Fotoğrafçılık Becerinizi Geliştirmenin 5 Yolu

1. Odak Kontrolünü Elinize Alın

Kameranızı kendi ayarlarına bırakırsanız merkezi odak noktasına odaklanacaktır. Bu durum birçok durumda net görüntüler yaratırken, daha yaratıcı fotoğraflar için odağı kontrol etmeniz daha iyi. Sonuçta, seçtiğiniz nesne her zaman merkezde olmayacak.

Bu yüzden, ustalaşmanız gereken ilk basamak kameranızı net olmasını istediğiniz noktaya nasıl odaklayacağınızdır. Fotoğraf makineniz çerçeveye yayılmış bir dizi odak noktasına sahiptir – bunları vizörden görebilirsiniz – bunlar merkezsiz nesnelere odaklanmak için mükemmel bir çözüm sağlar. Bunun için kameranızı, çoklu veya otomatik seçim yerine, tek noktalı otomatik odaklama moduna ayarlamanız gerekir.

2. Hareket Eden Nesnelere Odaklanın

Durağan bir nesneyi odaklamak nispeten basittir, ancak çekiminizi yaparken her şey sabırla beklemez. Bu nedenle, hareketli konulara odaklanma sanatında usta olmalısınız.

Bunu yapmak için otomatik odaklama modunu tek çekim modundan sürekli moduna getirin. Şimdi, bir kere deklanşöre yarım basarak nesnenize odağı kilitledikten sonra, nesne hareket halindeyken de makine ona odaklanmaya devam edecek. Merkezi olmayan nesneler için tüm odak noktalarından birini seçebilirsiniz, ancak düşük ışık altında çekim yaparken, düşük kontrastlı nesneleri çekerken veya f / 5.6’dan daha dar bir maksimum diyafram açıklığı olan lensler kullanıyorsanız, odaklanmada zorluk yaşayabilirsiniz.

3. Fotoğrafınızı Neyin Bulanıklaştırdığını Öğrenin

Bulanıklık sorunu odaklanma kaynaklı olabilir, ancak kamera sarsıntısından veya nesnenin hareket etmesinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle sorunu bulmanız, çözmeniz, daha sonra tekrar denemeniz gerekecek.

Yanlış Odaklama: Yanlış odaklamaya bağlıysa, nesnenin önündeki veya arkasındaki alanların keskin olduğunu fark edersiniz. Herhangi bir keskin bölge görmüyorsanız, yine yanlış odaklama nedeniyle görüntünün tamamı homojen bir bulanıklık kazanmış olabilir.

Hareket: El titremesi sebebiyle oluşan bulanıklığı kolayca fark edebilirsiniz. Bu bulanıklık kameranın (veya muhtemelen nesnenin) pozlama sırasında hareket halinde olduğunu gösterir.

4. Beyaz Dengesini Doğru Ayarlayın

Doğru beyaz dengesini ayarlama konusundaki her şeyi unutabilirsiniz, özellikle de ham halde çekiyorsanız daha sonra fotoğraflarınızı işlerken de değiştirebilirsiniz. Fakat, çekimlerinizde ışıklanma ve renkler konusunda en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız doğru beyaz dengeyi bulmanız gerekecek.

Kameranızın otomatik beyaz dengesi ayarı, genellikle, çoğu aydınlatma koşulunda renkleri doğru bir şekilde yakalamak için oldukça iyi bir iş çıkarır, ancak yanılmaz değildir. Eğer nesnenizde mavi gökyüzü, yeşil çimenler, turuncu gün batımı gibi bir ana renk varsa manuel ayarlar çok daha iyi sonuçlar verecektir.

5. Yüksek Kontrastlı Aydınlatma İle Uğraşın

Bazı durumlarda, nesnenizin parlaklık aralığı, kameranızın gölgelerdeki ve vurgulardaki detayları yakalaması için çok büyük olabilir. Bu aralık kameranın dinamik aralığı olarak bilinir ve farklı modellerde çeşitlilik gösterir. En iyi kameraların bile üstesinden gelemediği büyük kontrastlar görmek yaygındır.

