Çocuklarınızın güzel fotoğraflarını çekmek için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. Yaşadığımız evler size fotojenik görünmeyebilir, ancak şu an sevgiyle incelediğiniz çocukluk albümlerinizdeki fotoğrafların arka planında hep o zamanlar oturduğunuz evlerin olduğunu unutmayın.

Pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak evde güzel aile fotoğraflarının nasıl çekileceğine dair en iyi ipuçları, teknikler ve ekipman önerilerini bu yazıda bulabilirsiniz.

“Küçük şeylerin tadını çıkarın, çünkü bir gün geriye baktığınızda onların büyük şeyler olduğunu fark edebilirsiniz. “

– Robert Brault

aile fotoğrafları

1. Yeni gözlerle bakın

Zamanımızın çoğunu içinde geçirdiğimiz alanlara karşı körleşmek çok kolay. Instagram’da geziniyor ve dünyanın dört bir yanındaki güzel şehirlerin çarpıcı görüntülerini görüyoruz.. Günlük hayatımız o kadar sıradan hale geliyor ki, etrafımızdaki yerlerin güzelliğini gözden kaçırıyoruz. Bazen gözümüzün aşina olduklarına daha dikkatli bakmamız gerekir.

Aile fotoğrafçılığı hayatın akışında kaçırdıklarımıza gereken değeri verdiğimiz harika bir türdür. Çocuklar çok hızlı büyür ve biz her geçen gün yaşanan bu değişimin tam anlamıyla farkına varamayız. Bir gün “Ne zaman bu kadar büyüdüler?” diye düşünürüz. Fotoğrafçılık, gelecek yıllarda çocuklarınızın sevgiyle bakacağı değerli anları yakalamanıza olanak tanır.

Çoğumuz için, devam eden COVID-19 krizi, karantinada geçirdiğimiz çok fazla zaman anlamına geliyor. Neden bu zamanı evde aile fotoğrafçılığımızı geliştirmek kullanmayalım?

Evde güzel aile fotoğrafları çekmek için deneyebileceğiniz bazı ipuçları:

2. Mükemmeli hedeflemeyin, gerçeği hedefleyin

Mükemmel görüntüler oluşturmaya takılmayın. Bunun yerine, doğal akışta olup bitenleri yakalamaya çalışın. Rahat, gayri resmi görüntüler, yakaladığınız anıların çok daha gerçekçi bir yansıması olacaktır.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 2 2 1024x1536 1

3. Günlük rutini yakalayın

Her zaman fotoğraf fırsatları için tetikte olun. Sadece özel anlar aramayın, aynı zamanda günlük rutininizi de belgeleyin. Rutinler arasında hatırlanmayı hak eden harika anılar gizlidir.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 3 1 1536x1024 1

4. Favori oyuncakları unutmayın

Hepimiz çocukken en sevdiğimiz oyuncakları sevgiyle anarız. Aile fotoğraflarınıza oyuncakları dahil ederek, yalnızca çocuğunuzun en çok neyle oynamayı sevdiğini değil, aynı zamanda onlara nasıl hissettirdiğini de hatırlatabilirsiniz.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 4 1 1024x1536 1

5. Doğal ışık fotoğrafçılığı

Evde fotoğraf çekerken, mümkün olan her yerde doğal ışıktan yararlanmaya çalışın. Büyük bir pencere, aile fotoğraflarınızı öne çıkaran güzel bir yumuşak ışık aydınlatma sağlar.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 5 1536x1024 1

6. Bahçede oyun

Evinizde dış alana sahip olacak kadar şanslıysanız, en iyi şekilde yararlanın! Çocuklarınız bahçede oynamayı seviyorsa yaşadıkları ufak maceraları fotoğraf makinenizle yakalayın.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 6 1 1024x1536 1

7. Değerli anları yakalayın

Evde aile fotoğrafçılığı yapmak her zaman günlük rutininizi çekmek anlamına da gelmez. Doğum günleri, bayramlar ve yıldönümleri de kendi benzersiz fotoğraf fırsatlarını sunar.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 7 1 1024x1536 1

8. Kompozisyonun üzerine düşünün

Doğal, rahat görüntüler yakalamaya odaklansak da, kompozisyona dikkat etmeyi unutmayın. Evinize farklı açılardan bakmanın yolları olup olmadığını veya çektiğiniz şeye özgünlük kazandırabilecek yeni açılar olup olmadığını düşünün.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 8 1 1536x1024 1

9. Çevreden destek alın

Çekimlerinize çevredeyi de dahil etmeyi unutmayın. Bazen geri adım atmak ve fotoğrafınıza daha fazla öğe eklemek, çektiğiniz hikayeye ekstra bağlam kazandırmaya gerçekten yardımcı olabilir.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 9 1 1536x1024 1

10. Eğlenceli hale getirin

Eğlenin! Fotoğrafçılığınızın, çekmeye çalıştığınız anılardan uzaklaşmasına izin vermeyin. Sahnenin doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin verin ve anı yakalamaya hazır olun. Yıllarca severek saklayacağınız güzel görüntülere sahip olacaksınız.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu 10 1 1536x1152 1

Evde aile fotoğrafları çekmek için en iyi lensler hangileridir?

Evde fotoğraf çekerken nispeten hızlı bir lensle çekim yapmak isteyeceksiniz. Yukarıdaki ipuçlarını incelediyseniz evinizde güzel doğal ışık kaynakları kollayacaksınız, ancak yine de ISO’nuzu çok yükseltmek zorunda kalmamak için oldukça geniş bir diyafram açıklığı kullanmak isteyeceksiniz.İşte evde harika fotoğraflar çekmek için lens önerileri:

Sony FE 50mm f/1.4 ZA Lens

Odak uzaklığı olarak 50 mm’ye kesinlikle bayılıyorum. 50 mm odak uzaklığını seviyorum çünkü doğal gözle çok yakın bir eşleşmesi var (tam çerçeve bir kamerada). Bu, daha sonra fotoğraflara dönüp baktığınızda, o anın gözünüzde canlanmasına da yardımcı olur.

Özellikle bu lens için konuşmak gerekirse f / 1,4 diyafram büyük miktarda ışığa izin verir, böylece düşük ışıkta elde çekim yapabilir ve yine de ISO’yu çok fazla zorlayarak görüntü kalitesinden ödün vermeden güzel, keskin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu sony sel50f14z planar t fe 50mm 1264965

Sony FE 35mm f/1.4 ZA Lens

Yukarıdaki ipuçlarında da söylediğim gibi, bazen çekimlerinize daha fazla ortam dahil etmek harikadır. Bu tür çekimler için de 35 mm’yi kullanabilirsiniz.Bir anıyı fotoğrafla ölümsüzleştirmek için kullanabileceğiniz güzel ekipmanlardan biridir.

Evde Güzel Aile Fotoğrafları Nasıl Çekilir? 10 İpucu sony sel35f14z distagon t fe 35mm 1126137

Son 

Unutmayın, aile fotoğrafçılığı tamamen hikaye anlatmak ve eğlenmekle ilgilidir. Umarım yukarıdaki ipuçlarını faydalı bulmuşsunuzdur ve kendi hikayenizi kaydetmenize yardımcı olurlar.

Ailenizle sağlıklı ve güvende kalın :)

Orijinal içerik: Simon Wiffen