Öne çıkan bir profesyonel ürün video çekimi, tüketicileri dikkat etmeye zorlar. Peki iyi bir ürün çekimi videosu nasıl olmalı?

Ürün veya hizmeti tanıtır, özellikleri ve işlevleri hakkında bilgi verir. İlham verici ürün videoları izleyicilerin bilinçaltındaki para harcama fikrini harekete geçirir.

Yıllar boyunca, çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmış binlerce ürün videosu izledik. Bunların bazıları viral oldu ve milyonlarca liralık satış yapılmasını sağladı ancak çoğu da samimiyetlerini izleyiciye geçiremedi ve kalabalıkta kaybolup gittiler.

En iyi ürün videolarını oluşturmak istiyor ama “nasıl” ya da “nereden’’ başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak 16 yıllık tecrübemizle, onlarca profesyonel ışık ve ekipmanımızla alanında öncü markalara satış getirecek ürün fotoğraf  ve video çekimleri yapıyoruz. İşlerimizi merak ettiyseniz ürün tanıtım video çekimi sayfamıza buyurun.

Hadi başlayalım.

Urun Tanitim Videolrimizi Gormek Icin Tiklayin çekimi

Ürün video çekimi yapmanın amacı nedir?

Geçmişten gelen mağazaları gezip ürünleri görerek ve inceleyerek alışveriş yapma alışkanlığımız temel satın alma içgüdülerimizden biridir. Tüketiciler satın alma kararını vermeden önce ürünü görmeyi ve mümkünse dokunup hissetmeyi severler. Günümüzde bu özellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşteriler için imkansız hale geldi.

Günümüzde tüketiciler, ürün videoları sayesinde bir ürünü detaylıca inceleyen diğer kişileri izleyerek ve dinleyerek dolaylı bir deneyim yaşıyorlar. Bu sayede ürün videoları tüketicilerin ürünle ilgili sahip olduğu şüpheleri ve belirsizlikleri ortadan kaldırıyor.

Bir ürün videosu ile tüketicilerin beklentilerini kontrol edersiniz.İzleyiciler videolardan, bir fotoğraftan ve hatta kendi yapacakları canlı fiziksel bir incelemeden daha fazla bilgi alabilirler.Bunun sebebi tüketicilerin ürünü yüksek çözünürlükle mümkün olan tüm açılardan görmeleri ve ürünün özellik ve işlevleriyle ilgili bilgilendirilmelidir.

Günümüzde fotoğrafların ve metin içeriğinin ikna edici gücü, ürün videolarına kıyasla soluk kalıyor. Ayrıca, tüketicilerin%72’si bir ürünü veya hizmeti anlamak için video izlemeyi tercih ediyor.

Ürünlerinize hayat ve bağlam getirir

Profesyonel ürün video çekimi, videoda görüntülenen öğeye hayat ve bağlam kazandırır. Bazen ürünü ellerinde bulunduran tüketiciler, ondan nasıl fayda sağlayacağını bilemezler. Ancak iyi hazırlanmış bir ürün videosu, bir ürünü tüketicinin hayatının önemli bir parçası haline gelen bir ögeye dönüştürebilir.

Bir çift pahalı koşu ayakkabısı hayalinin yerini, bir arkadaş veya partnerle sabah erken saatlerde koşu yapma deneyimine dönüştürmek; bir dikiş makinesi yerine kişinin makineyle çocukları için yapabileceği güzel kıyafetler düşüncesini tetiklemek hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur

Deneyimli video pazarlamacıları, potansiyel müşterilerinizin dilini konuşan videolar oluşturur. Uzmanlar, videoda hangi kelimelerin eklenip nelerin kullanılmaması gerektiğini bilir. Doğru senaryo, doğru dil ve doğru tonla iyi hazırlanmış video içeriği, hedef kitlenin ürün videosundaki ürünle ilişkilendirmesine yardımcı olur.

Ürünün nasıl kullanıldığını gösterir

Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu online alışveriş konusunda hala kararsız. Kafalarında her zaman satın aldıkları ürünün beklentilerini karşılayıp karşılamayacağına dair bir şüpheleri, ürün kalitesi ve performansıyla ilgili bir belirsizlik var.

Profesyonel ürün video çekimi müşteriyi ürünün değerini fark etmeye teşvik eder. Dikkat çekici bir video içeriği, öğenin anlaşılmasına yardımcı olur ve ayrıca izleyiciye öğenin nasıl çalıştığını gösterir.

Müşteriler ürüne dokunamaz veya hissedemez, ancak içten dışa görebilirler. İyi bir profesyonel ürün video çekiminde tüm temel özellikler, işlevler ve faydalar görüntülenir. Bu, tüketiciye belirsizliğin üstesinden gelmek ve satın alma kararını vermek için bilgi ve güven verir.

ürün video çekimi

Kendi ürün videolarınızı nasıl hazırlayabilirsiniz?

Yapabileceğiniz en büyük hata, planlamadan çekime başlamaktır. Bu yazıda konum, arka plan, renk, yazı tipi, ses vb. konuların detayına girmeyeceğiz.Daha detaylı bilgi için LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon’da verdiğimiz eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz bizimle iletişime geçin.

Öncelikle ürün videosu yapmaya başlamadan önce eserinizin son halinin nasıl olmasını istediğinizle ilgili temel bir fikre sahip olmalısınız. Yeni başlayan biriyseniz ve bir ürün videosunun nasıl hazırlanacağını öğrenmek istiyorsanız, işte iyi bir ürün video çekiminin temel bileşenleri:

  1. Şirketinizi ve ürünü tanıtın

Ürün video çekiminiz bir sosyal medya platformundaysa, tüketici muhtemelen tesadüfen karşılaşmıştır. Elinizden geldiğince firmanızı ve ürününüzü tanıtarak en iyi ilk izlenimi yaratmalısınız.

