Dekupe Ürün Çekimi Ne Demek, Bir Zararı Var mı?

(Öncelikli Güncelleme: Yaşadığımız Covid-19 günleri sebebiyle, hijyen kurallarına azami uyduğumuz stüdyomuzda, ürünlerinizi iş yerinizden teslim alıp işyerinize teslim edebiliriz. Çekimlerimizi online izleyebilirsiniz ya da size temin edeceğimiz maske ve eldivenle stüdyomuzda bize katılabilirsiniz.)

Dekupe Ürün Çekimi

Dekupe Ürün Çekimi , ürününüzün dijital düzenleme ile arkaplan kalabalığından sıyrılarak sunulmasıdır. Neden buna ihtiyaç var diye sorarsanız, eskiden kataloglarda, dergi reklamlarında ürünü kesip farklı dekorlara, farklı renkli zeminlere koymak için kesin gerekiyordu. Günümüzde ise bu tarz tasarım anlayışından uzaklaşıldı, çoğunlukla e-ticaret siteleri ve kataloglarda beyaz fonda ürün çekimi tercih ediliyor. Dolayısıyla eğer size ürünü fondan sıyırıp özel bir tasarımda kullanmayacaksanız, tek istediğiniz temiz beyaz fonda ürününüzü göstermek ise dekupe yaptırmayın, çünkü dekupe ürün çekimi ürününüze zarar verme ihtimali, ek zaman ve ek maliyet demektir.

Dekupe ürün çekimi için arkaplan doğru aydınlatılmalı, arka plana verilecek fazla ışık sebebiyle ürünün kenarlarında yoğun ışıktan dolayı detay kaybı olmamalıdır. Size sadece beyaz arkaplanda ürün fotoğrafları gerekiyorsa ve fotoğrafçınız işi biliyorsa beyaz fon fotoğraf çekimi yaparak,  doğru ışığı kullanarak dekupe yapmadan, dekupenin objenin kenarlarında yaptığı zararı görmeden ürününüz bembeyaz fonda öne çıkarabilir. Buna benzer beyaz fonda dekupesiz güzel örnekler aşağıdaki fotoğraf galerimizde mevcut. Unutmayın teknik bilgisi eksik fotoğrafçı buna gerek olmamasına rağmen, beyaz fonda istediğiniz fotoğrafları da dekupe yapmak isteyecek ve boşu boşuna zaman ve kalite kaybına uğrayacaksınız. Farklı fonlara yerleştirmek için dekupe ürün çekimi zaruri ihtiyaçsa da, doğal ve kayıpsız bir dekupe için photoshop vb dijital düzenleme uygulamalarında profesyonel olmayı gerektirir.

Dekupe Ürün Çekimi / Beyaz Fon Fotoğraf Çekimi için önemli 3 faktör:

1 ) Dekupe Ürün Çekimi Fotoğrafçısı

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi 2005’ten bu yana İstanbul merkezli reklam – katalog çekmenin yanında, 10 yılı aşkın süredir sektördek