Fotoğrafçılık Becerinizi Geliştirmenin 5 Yolu

1. Odak Kontrolünü Elinize Alın

Kameranızı kendi ayarlarına bırakırsanız merkezi odak noktasına odaklanacaktır. Bu durum birçok durumda net görüntüler yaratırken, daha yaratıcı fotoğraflar için odağı kontrol etmeniz daha iyi. Sonuçta, seçtiğiniz nesne her zaman merkezde olmayacak.

Fotoğrafçılık Becerinizi Geliştirmenin 5 Yolu’ndan  ilk basamağı kameranızı net olmasını istediğiniz noktaya nasıl odaklayacağınızdır. Fotoğraf makineniz çerçeveye yayılmış bir dizi odak noktasına sahiptir – bunları vizörden görebilirsiniz – bunlar merkezsiz nesnelere odaklanmak için mükemmel bir çözüm sağlar. Bunun için kameranızı, çoklu veya otomatik seçim yerine, tek noktalı otomatik odaklama moduna ayarlamanız gerekir.

2. Hareket Eden Nesnelere Odaklanın

Durağan bir nesneyi odaklamak nispeten basittir, ancak çekiminizi yaparken her şey sabırla beklemez. Bu nedenle, hareketli konulara odaklanma sanatında usta olmalısınız.

Bunu yapmak için otomatik odaklama modunu tek çekim modundan sürekli moduna getirin. Şimdi, bir kere deklanşöre yarım basarak nesnenize odağı kilitledikten sonra, nesne hareket halindeyken de makine ona odaklanmaya devam edecek. Merkezi olmayan nesneler için tüm odak noktalarından birini seçebilirsiniz, ancak düşük ışık altında çekim yaparken, düşük kontrastlı nesneleri çekerken veya f / 5.6’dan daha dar bir maksimum diyafram açıklığı olan lensler kullanıyorsanız, odaklanmada zorluk yaşayabilirsiniz.

3. Fotoğrafınızı Neyin Bulanıklaştırdığını Öğrenin

Bulanıklık sorunu odaklanma kaynaklı olabilir, ancak kamera sarsıntısından veya nesnenin hareket etmesinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle sorunu bulmanız, çözmeniz, daha sonra tekrar denemeniz gerekecek.

Yanlış Odaklama: Yanlış odaklamaya bağlıysa, nesnenin önündeki veya arkasındaki alanların keskin olduğunu fark edersiniz. Herhangi bir keskin bölge görmüyorsanız, yine yanlış odaklama nedeniyle görüntünün tamamı homojen bir bulanıklık kazanmış olabilir.

Hareket: El titremesi sebebiyle oluşan bulanıklığı kolayca fark edebilirsiniz. Bu bulanıklık kameranın (veya muhtemelen nesnenin) pozlama sırasında hareket halinde olduğunu gösterir.

4. Beyaz Dengesini Doğru Ayarlayın

Doğru beyaz dengesini ayarlama konusundaki her şeyi unutabilirsiniz, özellikle de ham halde çekiyorsanız daha sonra fotoğraflarınızı işlerken de değiştirebilirsiniz. Fakat, çekimlerinizde ışıklanma ve renkler konusunda en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız doğru beyaz dengeyi bulmanız gerekecek.

Kameranızın otomatik beyaz dengesi ayarı, genellikle, çoğu aydınlatma koşulunda renkleri doğru bir şekilde yakalamak için oldukça iyi bir iş çıkarır, ancak yanılmaz değildir. Eğer nesnenizde mavi gökyüzü, yeşil çimenler, turuncu gün batımı gibi bir ana renk varsa manuel ayarlar çok daha iyi sonuçlar verecektir.

5. Yüksek Kontrastlı Aydınlatma İle Uğraşın

Bazı durumlarda, nesnenizin parlaklık aralığı, kameranızın gölgelerdeki ve vurgulardaki detayları yakalaması için çok büyük olabilir. Bu aralık kameranın dinamik aralığı olarak bilinir ve farklı modellerde çeşitlilik gösterir. En iyi kameraların bile üstesinden gelemediği büyük kontrastlar görmek yaygındır.

Pratik yaptıkça, çekime başlamadan önce bu durumları fark etmeye başlayacaksınız, ancak durumu tespit etmenin en kolay yolu çekiminizi gözden geçirip histogramı ve vurgu (highlight) uyarısını kontrol etmektir.

Bir çekim yaparak ve gölgelerin diyagramın soluna düştüğünü kontrol ederek başlayın. Şimdi vurgulama uyarısını etkinleştirebilirsiniz. Ekran, detaysız vurgular olduğu uyarısını veriyorsa kameranız tüm parlaklık aralığını kaydedemiyor demektir. Bu durumla karşı karşıya kalırsanız, sorunun üstesinden gelmenin çeşitli yolları vardır. JPEG modunda çekim yapıyorsanız, birçok kamera normal görüntülerden daha fazla vurgu veya gölge ayrıntısı yakalamak için sistemler sunar. Nikon sistemi Active D-lighting, Canon versiyonu ise Auto Lighting Optimiser‘dir.

