Ağız Sulandıran Görüntüler İçin

15 Yemek Fotoğrafçılığı İpucu

Yemek fotoğrafçılığı sosyal medyadaki en popüler türlerden biri haline geldi. “Yemek önce göze sonra mideye hitap etmeli” şeklinde bir söz vardır. Görmek, yediğimiz yiyecekler hakkında karar verirken kullandığımız ilk duyusal kriter olduğundan, yemeğin görsel çekiciliği yemek isteyip istemememizde büyük rol oynar. Bu nedenle bilinçsizce renkli, özenle hazırlanıp tabaklanmış yemeklere yöneliriz ve aynı nedenle yemek fotoğrafçılığı popülerleşen bir trend haline geldi.

Sanılanın aksine, baştan çıkarıcı yemek fotoğrafları çekmek çok kolay değildir. Elinizdeki yemeği koku alınamayan iki boyutlu bir formatta gerçek hayatta olduğu gibi iştah açıcı ve lezzetli gösterecek bazı becerilere ihtiyacınız vardır. Yiyecekleri hazırlamak ve tabaklamaktan, doğru aydınlatmayı seçmeye ve sonrasında yapacağınız photoshop/düzenleme işlemlerine kadar pek çok alanda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu zorlukları birlikte aşmak isterseniz mutlaka LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak 16 yıllık tecrübemize dayanarak verdiğimiz eğitimlerimiz için bizimle iletişime geçin.

Yemek Fotoğrafçılığı

İster deneyimli bir fotoğrafçı ister yeni başlayan biri olun, aşağıdaki yemek fotoğrafçılığı ipuçları bu türde ustalaşmayı sizin için kolaylaştıracak:

 1. Güzel fotoğraflardan ilham alın

Her gün birkaç dakikanızı diğer yemek fotoğrafçılarının çalışmalarına ayırarak ilham alın. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, bu alanda paylaşım yapan Instagram hesaplarını takip etmek. Bu profilleri nerede bulacağınızı bilmiyorsanız sosyal medyadaki #food #foodphotography gibi en popüler fotoğrafçılık hashtag’lerine göz atın.

4a5235 131436dea92d4fb1845329e4e998035c mv2 çekimi

 1. Özet yazın

Amacınız profesyonel bir fotoğrafçı olmaksa, ayrıntılı özetler yazmaya alışmanız gerekir. Yazınız hedef kitleniz, projenin amacı, tonu ve yayın platformları gibi temel ayrıntıları içermelidir.

Fotoğraf çekimi için hedefinizdeki birkaç görsel fikrinin taslağını çıkarmanız da önerilir. Bu, tam da hayalinizdeki görüntüleri hayata geçirmenize ve çekim sürenizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Potansiyel ortaklıklar için markalara ulaşmayı veya stok fotoğraflar satmayı planlıyorsanız, bu amaçla kullanılan görsellerdeki ortak özellikleri araştırmak için biraz zaman ayırın, eskizlerinizi hazırlayın ve temel alabileceğiniz bazı notlar yazın.

4a5235 fa3e045afa7b468cac13613671b4fec8 mv2 çekimi

 1. Doğru ekipmanı seçin

Yeni bir fotoğrafçılık disiplinine başlarken aklınıza gelebilecek ilk soru, ihtiyacınız olacak kamera türüdür. Bu endişelendiğiniz bir konuysa, hemen hemen her cihazın işinize yarayacağını duymak sizi mutlu edebilir. Bunun nedeni, istediğiniz zaman kolayca yönetebileceğiniz hareketsiz bir konuyla çalışmanız ve büyük olasılıkla kontrollü ışıklandırmanın olduğu bir ortamda çekim yapacak olmanızdır. İhtiyacınız olan tek şey, aklınızdan geçenleri tam olarak yakalamak için tüm kamera ayarlarında ustalaşmak.

Tercih ettiğiniz cihaz değiştirilebilir lenslere izin veriyorsa, iyi bir sabit odaklı lens alın. Bu lensler çok daha hızlı olma ve daha yüksek kaliteli sonuç verme eğiliminde oldukları için en değerli lens türlerindendir. Yukarıda belirtildiği üzere çoğu yemek fotoğrafçılığı senaryosunda sahnenin tam kontrolü sizde olacak ve bu nedenle yakınlaştırma özelliklerine ihtiyacınız olmayacak.

