Pencere Işığı ve Basit Bir Düzenek İle Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Diyelim portre fotoğraf çekimi yapmak istiyorsunuz, ancak gerçek bir stüdyoya ya da profesyonel ekipmanlara erişiminiz yok… Böyle bir durumda ne yapabiliriz? Fotoğrafçı Irene Rudnyk, penceresi olan küçük bir odada minimalist bir kurulum ve profesyonel fotoğraf makinesi ile güzel portre fotoğraf sonuçları elde edebileceğinizi söylüyor. Pencereden gelen doğal ışıktan faydalanarak evde NASIL portre fotoğraflar çekilir yazımızda anlattık.

Minik Bir Not:​ ‘‘Daha profesyonel bir şeyler arıyorum’’ ya da ‘‘Gerçek bir fotoğraf stüdyosuna ihtiyacım var.’’ diyorsanız yazının sonunda ​güzel haber sizi bekliyor​ 🙂

Öncelikle fotoğrafçının evde yaptığı çekimin ayrıntılarına geçiyoruz:

Fotoğrafçı ilk adım olarak geniş pencerelere sahip bir odada fon perdesini hazırlıyor.

portre fotoğrafı çekme

Modelin ayaklarının altına minderler yerleştirerek dizlerini, iki yanına sandalyeler koyarak da elbisesinin eteklerini yukarı doğru kaldırıyor. Böylece fotoğrafçı, modelin elbisesine daha havalı ve kabarık bir görünüm katıyor.

Evde Portre fotoğrafı çekme

Fotoğrafçı Canon fotoğraf makinesi ile çekime başlıyor. Fotoğrafların bir kısmını küçük bir merdivenin üzerine çıkarak yüksek açıdan çekiyor. Kendi gölgesinin modelin üzerine düşmesini engellemek için hafifçe yana doğru eğiliyor.

Doğal ışıktan maksimum seviyede faydalanmak için modelini mümkün olduğunca pencereye yakın konumlandırıyor.

İşte fotoğrafçının Canon 5D Mark III ve 85mm f / 1.2L lensleriyle evde çektiği fotoğraflar:

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

Kaynak: ​1

Eğer daha profesyonel sonuçlar elde etmek istiyorsanız güzel haberimiz burada:​ ​Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi; ​Stüdyo Fotoğrafçılığı Kursu​nu tamamlayan  tüm kursiyerlerine, kişiye özel 3 saatlik ​ücretsiz stüdyo kullanımı​ hediye ediyor.  Böylece hem ​8 farklı fotomodelle ​Portre ve Moda fotoğrafçılığında​ kullanılan ışıkları  öğreniyor, hem de ​dilediğiniz zaman özel stüdyomuzda öğrendiklerinizi  uygulayabiliyorsunuz. Arzu ederseniz fotomodel, kuaför, makyöz de ayarlayarak  profesyonel fotoğrafçılık yaşamınıza ilk adımınızdan başlayarak sürekli destek  oluyor​uz.       Ayrıntılar: ​https://burakbulut.net/studyoda-modelli-isik-atolyesi/

Işığınız bol olsun!

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Güncel Program

  • Strobist – Uygulamalı Tepeflaşı Kursumuz 27. Dönemi 1 Nisan Pazar 10:00’da başlıyor. Cumartesi ve Pazar olarak bir haftasonunda eğitim tamamlanacak. Tepeflaşlarınızın tüm özelliklerini doğru kullanmayı öğrenebileceğiniz bu uygulamalı atölyeyi kaçırmayın
  • Temel Fotoğraf Kursu 95. Dönem 07 Nisan 2018 Cumartesi 11:00‘de başlıyor. Fotoğrafçılığı tanımak, hobi veya yeni bir iş olanağı olarak geliştirmek isteyenler için 20 saatlik dolu dolu bir başlangıç olacak.
  • Stüdyoda Modelli Işık Atölyesi 50. Dönemi 07 Nisan Cumartesi 16:00‘da başlıyor. 8 farklı fotomodelle, Portre ve Moda fotoğrafçılığında kullanılan ışıkları fotoğraf çekimleri yaparak, Burak Bulut Yıldırım ile öğreneceksiniz.
  • Ürün Fotoğrafçılığı Kursu 15. Dönem 15 Nisan 2018 Pazar 10:30′da başlıyor, kayıtlar başladı! Ürün fotoğrafçılığında kendini geliştirmek isteyen, profesyonel çekimler yapmak isteyenler için.
  • Doğum Fotoğrafçılığı ve Yeni Doğan Fotoğraf Kursu 15 Nisan Pazar 10:00‘da Beyza Sultan Durna ile başlıyor. Hastanelerde çekim yapmak isteyenler ve yeni doğan fotoğrafçıları için 8 saatlik bir eğitim. Güncellenen programında çekim sonrası albüm tasarımı yapmak konusu da eklendi.
  • İffot Fotoğraf Buluşmaları 21 – 22 Nisan 14:30-20:00 arası atölyemizde. İstanbul Üniversitesi Kültür Kulübü Fotoğraf Topluluğunun gerçekleştirdiği fotoğraf buluşmalarına tüm atölye dostları davetlidir.
  • Fotoğrafçılar İçin Pazarlama ve Reklam 29 Nisan 2018 Pazar 15:00‘de atölyemizde. Türkiye’de ilk kez 5 yıl önce gerçekleştirdiğimiz Fotoğrafçılar için Pazarlama ve Reklam
    Atölyesi yeniden sizinle.
  • Temel Fotoğraf Kursu 96. Dönem 12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:00‘de başlıyor. Fotoğrafçılığı tanımak, hobi veya yeni bir iş olanağı olarak geliştirmek isteyenler için 20 saatlik, içinde temel ışık eğitimi de olan dolu dolu bir başlangıç olacak!
2017-12-29T00:08:42+00:00