Takı fotoğrafçısı olmanın çeşitli zorlukları vardır. Takılar küçüktür, ışığı yansıtır ve fotoğraf için doğru şekilde konumlandırılması zor olabilir. Takı fotoğrafçısı olmak veya kendi takılarınızı çekmek istiyorsanız bu zorlukların üstesinden gelmeniz gerekmektedir. Bu zorlukların üstesinden profesyonel bir fotoğrafçıyla da gelebilirsiniz. Böylelikle kolları sıvamadan, bu zorlu yolculuğa atılmadan en iyi takı fotoğraflarına sahip olabilirisiniz.  

LUX Fotoğraf ve Video Prodüksiyon olarak 16 yıldır takı fotoğrafı çekiyor ve her geçen gün kendimizi yeniliyor, geliştiriyoruz. Bu yazıda göreceğiniz tüm fotoğrafları LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak biz çektik. Detaylı bilgi almak ve çekimlerimizi incelemek için ‘Takı Fotoğraf Çekimi Fiyatları’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

En İyi Takı Fotoğrafçısı İstanbul

Ancak takı fotoğrafçısı olmakta ısrarlıysanız çok zorluk çekmeyi kabul ettiniz demektir. Dikkat etmeniz, öğrenmeniz gereken çok şey var. Biz de bu blokta, takı fotoğrafçısı olmak için dikkat edilmesi gereken on yaygın hatadan ve nasıl kaçınabileceğinizden bahsettik. Lakin bu anlattıklarımız en iyi takı fotoğrafçısı olabilmeniz için yeterli gelmeyebilir. Işığı, kamerayı öğrenmeli ve bolca gözlem yapmalısınız. İyi bir eğitim alarak bunları kısa zamanda öğrenebilirsiniz.  

Fotoğrafçılık kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için ‘Özel Fotoğrafçılık Dersi, Online Fotoğrafçılık Kursu’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

1. İyi bir takı fotoğrafçısı havada uçuşan toz tanelerini bile görür  

Takı fotoğrafçısı
Mücevhere dokunduktan sonra temizleyin. Eldiven kullanmayı unutmayın.

Kulağa çok basit geliyor, değil mi? Elbette takılarınız temiz ve parlak olmalıdır. Buradaki zorluk, ışıklandırma ve DSLR fotoğraf makinesi tarafından yakalanan ayrıntı düzeyidir. Takının fotoğrafı çekildiğinde çıplak gözle görülemeyen ayrıntılar vurgulanacaktır. Profesyonel takı fotoğrafçısı, bu ayrıntıları çekmeden görmeli, akıl etmelidir.  

Bu yüzden takıya her dokunduğunuzda silmeyi unutmayın. Hatta eldiven giymek size zaman kazandırabilir. Aksi yönde ürünlerin yeniden fotoğraflanmasını gerekebilir. 

2. İyi bir takı fotoğrafçısı olmak istiyorsanız tutarlı çekimler yapın. 

Takı Fotoğrafçısı
Çok küçük değişiklikler bile önemli sonuçlar doğurabilir.

Takı fotoğrafçısı olmak için nasıl takı fotoğraf çekimi yapılır öğrenin, bir dizi kural belirleyin ve bunlara uyun. Takıların fotoğraflanması söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir; ürünlerin veya fotoğraflarınız arasındaki farklılıklar müşterilerinizin dikkatini dağıtacaktır. Her şeyi belgeleyin: kamera ayarları, aydınlatma, arka plan ve ekipman yerleşimi. Takıları büyük değişiklikler olmadan başka bir günde fotoğraflayabileceğinizden emin olun. 

3. En iyi takı fotoğrafçılarının ortak özelliği takıyı öne çıkartmak!

Bazı deneyimsiz satıcılar beyaz arka planın “sıkıcı” olduğunu veya marka imajını desteklemediğini düşünmektedir. Renkli ve özenli arka planlarla kendilerini farklılaştırmaya çalışırlar. Bu bir hata.  Başarılı bir takı fotoğrafçısı olmak için bu hataya düşmemelisiniz.

En İyi Takı Fotoğrafçısı
Arka planınıza dikkat dağıtıcı öğeler eklemeyin.