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Güncel Program

 • ÜCRETSİZ – Gece Strobist – Tepeflaşı Kullanımı Teknikleri 15 Mart Perşembe 2018 19:30‘da Burak Bulut ile tepeflaşlarınız ile yaratıcı teknikler uygulayabileceğiniz herkese açık bir etkinlik düzenliyoruz. Katılım için atölyemize kayıt yaptırmayı unutmayın.
 • Siyah Beyaz Fotoğraf  Yapma Atölyesi 18 Mart 2018 Pazar 15:30‘da başlıyor. İyi bir siyah beyaz fotoğrafın fotoğrafik açıdan nasıl olması gerektiğini Burak Bulut‘la konuşacağımız ilk bölümün ardından, Retouch eğitmenimiz Ozan Tüzün de renkli fotoğraftan siyah beyaza dönüşümünün püf noktalarını anlatacak.
 • UltraViyole Işıkla Portre Fotoğraf Çekim Etkinliği 23 Mart 2018 Cuma 19:30’da başlıyor. Yeni yaratıcı bir fotoğraf çekim etkinliği ile karşınızdayız. UV boyalar ve tozlarla modelimizi boyayıp UV ışık altında ışıltılı fotoğraflar çıkaracağız. Kısıtlı kontenjan için acele edin.
 • Temel Video ve Kurgu Eğitimi  30 Mart 2018 Cuma 19:30‘da başlıyor. Düğün klipleri, organizasyon videoları, kısa tanıtım filmleri gibi kendine yeni bir alanda daha iş imkanı yaratmak isteyen fotoğrafçılar için kısıtlı kontenjanda kayıtlarımız başlamıştır.
 • Yenikapı Mevlevihanesi Fotoğraf Çekim Etkinliği 30 Mart 2018 Cuma 19:00‘da. Yenikapı Mevlevihanesi’nden aldığımız özel izinle 15 kişilik fotoğraf ekibi olarak Sema Törenini fotoğraflamaya gidiyoruz.
 • Strobist – Uygulamalı Tepeflaşı Kursumuz 27. Dönemi 1 Nisan Pazar 10:00’da başlıyor. Cumartesi ve Pazar olarak bir haftasonunda eğitim tamamlanacak. Tepeflaşlarınızın tüm özelliklerini doğru kullanmayı öğrenebileceğiniz bu uygulamalı atölyeyi kaçırmayın
 • Temel Fotoğraf Kursu 95. Dönem 07 Nisan 2018 Cumartesi 11:00‘de başlıyor. Fotoğrafçılığı tanımak, hobi veya yeni bir iş olanağı olarak geliştirmek isteyenler için 20 saatlik dolu dolu bir başlangıç olacak.
 • Stüdyoda Modelli Işık Atölyesi 50. Dönemi 07 Nisan Cumartesi 16:00‘da başlıyor. 8 farklı fotomodelle, Portre ve Moda fotoğrafçılığında kullanılan ışıkları fotoğraf çekimleri yaparak, Burak Bulut Yıldırım ile öğreneceksiniz.
 • Ürün Fotoğrafçılığı Kursu 15. Dönem 8 Nisan 2018 Pazar 10:30′da başlıyor, kayıtlar başladı! Ürün fotoğrafçılığında kendini geliştirmek isteyen, profesyonel çekimler yapmak isteyenler için.
 • Doğum Fotoğrafçılığı ve Yeni Doğan Fotoğraf Kursu 15 Nisan Pazar 10:00‘da Beyza Sultan Durna ile başlıyor. Hastanelerde çekim yapmak isteyenler ve yeni doğan fotoğrafçıları için 8 saatlik bir eğitim. Güncellenen programında çekim sonrası albüm tasarımı yapmak konusu da eklendi.
 • İffot Fotoğraf Buluşmaları 21 – 22 Nisan 14:30-200:00 arası atölyemizde. İstanbul Üniversitesi Kültür Kulübü Fotoğraf Topluluğunun gerçekleştirdiği fotoğraf buluşmalarına tüm atölye dostları davetlidir.
 • Fotoğrafçılar İçin Pazarlama ve Reklam 29 Nisan 2018 Pazar 15:00‘de atölyemizde. Türkiye’de ilk kez 5 yıl önce gerçekleştirdiğimiz Fotoğrafçılar için Pazarlama ve Reklam
  Atölyesi yeniden sizinle.
2017-12-25T20:26:52+00:00