İş hayatının bile çevrimiçi platformlara taşındığı şu zamanlarda LinkedIn herkesin sık kullandığı bir site haline geldi. Sizi LinkedIn’de görünür yapan, öne çıkaran en etkili unsur ise LinkedIn profil fotoğrafınız  Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi’nde biz 15 senedir iş hayatındaki profesyonellere profil fotoğrafı çekiyoruz. LinkedIn’ın yaptığı bir araştırmaya göre sadece profil fotoğrafınızın olması bile aramalarda 14 kat daha fazla çıkmanızı sağlıyor. Bu yazımızda LinkedIn’de profil fotoğrafınızını seçerken dikkat etmeniz gereken 8 püf noktadan bahsedeceğiz. (Tüm örnek fotoğraflar: Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi)

1. Sizi iyi tanıtan bir fotoğraf seçin.

Fotoğrafınız, profilinize bakan kişilere sizinle yarın yüz yüze buluşacak olsa nasıl görüneceğiniz hakkında açık bir fikir vermeli. Sosyal medyadaki profil fotoğrafıyla gerçekteki görünüşü arasında hiç alaka olmayan insanlara denk gelmişsinizdir. Belki de 10 yıl önceden, daha gözlük kullanmaya başlamadan ya da saçını boyatmadan önce çektirdiği bir fotoğrafı kullanıyordur. Böyle bir kişiyle karşılaştığınızda onların güvenilirlerini ve itibarlarını sorgularız.

Bu yüzden LinkedIn profil fotoğrafınız güncel olduğundan ve günlük hayatta nasıl göründüğünüzü yansıttığından emin olun. Eğer görünüşünüzü köklü bir şekilde değiştirdiyseniz taze bir fotoğraf çekimi yaptırmayı ihmal etmeyin. Böylece kişilerle ilk defa bir toplantıda karşılaşacaksanız, bu sizin kolayca tanınmanızı sağlar.

Portre fotoğraf çekimi Linkedin

2. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın.

LinkedIn profil fotoğrafınız için ideal olan büyüklük 400×400 pikseldir. 8MB’ye kadar olan fotoğrafları da kullanabilirsiniz ancak küçük boyutlu, düşük çözünürlüklü fotoğraflar kullanmaktan kaçının. Eğer yüklediğiniz LinkedIn profil fotoğrafı biraz bulanıksa farklı bir net fotoğraf seçmeniz daha iyi olur. Aynı zamanda bir fotoğrafın fotoğrafını (örneğin kartınızdaki fotoğrafınızın fotoğrafını) çekerseniz de görüntü kalitesi düşer. Bunun önüne geçmek için yeni fotoğraf çektirmek en iyi yöntemdir.

LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey Erhan Otamis 181 1

3. Yüzünüzün, fotoğrafın en az %60’ını kapladığından emin olun.

Uzak bir dağın zirvesinde çekilmiş bir fotoğrafı başka sosyal medya platformlarında kullanmak havalı olabilir ancak LinkedIn profil fotoğrafınız için yüzünüzün belli olduğu bir fotoğraf kullanmak daha ideal olur. Fotoğrafı omuzlarınızın ve başınızın üstünden kırparak LinkedIn profil fotoğrafınızın %60’ını yüzünüzle doldurmaya çalışın.

LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey Altas Avukatlik 199 1

4. Fotoğraftaki tek kişi siz olun.

İnsanlara takımınızı ne kadar sevdiğinizi ve grup çalışmalarına yatkın olduğunuzu göstermeniz harika. Ancak LinkedIn profil fotoğrafı olarak bir grup fotoğrafı kullanırsanız, fotoğrafta sizi bulmak zorlaşabilir. Bunun önüne geçmek için tek başına olduğunuz bir profil fotoğrafı tercih edin. Grup fotoğrafından kendinizi kırpmak gibi bir yol izlerseniz, LinkedIn profil fotoğrafınızda etraftan çıkan omuzlar ya da kollar görmeniz mümkün. Ancak takımınızla olan fotoğrafınızdan vazgeçemiyorsanız, onu kapak fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz.

LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey BRK07453 pp

5. Yüz ifadenizi doğru seçin.

LinkedIn profil fotoğrafınız, kişisel markanızı temsil etmenizi sağlayan bir fırsattır. Eğer markanızın ciddi gözükmesini istiyorsanız profil fotoğrafınızın ciddi olması gayet iyi. Ama genellikle konuşurken ya da gülümserken çekilmiş fotoğraflarınızın kişilerin sizi daha ulaşılabilir görmesine yardımcı olur. 800 LinkedIn profil fotoğrafıyla yapılan bir araştırma, eğer fotoğrafınızda gülümsüyorsanız insanların sizi daha sempatik, yetkin ve etkileyici bulduğunu gösteriyor. Üstelik dişleriniz gözükecek şekilde gülümsemeniz sizi iki kat daha cana yakın yapıyor.

Ayna karşısında pratik yaparak hangi yüz ifadesinin size daha uygun olduğunu pratik etmeyi düşünebilirsiniz. LinkedIn profil fotoğrafınızda rahatsız bir şekilde gözükmek istemezsiniz. Bu yüzden size ne doğal hissettiriyorsa o ifadeyi kullanın.

İş İnsanı Portre Fotoğraf Çekimi

6. Dikkat dağıtıcı arka planlardan kaçının.

LinkedIn profil fotoğrafınızın nerede çekildiği önemli. İlginin yüzünüzden uzaklaşmasını istemezsiniz, bu yüzden basit bir arka plan kullanmak sizi odak haline getirir. Tabii ki, bu boş beyaz bir yerin önünde durmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Doğada ya da boyanmış bir duvarın önünde fotoğraflar çekinerek hem basit hem de sıkıcı olmayan bir LinkedIn profil fotoğrafına sahip olabilirsiniz. Eğer işinizle ilgili havalı detaylar göstermek istiyorsanız, onları kapak fotoğrafınıza ekleyebilirsiniz.

LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey Iyzico 11

7. İş hayatınızda nasıl giyiniyorsanız öyle giyinin.

Her iş yerinin farklı bir giyim tarzı vardır ve LinkedIn profil fotoğrafınız, ilgili kişilere bu tarzı yansıtabilmeniz için bir araç haline gelebilir. Fazla abartılı ya da fazla rüküş giyinmek istemezsiniz.

Eğer iş hayatınızda kot pantolon gibi daha gündelik kıyafetler giyiyorsanız, profil fotoğrafınızda da böyle giyinmeniz iyi olur. Aynı şey takım elbise giyiyorsanız da geçerli. Eğer çoğunlukla evden çalışıyorsanız, çalıştığınız kurumun giyim tarzına uyaracak kıyafetler giymelisiniz, ki ilgili kişiler sizden ne bekleyeceklerini tahmin edebilsinler.

Unutmayın ki, düz renkler kamerada genellikle daha güzel dururlar. Düz ve canlı renkli kıyafetler kullanarak fotoğrafınız öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

LinkedIn profil fotoğrafı

8. Yumuşak, doğal görünümlü bir ışık seçin.

Kullandığınız ışık fotoğrafınız görüntüsünü ve hissini tamamen etkileyebilir. Sert floresan ışığın altında durmak fotoğrafınızın renk tonunu değiştirebilir ve yüzünüzde gölgeler yaratırken flaş kullanmak cildinizin parlamasına sebep olabilir.

LinkedIn profil fotoğrafınızı, açık havada güneş ışınlarının direkt size gelmediği bir alanda çekmeye çalışın. Eğer iç mekandaysanız profil fotoğrafınızı, ışık alan bir pencerenin yanında durarak yüzünüze düşen doğal ışıkla da çekebilirsiniz. Yüzünüzün karanlık çıkmasını engellemek için pencereye arkanızı vermemeye dikkat edin.

LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey BRK01176 pp 1

LinkedIn’de bağlantılarınızı ve etkileşimlerinizi arttırmak için profil fotoğrafınıza yatırım yapmalısınız. Bu fotoğraf, sizin arkadaş canlısı, sempatik ve güvenilir olarak gözükmeniz için ilk fırsatınız. Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi, 15 yıllık deneyimiyle şimdiye dek yüzlerce iş insanının LinkedIn profil fotoğraflarıyla ön plana çıkmasını sağladı. Siz de LinkedIn profiliniz için güzel fotoğraflarınız olsun istiyorsanız kurumsal fotoğraf çekimi sayfamızı inceleyebilir, 0532 511 69 92 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.

İş İnsanı Fotoğrafları: Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi

Kaynak: https://business.linkedin.com/talent-solutions/blog/2014/12/5-tips-for-picking-the-right-linkedin-profile-picture