Mekan & Mimari Örneklerimiz

Sanal Tur & VR Örneklerimiz

Referanslarımızdan Bazıları

Fotoğrafçı

Mekan fotoğrafı nasıl çekilir?

İç mekan fotoğrafçılığının neden zor olduğunu anlamak, bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Sonuçta, bir soruna neyin neden olduğunu biliyorsanız, onu düzeltmek çok daha kolaydır. İşte mimari çekim yaparken kullanılabilecek bazı püf noktalar: 

mimari fotoğraf çekimi

1. Doğal ışıkla oynayın

Paris merkezli fotoğrafçı ve sanat yönetmeni Charles Roux, “Başlamak için, mevcut ışıklara ve iç mekan alanınızda nasıl yaydıklarına odaklanmaya çalışın” diyor. “Bazen onu yeniden yönlendirme meselesi ve bazen bir zamanlama meselesi. “Mavimsi sabah ışığını, kontrastlı öğleden sonra ışığını, pürüzsüz sıcak akşam ışığını ve hatta gece ışıklarını – sokaktan, aydan vb. inceleyin. Tonlarca olasılık var.

Güneş ışığının yanı sıra, yaratıcı olmanıza yardımcı olabilecek başka bir doğal ışık türü de ateştir; Tüm fotoğraf setlerini şöminede veya mumlarda odun ateşi ile yaktım. Çok az ışık sağlasalar ve çok sıcak bir denge oluştursalar da benzersiz bir ışıltı sağlıyorlar.” Yapay ışıkları kapatın ve gün boyunca farklı odaların pencerelerinden güneş ışığının nasıl düştüğünü inceleyerek evinizde dolaşın. Konumunuzu değiştirerek ve çekiminizi altın saat veya mavi saate denk gelecek şekilde planlayarak, son görüntü üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

mekan çekimi

2. Evin etrafında birkaç deneme çekimi yapın

Farklı odalarda ışığı incelerken, kamerada nasıl göründüğünü görmek için birkaç fotoğraf çekin. Los Angeles merkezli fotoğrafçı Damon Casarez, “Nerede çekim yaparsam yapayım, her zaman sadece mevcut ışıkla ve referans olarak konumla uzayın keşif fotoğraflarını çekiyorum” diye açıklıyor.

360 sanal tur