç softbox kullanabilirsiniz.

360 derece video

Ürününüzü döner tablanın üzerine yerleştirin. Tam merkezde olduğundan emin olun. Bunu yapmak için döner tablanın merkezini bulmanızı ve kalemle küçük bir işaret koymanız önerilir. Peş peşe birçok ürün çekiyorsanız muhtemelen bu en pratik yoldur.

döner tabla

360 derece video çekmek istiyorsanız daha yumuşak bir geçiş sağlayacağı için her 0,5 cm’de bir fotoğraf çekmelisiniz. 360 derece fotoğraf çekimi yapmak için her 20 cm’de bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Fotoğrafları işlemek ve bir 360 derece fotoğraf ve video oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli programlar vardır: Adobe Bridge, Lightroom, Premiere ve/veya Quick Time. Hangi programı kullanacağınız tamamen sizin tercihinize kalmış ancak görüntüleri düzenlemek ve bir videoda birleştirmek için mutlaka bir programa ihtiyacınız olacaktır.

döner tabla

Tüm bunlarla uğraşmak istemem, derseniz ürünlerinizi en güzel şekilde çekebilecek bir yer biliyoruz: LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon. Aynı zamanda ürün fotoğrafçılığına dair alabileceğiniz özel derslerle kendinizi geliştirebilir, stüdyoda sahip olduğumuz  nice ekipmanı kiralayarak kendi ürünlerinizin fotoğraflarını çekmeye başlayabilirsiniz. Bilgi ve randevu almak için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

*360 derece döner tablanın yapılış videosunu buradan izleyebilirsiniz (Videonun dili İngilizcedir) veya çekim için ürünlerinizi emin ellere bırakabilirsiniz.