Amazon, eBay, Rakuten gibi çoğu pazar yeri beyaz veya nötr bir arka plan öneriyor. Çünkü örneğin beyaz veya açık gri bir arka plan, dikkati doğru şeye, yani ürününüze yönlendirmeye yardımcı olur. Siyah, takı fotoğrafçılığı sektöründe de yaygın olarak kullanılır, ancak görüntülerinizi bazı pazar yerlerine göndermekte zorlanabilirsiniz. 

Beyaz arka planlar ucuzdur ve oluşturulması kolaydır. Saf beyaz kâğıt kullanabilir, bir softbox oluşturabilir ve hatta beyaz ürünleri beyaz arka planlarda fotoğraflayabilirsiniz. 

4. Gereksiz aksesuar kullanımından kaçının. 

Bu hata da bir öncekine benzer ve sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Aksesuarlar dikkat dağıtıcıdır. Takının ayrıntılı bir şekilde sunulması halinde daha çekici olabileceğini düşünebilirsiniz; ya da belki de sadece bir manken kullanarak gerçekçi bir şekilde sunmak istiyorsunuzdur.  Ancak iyi bir takı fotoğrafçısı işlerin böyle olmadığını bilmeli.

En İyi Takı fotoğrafçısı
Sol: Manken kolyenin bir kısmına gölge düşürüyor ve fotoğrafa hâkim oluyor. Sağ: Bu, marka imajını tanıtmak için kullanılan bir fotoğraf. Markalaşma amacıyla çekilen fotoğraflar ürün fotoğraflarından farklıdır.

Aslında, çoğu aksesuar ürününüzün dikkatini dağıtır. Takıları fotoğraflarken şık aksesuarlar, mankenler veya ilginç mekanlar kullanmanın uygun olduğu durumlar vardır. Ancak bu tür fotoğraflar genellikle dergilerde markalaşma amacıyla yayınlanır, e-postalara banner olarak eklenir veya web sitelerinde ve açılış sayfalarında arka plan görüntüsü olarak kullanılır; ürün kategori sayfalarında gösterilmez. 

5. Ürünün üzerindeki yansımalara dikkat edin.

Takı üzerindeki yansımalar müşterilerinizin dikkatini dağıtabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Takıların ve metalin varlığı, fotoğraf çekerken teknik bir zorluk yaratır. Dikkat dağıtıcı yansımaları yakalamaktan kaçınırken yüksek oranda yansıtıcı nesneleri çekmek zordur. 

İpucu: Metal takıları fotoğraflamak için iki tane çaprazlama, büyük oranda karşıdan aydınlatma kullanın. 

Takıları masa gibi sağlam bir yüzeye yerleştirin ve her iki tarafına, önüne doğru büyük birer softbox yerleştirin. İki ışığı fotoğraf şemsiyeleriyle dağıtın. Ürünün arkasına ve altına eşit beyazlıkta bir kâğıt rulosu yerleştirin ve kâğıdı kamera merceğinizin altındaki tripoda takın. Bu, ön plandan gelen parlamayı engelleyecek ve ürüne daha fazla ışık yansıtacaktır. 

Ürünün yukarıdan fotoğrafını çekmek için kameranızı tripodunuzun üzerine yerleştirin. Işıklarınızı (difüzyon şemsiyeleriyle) ürüne (her iki tarafa) yukarıdan aşağıya doğru yöneltin ve aynı güce ayarlayın. Bu aydınlatma konfigürasyonu, üründe göze hoş görünmeyen ışık noktaları oluşturmadan çerçevenizi eşit şekilde aydınlatmanızı sağlayacaktır. 

Profesyonel bir fotoğraf stüdyonuz yoksa yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek için, ürün fotoğrafları çekmek üzere LUX Fotoğraf ve Video Prodüksiyon’un donanımlı stüdyosunu kiralayabilirsiniz

6. Bulanık görüntülere asla yer vermeyin.

Hangi aydınlatma konfigürasyonunu kullanırsanız kullanın, fotoğraf makinenizi veya akıllı telefonunuzu elinizde tutarsanız, fotoğraflarınız bulanık olacaktır ve bundan kaçınmak için tam odak kullanmamak zorunda kalacaksınız. Bu seçenekler uygun değildir. 

Her zaman bir tripod kullanın. Tripodlar ucuzdur, verimlidir ve kalite ile tutarlılığı artırır. Fotoğraf makineniz bir tripoda güvenli bir şekilde monte edildiğinde, ISO ve diyafram açıklığını en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Yerde tripodunuzun bulunduğu noktayı işaretleyerek, fotoğraf çekmek istediğiniz diğer günlerde aynı konfigürasyonu kurmak kolay olacaktır. 

