/

Daha İyi Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

Etkileyici Sosyal Medya Fotoğrafları İçin Öneriler

Artık hepimiz sosyal medya kullanıyoruz. Özellikle Instagram, güçlü düzenleme araçları ve uzun bir şık filtre listesi ile tamamlanmış güçlü fotoğraf paylaşım özellikleriyle dikkat çekiyor. Aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız ancak fotoğraflarınızın biraz daha parlak görünmesini istiyorsanız endişelenmeyin. Bir mıknatıs gibi beğeni toplaması garanti edilen çarpıcı sosyal medya fotoğrafları çekmeye başlamak için kullanabileceğiniz birkaç basit ipucu var. Her şey iyi çerçevelenmiş bir fotoğraf çekmekle başlar, ardından görsel olarak dikkat dağıtmadan öne çıkmasına yardımcı olacak doğru geliştirmeleri seçmekle devam eder. İşte sizlere, daha iyi sosyal medya fotoğrafları çekmeniz için 6 önemli ipucu!

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

 

sosyal medya fotoğrafları

1. Işığı anlayın.

En önemli fotoğrafçılık faktörü olan ışık, daha iyi sosyal medya fotoğrafları için de en önemli faktör haline geliyor. Işığın dengesini kurmak çok önemli çünkü çok fazla ışık, fotoğrafınızdaki renkleri solgun gösterirken az ışıkta da ilgi çekici bir sosyal medya fotoğrafı olmaz. Bu sorunu çözmek için ışığı anlamak gerekir. Örneğin; bir restoranttasınız, güneşin geldiği tarafı not alın. Bu şekilde hangi pencereden gelen ışık fotoğraf için daha elverişli, öğlen ışığı fotoğrafınız için çok mu parlak karar verebilirsiniz. Ayrıca; doğal aydınlatma, sert kontrastlardan ve grenli, az pozlanmış gaflardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır bu yüzden doğal ışık tercih etmeniz sosyal medya fotoğraflarınız için daha iyi olabilir.

Daha İyi Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

2. Arka plana önem verin.

Güzel duvarlar ve karo zeminler, sosyal medya fotoğraflarının özellikle Instagram’ın şekeridir. Güzellik ürünleri için beyaz bir arka plan en güvenli seçenektir, ancak ahşaptan mermere ve servis altlığına kadar her şey doku ekler. Bu yüzden fotoğraflarınızda çeşit çeşit arka plan kullanmak hesabınıza bambaşka bir hava katar. Arka planın fotoğrafınız için uygun ve sıkıntısız olacağına emin olun. Arkadan geçen bir yabancı veya yerdeki bir çöp gibi ufak detaylar fotoğrafınızı bozabilir.

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

3. Daha az düzenleme yapın.

Araçlarla hafif bir dokunuş yapın; fotoğraflarınızı çok fazla bozmak istemezsiniz. Daha özgün bir his için Instagram filtrelerini atlayın. Onun yerine daha doğal efektler olan uygulamaları kullanabilirsiniz. Şüpheye düştüğünüzde parlak olan fotoğrafı tercih edebilirsiniz çünkü parlaklık, resmi keskinleştiriyor ve renkleri daha çarpıcı hale getiriyor.

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

4. Rengi dikkate alın.

Resimlerinizdeki renk paleti söz konusu olduğunda daha az renk daha çok şey anlatır. Birbirine yakın renkler kullanarak doğal, birbirine zıt renkler kullanarak daha çarpıcı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bunun için arama motoruna ”renk tekeri” yazıp zıt ve yakın renklerin ne olduğuna bakabilirsiniz. Örneğin; Instagram fotoğrafınız için bir tabak hazırladınız. parlak, desenli bir tabak seçimi fotoğrafın çok meşgul görünmesine sebep olabileceği için daha sade bir tabak tercih edebilirsiniz.

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

5. Yakın ve sizi yansıtacak çekimler yapın.

Çok uzakta konumlanırsanız, bakış açınız uzak ve bağlantısız görünecektir. Yakın çekimler daha ilgi çekici çünkü siz ve konunuz arasında daha büyük bir yakınlık gösteriyorlar. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafta kendinizi doğru ve gerçekte olduğunuz gibi yansıtmaya özen gösterin. Gerçek hayatta nasılsanız sosyal medya fotoğraflarınızda da öyle olun.

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

6. Doğru kompozisyonu oluşturun.

Muhteşem sosyal medya fotoğrafları, bir duyguyu veya bir hikayeyi yakalarken, izleyicileri fotoğrafın konusuna yönlendirir. Bunu sağlayacak olan şey iste bir kompozisyon oluşturmaktır. Bu yüzden fotoğraf çekerken kompozisyon, sosyal medya fotoğrafınızın daha iyi olmasına yardımcı olacak şeydir. Bunu ”üçler kuralı” ile sağlayabilirsiniz. Kısaca üçler kuralı, fotoğraftaki ana objelerin insan gözünün ilk bakışta dikkat ettiği noktalara konumlandırılmasıdır. Bunun için kadrajın hayali olarak iki yatay ve iki dikey çizgi ile eşit aralıklarla bölünmesi ve çizgilerin kesişim noktalarına fotoğrafın ana ögelerinin yerleştirilmesi gerekir.

Daha İyi Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir? | 6 İpucu

sosyal medya fotoğrafları

Tüm bu önerilerin yanında sosyal medya fotoğraflarınız için profesyonel bir çekim isterseniz LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon, 17 yıllık deneyimiyle ve donanımlı ekipmanlarıyla en güzel fotoğraflarınızı çekmek için hazır. Profesyonel kişisel çekim sayfamızı inceleyip çektiğimiz fotoğraflara göz atabilir, randevu için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.