Pratik yaptıkça, çekime başlamadan önce bu durumları fark etmeye başlayacaksınız, ancak durumu tespit etmenin en kolay yolu çekiminizi gözden geçirip histogramı ve vurgu (highlight) uyarısını kontrol etmektir.

Bir çekim yaparak ve gölgelerin diyagramın soluna düştüğünü kontrol ederek başlayın. Şimdi vurgulama uyarısını etkinleştirebilirsiniz. Ekran, detaysız vurgular olduğu uyarısını veriyorsa kameranız tüm parlaklık aralığını kaydedemiyor demektir. Bu durumla karşı karşıya kalırsanız, sorunun üstesinden gelmenin çeşitli yolları vardır. JPEG modunda çekim yapıyorsanız, birçok kamera normal görüntülerden daha fazla vurgu veya gölge ayrıntısı yakalamak için sistemler sunar. Nikon sistemi Active D-lighting, Canon versiyonu ise Auto Lighting Optimiser‘dir.

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Güncel Program

  • 80. Dönem İleri Fotoğrafçılık Kursu 07 Ekim Cumartesi 10:30’da başlıyor. Temel fotoğraf bilgisine sahipseniz ve fotoğrafçılığınızı biraz daha ileriye taşıyacak ileri teknik konuları merak ediyorsanız, bu atölyemiz tam size göre.
  • 24. Dönem Strobist – Tepeflaşı Kursu 21 Ekim 2017 Cumartesi 11:00’de başlıyor. Cumartesi ve Pazar günü 11:00-15:00 arası iki ders yapacağız. 8 saat sürecek olan eğitimle tepeflaşlarınız çok daha kıymetli bir ekipmanınız haline gelecek.
  • 90. Dönem Temel Fotoğraf Kursu 21 Ekim 2017 Cumartesi 15:30‘da başlıyor. Fotoğrafçılığı tanımak, hobi veya yeni bir iş olanağı olarak geliştirmek isteyenler için 16 saatlik dolu dolu bir başlangıç olacak.
  • 8. Dönem Doğum Fotoğrafçılığı Kursu  22 Ekim 2017 Pazar 10:30‘da başlıyor. Doğum fotoğrafçılığı konunda kendisini geliştirmek isteyenler için kaçırılmayacak bir kurs.
  • Dijital Fotoğrafta Renk Teorisi  1-2 Kasım 2017 19.30‘da, çektiği fotoğrafı doğru renkte görmek ve göstermek isteyenlere, katılan herkese monitör ve bilgisayar temin edilerek verilecek özel seminerimiz
  • Yedigöller Fotoğraf Gezisi.  03 Kasım Cuma, evet hafta içi çünkü hafta sonu kalabalıktan ötürü sadece yorgunluk ve boşa zaman kaybı olan bir yer oldu Yedigöller.  Biz de bu sebeple haftaiçi sakinliğinde bu doğa harikasından faydalanmaya karar verdik.
  • 14. Ürün Fotoğrafçılığı Kursu 4 Kasım 2017 Cumartesi 11:00’de  başlıyor, kayıtlar başladı! Ürün fotoğrafçılığında kendini geliştirmek isteyen, profesyonel çekimler yapmak isteyenler için.
  • 46. Dönem Stüdyoda Modelli Işık Atölyesi 05 Kasım 2017 Pazar 16:00’da başlıyor. Profesyonel fotoğrafçılık sektöründe büyük bir ilgiyle karşılanan, ışığı çok iyi öğreneceğiniz kursumuza kayıt için acele edin!

Yaklaşan Etkinlikler

Son Yazılar

Bize Ulaşabileceğiniz İletişim Bilgileri

Cihnagir Mah. Kazancı Yokuşu. Sağıoğlu Sok. No:16/A Taksim

Telefon: 02122387920

Web: https://burakbulut.net

2017-10-02T17:11:17+00:00
Translator »