Ürün videoalarına giriş nasıl yapılır? Hedef kitlenizin karşılaştığı ortak acı noktalarına değinin. Problemi anladığınızı ve bir çözüm bulduğunuzu hissetmelerini sağlayın. Şirketinizi ve ürünü, ihtiyaçlarının cevabı veya sorunlarına çözüm olarak sunun.

  1. Ürününüzün özelliklerini ve kime fayda sağlayacağını gösterin

Yalnızca ürünü gösteren videolar, fotoğraf ve metin içeriğinden daha iyi değildir. Ürünü ilk kez gören kişiler, öğeden elde edebilecekleri özellikleri, işlevleri ve faydaları bilmez. Özelliklerle ilgili ayrıntılardan yoksun bir video, izleyicilere müşteri olma konusunda ilham vermez.

Ürünü, özelliklerini gösterin ve onu kullanmaktan kimin yararlanacağını söylemekten çekinmeyin. Bazen izleyiciler ürüne ihtiyaç duyup duymadıkları konusunda kafaları karışır. Tüm şüpheleri ve kafa karışıklığını gidermek için kimin yararlanacağını ve ürünün izleyiciye nasıl fayda sağlayacağını açıklayın.

  1. Harekete geçirici bir mesajla bitirin

Bir ürün videosuna sahip olmanın tüm amacı, farkındalık yaratmak ve satışları artırmaktır. İdeal olarak, bu hedefe yalnızca videonun sonuna net bir harekete geçirici mesaj eklenerek ulaşılabilir.

Oyuncuya veya anlatıcıya izleyiciden ne beklendiğini söylettirebilirsiniz veya klasik yoldan ayrılmadan ekrana metin ekleyerek de hedefinize ulaşabilirsiniz. Tüketicinin bundan sonra ne yapacağını söyleyen basit ve anlaşılması kolay bir harekete geçirme ifadesi kullandığınızdan emin olun.

  1. Müşterileri ürününüze veya web sitenizin ana sayfasına yönlendirin

Potansiyel müşterilere takip etmeleri gereken diğer bilgileri sağlayın. Videonun bir sosyal medya platformunda olduğunu varsayalım, izleyicinin ürünü incelerken daha ikna edici ve daha az dikkat dağınıklığı yaşayacağı bir sayfaya ihtiyacı olabilir. Bu nedenle, müşteriyi, müşterinin deneyimi ve görüntülediği içerik gibi öğeleri daha rahat kontrol edebileceğiniz web sitenize veya ürün sayfanıza yönlendirin.

Şimdiye kadar öğrendiklerimizden, bir ürün videosunun üründen çok daha fazlası olduğu oldukça açık hale geldi. İnsanlarda istediğiniz türden bir etki yaratmak için videoda müşterilerin karşılaştığı sorun, ürünün sunduğu çözüm, ürün tarafından garanti edilen deneyim ve üzerine inşa etmek istediğiniz daha geniş vizyon gibi bir dizi fikri tartışabilirsiniz.

İşte pazarlama kampanyalarında yaratıcılığı ve yenilikçiliği ile tanınan bir şirket örneği. Apple uzun zamandır piyasada. Dünya çapında milyonlarca kişi, ürünler hakkında tartışıyor, yazıyor ve spekülasyon yapıyor ve etkinlikler başlatıyor.

Apple gibi bir marka için bile, bazı yeni özellikler ve geliştirmelerle mevcut bir ürün için göze çarpan bir video oluşturmak zor olmalı. Ancak marka, zorlukları göğüsleyip başarılı oldu ve bir ürün videosunun nasıl hazırlanacağına dair değerli bir ders verdi.

Apple, iPhone 12 Pro reklamında bir dizi küçük geliştirmeyi bir araya getiriyor ve izleyicilere güzel bir şekilde sunuyor. Bu ürün videosunda görseller kelimelerden daha yüksek sesle konuşuyor. Renk, netlik, yaratıcılık ve ürün çekimleri kesinlikle dikkat çekecek ve düşüncelerinizi uzun süre meşgul edece şekilde tasarlanmış.

Bir de bize daha yakın bir örneği inceleyelim. Koton’un geçen sezon yaptığı sonbahar kreasyonu ürün videoları:

Bu videoda gördüğünüz gibi ürün bir bağlama oturtularak izleyicinin kendini ürünle birlikte tasavvur etmesi kolaylaştırılmış ve farklı yerlerde dinamik çekimler yapılarak kampanyanın enerjisi yüksek tutulmuş. Ürünlerin fiyatlarıyla dikkat çekme politikasını kullanmışlar ve fiyatları videoya yerleştirmekten çekinmemişler. Son olarak kampanyanın da sloganı olan harekete geçirici mesajla videoyu bitirip akılda kalıcı bir final hazırlamışlar.

fabrika tanıtım filmi

Sonuç

Bu blog yazısını başlangıç ​​için kılavuz olarak kullanarak işi için profesyonel ürün videosu çeken pek çok insanın düştüğü tuzaklardan kaçabilirsiniz. Videonuz üzerinde çalışmaya başlamadan önce bu ipuçlarına mutlaka göz atın ve örneklerden ilham alın. Tüm dünyaya göstermekten gurur duyacağınız bir ürün videosuna sahip olacağınızı garanti ederiz.

LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz! Sorularınız veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Learning Hub aracılığıyla