4a5235 32cf8dd5acb345d2ad82c7af7a89740f mv2 Kopya çekimi

 1. Tripoda yatırım yapın

Piyasadaki tüm kamera aksesuarları arasında, neredeyse tüm fotoğrafçılık türlerinde kullanılan en popüler ekipman tripod olabilir. Yalnızca görüntülerinizde istenmeyen kamera sarsıntısını önlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda deklanşöre basmadan önce bir adım geri atıp kompozisyonlarınızı gözden geçirmenize de yardımcı olurlar. Sundukları farklı fırsatlarla olmadıkları takdirde gerçekleştirmesi zor yaratıcı çalışmalara olanak sağlarlar.

4a5235 993440ad49824c6fb050b66933269072 mv2 çekimi

 1. Doğal ışık kovalayın

Bir yemek fotoğrafı söz konusu olduğunda, genellikle doğal ışık tercih edilir. Bu, tüm fotoğraf çekimlerinizi dışarıda yapmanız gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine her zaman doğal, yumuşak bir ışık elde etmek için çaba göstermeniz gerektiği anlamına gelir. En iyi sonuçlar için, sert gölgelerden kaçınmalısınız. Kompozisyonunuzu büyük bir pencerenin yanına yerleştirmeniz ve altın saatlerde veya bulutlu bir günde fotoğraf çekmeniz önerilir.

Elbette, doğru ekipman ve becerilerle bu atmosferi yapay ışık kullanarak stüdyoda yeniden yaratabilirsiniz. Bu yolu seçerseniz bir ana ışıkla başlayın ve gölgeleri yumuşatmak ve çerçeveyi aydınlatmak için reflektörler kullanın, bir pencereden güneşin parladığı etkiyi taklit edin.

4a5235 a67ac67c82604485b70c9065e5523bb0 mv2 çekimi

 1. Tazeliğe önem verin

Fotoğrafını çektiğiniz yemekler, deklanşöre basmadan hemen önce hazırlanmış gibi görünmelidir. Bu nedenle herhangi bir şekilde bozulmuş tabaklardan daima kaçının. En küçük kusur bile izleyicilerinizi rahatsız edebilir.

Bundan kaçınmak için, malzemelerinizin raf ömrüne dikkat edin ve bunları mümkün olduğunca fotoğraf çekimine yakın satın alın. Meyve ve sebzeleri çekerken bunları ıslak bir peçeteyle kaplayarak buzdolabında saklamak ve çekimden hemen önce sudan geçirmek sık kullanılan bir taktiktir. Bu şekilde su damlalarıyla kaplı ve taze bir görünüm elde edebilirsiniz.

Pişmiş yemekler veya soslu yemeklerde sunumu fotoğraf çekme anına yaklaşana kadar yapmayın. Ama yemek hazır olduğunda minimum düzeyde efor isteyen dekorları hızlıca eklemeyi de unutmayın. Aksi takdirde, çektiğiniz fotoğraflar öğle yemeği için sipariş ettiğiniz paket salataya benzeyebilir ya da şef yan ürünleri tabağa koymayı unutmuş gibi gözükebilir.

5ef1d04b4056011f67df2ed7 Naturallight FoodPhotography Frenchly 4365 1 çekimi

 1. Bir yemek stilisti ile çalışın

En iyisi olmak için etrafınızın en iyilerle çevrili olması gerektiği söylenir. Konu fotoğrafçılık kariyerine gelince bu söz fotoğrafları bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak yetenekli profesyonellerle işbirliği yapmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin bir moda fotoğrafçısı olsaydınız tüm işleri aynı anda dengelemeye çalışmak yerine, birlikte çalışabileceğiniz profesyonel bir stilist ve makyaj sanatçısı bulmaya çalışırdınız.

Yemek fotoğrafçılığında bunun karşılığı yemeği yapan, sunan ve fotoğrafını çekenin aynı kişi olmasıdır. Bu bir yere kadar işe yarasa da, işi çok daha zor hale getirecek ve nadiren ekip çalışmasıyla yapılmış işlerin standartlarına ulaşabilecektir.

