Evimizden çıkıp restoranlara gidemediğimiz şu günlerde hepimiz evimizde adeta usta birer aşçı olduk. Ekmekler mayalandı, kekler kabardı, çörekler kızardı; sıra geldi fotoğraflarının çekilip sosyal medyaya yüklenmesinde. İşte evinizde daha iyi yemek fotoğrafları çekmeniz için 6 ipucu:

Yiyecekleri sahnenize göre dekore edin.

1. Fotoğrafta istediğiniz görüntüyü ve hissi yaratmak için yiyeceklerinizi dekore etmeniz çok önemli. Doğru açıyı bulun, göze en iyi gözüken hali yakalamaya çalışın. Mesela üstünde süsler olan bir kurabiyeyi yukarıdan çekmeniz fotoğrafı daha etkileyici hale getirir. Yahut bir sandviç çekiyorsanız onu katmanlarını göstermek istersiniz.  

Güzel yemekler, güzel yemek fotoğrafları.

Güzel yemekler, güzel yemek fotoğrafları.

2. Benzer renkte ve şekilde olan yiyecekleri birbirine yakın yerleştirmeyin. Dinamik yemek fotoğrafları oluşturmak için onları dengeli bir şekilde birbirinden uzak yerleştirmelisin. Aksi takdirde çok benzer gözükürler.

Evde Daha İyi Yemek Fotoğrafları İçin 6 İpucu Adobe Lightroom Process Shot 1 1536x2048 1

Benzeyen yiyecekleri birbirinden uzakta tutmak fotoğrafın dengesi açısından önemli.

3. Yiyeceğinizin ne kadar lezzetli olduğunu göstermek için ondan bir ısırık almak iyi bir yöntem olabilir. Biraz dağınıklık eklemek yemek fotoğraflarına hareket katar. Çörek o kadar lezzetliymiş ki, sanki tadına bakmadan duramamışsınız gibi gözükür.

Evde Daha İyi Yemek Fotoğrafları İçin 6 İpucu Red Velvet Crinkle Cookies 1365x2048 1

Ne kadar da lezzetli gözüküyor, değil mi? Birileri dayanamamış, tadına bakmış bile.

4. Yiyeceği tek başına çekmek yerine onu yerken kullanacağınız eşyaları yanına iliştirebilirsiniz. Bir kek dilimi çekecekseniz yanına çatal ve peçete ekleyebilirsiniz mesela. Böylece daha gerçekçi ve doğal yemek fotoğrafları elde edersiniz.

Evde Daha İyi Yemek Fotoğrafları İçin 6 İpucu Banana Bread French Toast 1365x2048 1

Doğal ortamında kameralara yakalanmış bir muzlu ekmek.

İyi yemek fotoğrafları için iyi bir ışık bulun.

5. Yemek fotoğraflarında tepe ışığına hayır diyin ve çekim yaparken bütün tepe ışıklarının kapalı olduğundan emin olun. Çünkü bu ışık sizin doğal ışığınızı etkileyecektir. Eğer imkanınız varsa tek bir ışık kaynağı kullanın, tıpkı bir pencere gibi. Birden fazla ışık kaynağını beraber kullanmanız fotoğrafta gölgelerin azalmasına sebep olur. Yemek fotoğraflarında gölge çok önemlidir çünkü gölge yiyeceğinize boyut kazandırır.  

Evde Daha İyi Yemek Fotoğrafları İçin 6 İpucu Bruleed Pumpkin Pie 1365x2048 1

Gölgeler yiyecekleri daha doğal bir hale getirir. Yemek fotoğraflarında gölgeleri sevin.

6. Kullandığınız ışık güçlü bir ışık olmalı. Eğer ışık kaynağı olarak pencerenizden gelen ışığı kullanıyorsanız pencerenize 30-90 cm yakınlığında olmanızı öneririz. Uzaklaştığınız takdirde ışık gücünü kaybeder ve yemeğiniz düz ve boyutsuz gözükmeye başlar.

Evde Daha İyi Yemek Fotoğrafları İçin 6 İpucu White Choc Gingerbread Yule log 1

İyi yemek fotoğrafları için ışığınız güçlü olmalı.

Eğer yemek fotoğrafçılığına ilginiz varsa bu taktikleri uygulayarak evinizde güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. “Yok bunlar bana yetmedi, ben yemek fotoğrafçılığında ustalaşmak istiyorum,” diyorsanız Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi’nin 15 yıllık deneyimiyle verdiği yemek fotoğrafçılığı eğitimi tam size göre! Bilgi almak ve randevu oluşturmak için burayı ziyaret edebilir ya da 0532 511 69 92 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: https://petapixel.com/2020/12/11/tips-for-better-holiday-food-photography/