7. Takı fotoğrafçısı olmanın altın kuralı fotoğraf makinesini iyi kullanabilmektir

Ürününüzün yalnızca bir bölümünü öne çıkaran çok açık diyafram açıklığına sahip sanatsal fotoğraflar çekmeyin. Kısık diyafram açıklığı ve tam odakla çekilen ürün fotoğrafları, güven uyandıran keskin görüntülerle sonuçlanacaktır. 

Takı fotoğrafçısı İstanbul

Müşterileriniz her ayrıntıyı görmek ister. Diyaframı f/11 veya daha yükseğe ayarlayarak ve ISO’yu mümkün olduğunca düşük ayarlayarak (yapabiliyorsanız ISO’yu 100’e ayarlayın) onlara keskin resimler gösterin. 

8.İyi bir takı fotoğrafçısı yanlış beyaz dengesinin fotoğrafını mahvetmesine asla izin vermez. 

Beyaz dengesi yanlış ayarlanırsa, altın renkli bir ürün mavi görünebilir veya tam tersi olabilir.

Takı fotoğraflarınızda doğru renkleri elde etmek için beyaz dengesini doğru ayarladığınızdan emin olun. Bunu manuel olarak ayarlayın veya kameranızın otomatik olarak ayarlamasına izin verin ve sonuçları kontrol edin. 

Takı fotoğrafçısı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 İpucu
Farklı arka planlar ve farklı beyaz dengeleri aynı kolyenin rengini değiştirebilir.

9. Profesyonel takı fotoğrafçısı ürünü tek bir açıdan çekmez!

Bir kategori sayfasında bir ürüne tıkladıktan sonra hiçbir ek görsel olmadığını görmek çok sinir bozucu olabilir. Örneğin, müşteri bir kolyenin yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafını beğenebilir, ancak gravürler gibi ayrıntıları daha iyi analiz etmek için yakın çekim bir fotoğraf da görmek isteyebilir. Müşterileri mutlu etmek için her ürün için farklı açılardan birkaç fotoğraf sergileyin. Takı fotoğraf çekimi için dekorlu çekim düşünüyorsanız onun için de aynısı geçerlidir.

Ürünü, ışığınızı ve kameranızı hazırlamak için çok çaba sarf ettiniz. Kendinizi bir veya iki resimle sınırlamayın. Takıların tüm detaylarını sergileyerek güven verin. Daha fazla görüntü daha fazla satış anlamına gelecektir, bu nedenle farklı açılardan birkaç fotoğraf çekin. 

10. Ürünü öne çıkartmak için işi profesyonel retoucherların eline bırakın.

Kötü Photoshop düzenlemesi satışları çok hızlı bir şekilde öldürebilir. Kötü rötuşlanmış fotoğraflar güven vermeyebilir ve müşteriye ürününüzün taklit olduğu izlenimini verebilir. Adobe Lightroom ve Photoshop gibi yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmek için zaman ayırın veya bir profesyonel ile çalışın. 

Düzenlemeye ek olarak, ürün görsellerinizi kırpmak, kesmek, kenarlık eklemek ve hizalamak için önceden tanımlanmış ayarlar oluşturmalısınız. Tutarlılığın esas olduğunu unutmayın. 

Takı fotoğrafçısı

Çekime başlayın 

Artık ne yapmamanız gerektiğini bildiğinize göre, çekime başlayın! Bu 10 yaygın hatadan kaçının ve harika ürün fotoğrafları oluşturma yolunda ilerleyin. Lakin anlattıklarımız kafanıza karışık ve yorucu geliyorsa takı fotoğraf çekimini işi bilene bırakmanız iyi olacaktır.  

LUX Fotoğraf ve Video Prodüksiyon olarak 17 yıldır takı fotoğrafı çekiyor ve her geçen gün kendimizi yeniliyor, geliştiriyoruz. ”Takı Fotoğrafı Nasıl Çekilir?” diye düşünüyorsanız ürünlerinizi güvenilir ellere bırakabilirsiniz! Detaylı bilgi almak ve çekimlerimizi incelemek için ‘Takı Fotoğraf Çekimi Fiyatları’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Shopify aracığıyla