Bir yemek stilistiyle ortaklık, yemeğin kompozisyonunun yaratıcı fikrinizi iletmesine yardımcı olacaktır. Bu, dokular ve renklerden sahne ve sofra takımlarına kadar her şeyi içerir. Dahası, stilistler aklınıza gelebilecek herhangi bir yemeğin (evet, ıspanak bile) lezzetli görünmesini sağlayacak bilgi ve becerilere sahiptir.

4a5235 0a31e52785b2439dad70a79f8a2f1e39 mv2 Kopya çekimi

 1. Dekor kullanın

Dekorlar güzel yardımcılardır ve her zaman gıda maddesi olmaları gerekmez. Kompozisyonlarınıza aksesuarlar eklemek, görsele kişisel bir dokunuş katmanıza ve görsel çekiciliği güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Yemek fotoğrafçılığında tasarlanan sahne türleri yemeğin içeriği veya pişirilmesiyle ilgili olma eğilimindedir. Bununla birlikte, çiçekler, kitaplar veya kumaşlar gibi diğer aksesuarları entegre etmek de görüntünün genel estetiğini güçlendirebilir. Atölyemizde yaptığımız dekorlu ürün fotoğraf çekimleri sayfamızı gördünüz mü?

Kompozisyona eklemeyi seçtiğiniz öğelerin türü ne olursa olsun, yalnızca ana konuyu desteklemeye hizmet ettiklerinden emin olun. Yani ekledikleriniz fotoğrafını çektiğiniz yemekten daha dikkat çekici olmamalı ve çerçeveyi aşırı derecede karıştırmamalıdır.

4a5235 062724254a42410889dac7ba1a52e79b mv2 çekimi

 1. Çekici bir kompozisyon oluşturun

Anneanneniz size yüzlerce kez yemekle oynamamanız gerektiğini söylemiş olabilir, ama bu yemek fotoğrafçılığı ipucuyla tam tersini öneriyoruz. Tabaktaki yiyecek parçalarını yeniden düzenlemekten veya yenmeyen öğeleri işin içine karıştırmaktan korkmayın. Her yemeği düzenlenmeye hazır bir tuval olarak düşünün ve izleyicinin gözlerini hem çerçeve hem de tabak içeriği boyunca yönlendirmek için farklı fotoğraf kompozisyon kurallarını kullanın.

İdeal olarak, çekeceğiniz yemeğin farklı ortamlarda nasıl gözüktüğünü denemek için çekimden önce biraz zaman ayırmalısınız. Örneğin bazı yiyecekler sıcak veya soğuk ile temas ettiklerinde renk değiştirir, genişler veya küçülür. Bunu önceden bilmek sadece hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda farklı koşulları kullanarak yeni fikirler üretme şansı da verir.

4a5235 af375767075c419e882c8b175b893cd2 mv2 çekimi

 1. Açılarla denemeler yapın

Her yiyeceğin fotoğrafta en iyi görünüm vereceği perspektif kendine özeldir. Bazı tabaklar önden çekildiğinde harika görünür, bazıları ise daha yüksek bir açıdan ve hatta kuş bakışından… Yemek tabaklandıktan ve kompozisyonu hazırladıktan sonra hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için birkaç farklı açı deneyin. En yaygın olan açılardan bazıları: masa seviyesi (yemeğin hemen önünde), 45 ° (ayakta görüş) ve 90 ° (kuş gözü). Bu denemeler “kahraman açı” (hero angle) olarak bilinen şeyi, yani en çekici pozisyonu bulmanızı sağlayacaktır.

4a5235 19f5d0428d284eaabb72d04d79cd731f mv2 Kopya çekimi

 1. Renklere dikkat edin

Yemek fotoğrafçılığında önem açısından renk ışıkla baş başa gider. Hatta bu alan siyah beyaz fotoğrafların hiç duyulmamış olduğu tek fotoğrafçılık türü olabilir. Herhangi bir yemeğin rengini çıkardıktan sonra lezzetli göründüğünü hayal edebiliyor musunuz?

