Diyelim evde fotoğraf çekimi yapmak istiyorsunuz, ancak gerçek bir stüdyoya ya da profesyonel ekipmanlara erişiminiz yok, evde fotoğraf çekmek istiyorsunuz… Böyle bir durumda ne yapabiliriz? Fotoğrafçı Irene Rudnyk, penceresi olan küçük bir odada minimalist bir kurulum ve profesyonel fotoğraf makinesi ile güzel portre fotoğraf sonuçları elde edebileceğinizi söylüyor. Pencereden gelen doğal ışıktan faydalanarak evde NASIL portre fotoğraflar çekilir örnekleriyle gösteriyor. Evden çıkamadığınız günlerde, evinizinden pencereli bir odasına gidip çok güzel evde portre fotoğrafları çekebilirsiniz.

Minik Bir Not:​ ‘‘Daha profesyonel bir şeyler arıyorum’’ ya da ‘‘Gerçek bir fotoğraf stüdyosuna ihtiyacım var.’’ diyorsanız yazının sonuna kadar sabredin, sonunda ​güzel haber sizi bekliyor​ :)

Öncelikle fotoğrafçının evde fotoğraf çekimi ayrıntılarına geçiyoruz:

Fotoğrafçı ilk adım olarak geniş pencerelere sahip bir odada fon perdesini hazırlıyor.

portre fotoğrafı çekme

Modelin ayaklarının altına minderler yerleştirerek dizlerini, iki yanına sandalyeler koyarak da elbisesinin eteklerini yukarı doğru kaldırıyor. Böylece fotoğrafçı, modelin elbisesine daha havalı ve kabarık bir görünüm katıyor. İyi bir fotoğrafta kullanacağınız objelerin de fotoğrafa sağlayacağı katkıyı unutmayın. Bu fotoğrafta yeşil arkaplan ve kırmızı elbisenin yaptığı renk kontrastı sayesinde fotoğrafın gücü daha da arttı. Son olarak elbiseyi kabartarak daha güçlü bir görünüm verilmiş oldu. Evdeki malzemelerinizi dekor için seçerken renklerine göre seçmeniz bu açıdan çok önemli. Renkler konusunda yardım almak için Google’a “renk tekeri” yazabilirsiniz.

Evde Portre fotoğrafı çekme

Fotoğrafçı Canon fotoğraf makinesi ile çekime başlıyor. Fotoğrafların bir kısmını küçük bir merdivenin üzerine çıkarak yüksek açıdan çekiyor. Yüksek açıdan çekmenin modelin keskin yüz hatlarını göstermesi için faydası olmuş. Evdeki en güzel portreler için modeliniz yüz hatlarını tanımaya çalışarak yüksekliğini ve açısınızı belirleyin. Fotoğrafçı, kendi gölgesinin modelin üzerine düşmesini engellemek için hafifçe yana doğru eğiliyor. Çekim için evinize yatay ışık gelen saatleri tercih ederseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 3 evde portre fotoğrafçılığı

Doğal ışıktan maksimum seviyede faydalanmak için fotoğraf modelini mümkün olduğunca pencereye yakın konumlandırıyor. Model pencereye yakın olduğundan evde fotoğraf çekiminin ışık azlığı sorunu ortadan kalkıyor ve daha düşük iso ile daha kaliteli ev içi fotoğrafları çıkmış oluyor.

Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 3.1 evde portre fotoğrafçılığı

Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 3.2 evde portre fotoğrafçılığı

Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 3.3 evde portre fotoğrafçılığı

İşte fotoğrafçının Canon 5D Mark III ve 85mm f / 1.2L lensleriyle evde çektiği fotoğraflar:

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 4 evde portre fotoğrafçılığı

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 6 evde portre fotoğrafçılığı

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 5 evde portre fotoğrafçılığı

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 6 evde portre fotoğrafçılığı

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 8 evde portre fotoğrafçılığı

F 1.2 ISO 800 1/320
Pencere Işığı İle Evde Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? 7 evde portre fotoğrafçılığı

Eğer daha profesyonel sonuçlar elde etmek istiyorsanız güzel haberimiz burada:​ ​Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi; ​Stüdyo Fotoğrafçılığı Kursu​nu tamamlayan  tüm kursiyerlerine, kişiye özel 3 saatlik ​ücretsiz stüdyo kullanımı​ hediye ediyor.  Böylece hem ​8 farklı fotomodelle ​Portre ve Moda fotoğrafçılığında​ kullanılan ışıkları  öğreniyor, hem de ​dilediğiniz zaman özel stüdyomuzda öğrendiklerinizi  uygulayabiliyorsunuz. Arzu ederseniz fotomodel, kuaför, makyöz de ayarlayarak  profesyonel fotoğrafçılık yaşamınıza ilk adımınızdan başlayarak sürekli destek  oluyor​uz.

Ayrıca Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Youtube Kanalı‘nda evde, dış mekanda, stüdyoda fotoğrafçılığınızı geliştirecek bir çok ipucu bulabilirsiniz.

Işığınız bol olsun!

Evde Fotoğraf Çekimi

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi Profesyonel Fotoğrafçılar için yaptığımız atölyeler için tıklayın