Diyelim portre fotoğraf çekimi yapmak istiyorsunuz, ancak gerçek bir stüdyoya ya da profesyonel ekipmanlara erişiminiz yok… Böyle bir durumda ne yapabiliriz? Fotoğrafçı Irene Rudnyk, penceresi olan küçük bir odada minimalist bir kurulum ve profesyonel fotoğraf makinesi ile güzel portre fotoğraf sonuçları elde edebileceğinizi söylüyor. Pencereden gelen doğal ışıktan faydalanarak evde NASIL portre fotoğraflar çekilir yazımızda anlattık.

Minik Bir Not:​ ‘‘Daha profesyonel bir şeyler arıyorum’’ ya da ‘‘Gerçek bir fotoğraf stüdyosuna ihtiyacım var.’’ diyorsanız yazının sonunda ​güzel haber sizi bekliyor​ :)

Öncelikle fotoğrafçının evde yaptığı çekimin ayrıntılarına geçiyoruz:

Fotoğrafçı ilk adım olarak geniş pencerelere sahip bir odada fon perdesini hazırlıyor.

portre fotoğrafı çekme

Modelin ayaklarının altına minderler yerleştirerek dizlerini, iki yanına sandalyeler koyarak da elbisesinin eteklerini yukarı doğru kaldırıyor. Böylece fotoğrafçı, modelin elbisesine daha havalı ve kabarık bir görünüm katıyor.

Evde Portre fotoğrafı çekme

Fotoğrafçı Canon fotoğraf makinesi ile çekime başlıyor. Fotoğrafların bir kısmını küçük bir merdivenin üzerine çıkarak yüksek açıdan çekiyor. Kendi gölgesinin modelin üzerine düşmesini engellemek için hafifçe yana doğru eğiliyor.

Doğal ışıktan maksimum seviyede faydalanmak için modelini mümkün olduğunca pencereye yakın konumlandırıyor.

İşte fotoğrafçının Canon 5D Mark III ve 85mm f / 1.2L lensleriyle evde çektiği fotoğraflar:

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

F 1.2 ISO 800 1/320

Kaynak: ​1

Eğer daha profesyonel sonuçlar elde etmek istiyorsanız güzel haberimiz burada:​ ​Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi; ​Stüdyo Fotoğrafçılığı Kursu​nu tamamlayan  tüm kursiyerlerine, kişiye özel 3 saatlik ​ücretsiz stüdyo kullanımı​ hediye ediyor.  Böylece hem ​8 farklı fotomodelle ​Portre ve Moda fotoğrafçılığında​ kullanılan ışıkları  öğreniyor, hem de ​dilediğiniz zaman özel stüdyomuzda öğrendiklerinizi  uygulayabiliyorsunuz. Arzu ederseniz fotomodel, kuaför, makyöz de ayarlayarak  profesyonel fotoğrafçılık yaşamınıza ilk adımınızdan başlayarak sürekli destek  oluyor​uz.       Ayrıntılar: ​https://burakbulut.net/studyoda-modelli-isik-atolyesi/

Işığınız bol olsun!

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Güncel Program

[pods name=”page_piece” slug=”atolye-guncel-program” field=”piece_content”]

Categories