Yemeklerinizin renklerini öne çıkarmanın iki ana yolu vardır: nötr tonlar ve zıt renkler. Sahne ve arka planlar için nötr tonlar kullanmak, ana konunuzun çevresini köreltecek ve böylece dikkatleri onlara daha az, yemeğin kendisine daha fazla yöneltecektir. Öte yandan, yemek ve çevresinin zıt renklerde olması izleyicinin görüşünü harekete geçiren ve onları sahneye çeken canlı dinamikler yaratır. Doğru seçim o fotoğrafla uyandırmak istediğiniz hislerle ilgili her fotoğrafta değişkenlik gösterebilir.

4a5235 ecc809a3c75d43558d6b8b27d911f9f9 mv2 Kopya çekimi

 1. Bir hikaye anlatın

Fotoğrafçılıkta hikaye anlatımı, ustalaşılması gereken en önemli becerilerden biridir. Sonuç üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, çalışmanızın nasıl algılandığını belirleyen önemli bir faktördür. İletmek istediğiniz mesaj, projenin ilk aşamalarında tanımlanmalıdır.

Ne anlatmak istediğinizi bilmek aynı zamanda sahne dekorlarını seçmenize ve aydınlatma türünü belirlemenize yardımcı olacaktır. Karanlık bir arka plan üzerinde boş bir masada dumanı tüten bir fincan kahve düşünün. Şimdi aynı bardağı pencere yanında ve açık bir kitapla hayal edin. Obje aynı kalırken, farklı görüntüler zıt duygular iletebilir.

4a5235 7ac7318474414892a0c81f6f2fdff20d mv2 Kopya çekimi

 1. İnsan unsuru ekleyin

Fotoğrafı görenlerde söz konusu yemek hayattan bir anın parçasıymış hissi uyandırmak ve onlara özdeşleşebilecekleri bir öge sunmak adına insan unsuru eklemek güzel bir seçenektir. Bir şefin yemek pişirmesi, yemeğe uzanan bir el, masada birlikte oturan bir aile veya dondurma külahı tutan bir çocuk gibi herhangi bir senaryo, aradığınız insan kompozisyonu olabilir.

İnsan unsurlarını dahil etmek, fotoğrafa derinlik, dinamizm ve görsel çekicilik katabilir, bu aynı zamanda manzara fotoğrafçılığında çok yaygın olan bir uygulamadır. Bu konuda bizim modelli ürün fotoğraf çekimi örneklerimizi görmek isterseniz: https://burakbulut.net/modelli-urun-cekimi/

4a5235 74e9996779e34488b921e3855d98825d mv2 çekimi

 1. Minimalizm için çaba gösterin

Günün sonunda eserinizin yıldızı her zaman yemek olmalıdır. Şu anda bu bilgi çok bariz gibi görünse de çekim yaptıktan sonra yeni kompozisyonlar ve sahne dekorları denediğinizde dikkatiniz dağılabilir. Unutmayın ki diğer unsurlar ana konunuzu gizlemek yerine onu desteklemek ve geliştirmek içindir.

Konunun nefes almasını sağlamak ve izleyicilerin dikkatini yönlendirmek için negatif alan kullanımı üzerine çalışın ve örnekleri inceleyin.

4a5235 226fd9f32f034bc68ac2aa0c0b260b84 mv2 çekimi

 1. Mükemmellik için düzenleyin

Görüntülerinizi gerçeğe mümkün olduğunca yakın tutarken canlandırmak ve öne çıkarmak için fotoğraf düzenleme yazılımları sayesinde yapabileceğiniz işlemlerden yararlanın. Bu işlemler beyaz dengesini düzeltmeyi, parlaklığı ve kontrastı ayarlamayı, doygunluğu artırmayı ve fotoğrafçılık tarzınızın gerektirdiği diğer düzenlemeleri içerebilir.

4a5235 eeb3afc97a914dc585077015fbf6522f mv2 Kopya çekimi

İyi bir yemek fotoğrafçısı olmanın en önemli şartı ışığı iyi tanımak, onu nasıl kullanacağını bilmektir. Siz de yemek fotoğrafçılığı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon’nin 15 yıldır verdiği özel fotoğrafçılık dersleri tam size göre!  Bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz! Sorularınız veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

WİX aracılığıyla