/

En Önemli 4 E-Ticaret Ürün Fotoğrafçılığı Türü

E-ticaret ürün fotoğrafçılığının birkaç farklı türü var. Tüm ürün fotoğraf çekimleri aynı değildir. Mücevherat fotoğraf çekimi, giyim fotoğraf çekimi, güzellik ürünleri fotoğraf çekimi ve daha birçok e-ticaret fotoğraf çekimi vardır. Mesele şu ki, tüm fotoğraf çekimleri aynı değil. Çekim ürünleri söz konusu olduğunda, farklı ürünlerin farklı stüdyo kurulumları ve aydınlatmaları gerektirdiği unutulmamalıdır.

Takı fotoğraf çekimine  ve giyim fotoğraf çekimine aynı lensle bakamazsınız . Her ikisi de aydınlatma talebi ve tüm kurulum açısından çok farklıdır. Bu nedenle, e-ticaret ürün fotoğrafçılığının farklı türleri ve gereksinimleri hakkında bir blog hazırlamak istedik. LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak yıllardır yaptığımız e-ticaret ürün fotoğrafçılığı örneklerimizi incelemek için sitemizi ve Instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz.


1. Takı Fotoğraf Çekimi

Takılarınızın ürün fotoğraf çekimini arıyorsanız, profesyonel bir fotoğraf çekimi yaptırmalısınız. Mücevher pazarı çok büyük ve çok rekabetçi. Ve çoğu insan ünlü markaları tercih ediyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri görsel çekiciliktir. Takı tasarımınızın rakiplerinizden çok daha iyi olması önemli değil. Ancak ürünlerinin detaylarını sizinkinden daha iyi gösterebilirse, müşterilerin dikkatini çekmezsiniz. Bu yüzden takı fotoğraf çekiminin  profesyonelce yapılması gerekmektedir.

Bir takı fotoğraf çekimi için gereksinimler

Genellikle yansımayı önlemek için doğru ışık kullanımı ve mücevherinizin doğru rengini göstermek için doğru beyaz dengesi ayarını kullanmak en önemli etkenlerdir. Yanlış beyaz dengesi ayarlarını kullandığınız için altın takılarınızın fotoğraflarda gümüş gibi görünmesini kesinlikle istemezsiniz  .

Üstelik takılarınızın için yalnızca e-ticaret ürün fotoğrafçılığı da yeterli değildir.  Fotoğraftaki herhangi bir dağınıklığı veya hatayı ortadan kaldırmak ve ona son rötuş yapmak için fotoğraf düzenleme hizmetleri almalısınız . Ayrıca ayrıntıları bir resimde yakalamak ve mücevher fotoğraf çekiminizden en iyi şekilde yararlanmak için makro lens kullanmak en sağlıklısıdır.

2. Tekstil Fotoğraf Çekimi

E-Ticaret sektöründe en büyük sektörlerden biri hazır giyimdir. Hazır giyim endüstrisi devasadır ve o kadar çok rekabet vardır ki, insan idrak bile edemez. Piyasada çok fazla marka olduğu için, fotoğraflarınız kötü kalitede ise göze çarpmak zordur.

Bir alışveriş sitesine gittiğinizi ve iki pantolon gördüğünüzü hayal edin. Bir çift X firmasından, diğer pantolon ise Y firmasından. X firmasının ortaya koyduğu fotoğraf yüksek kalitedir. Kumaşta kolayca yakınlaştırabilir ve detayları görebilirsiniz. Y şirketi, X’lere biraz benzeyen pantolonun resmini koyarken, aynı özellikleri de sunuyor. Hangisini seçeceksiniz? Zor bir seçim değil, değil mi? Aynı özelliklere sahip iki ürün arasında seçim yapıldığında, insanlar ürün hakkında daha fazla bilgi verebilecek kaliteli resimleri tercih ediyor. Her zaman bir marka etiketi vardır, ancak bu, insanlar markanın yanı sıra ürününüze de güvenmeye başladığında oluşur.

Giyim fotoğraf çekimleri için belirli gereksinimler vardır. Kıyafet fotoğraf çekiminde iki şeye ihtiyacınız var. Ya bir  modele/mankene  ihtiyacınız var ya da bir  hayalet mankene ihtiyacınız var .

Bir model kiraladığınızda amaç, ürünün bir insan tarafından giyildiğinde nasıl göründüğünü göstermektir. Bu nedenle, bir giyim fotoğrafı çekimi için, ürünün bir insanda nasıl görüneceğini tasvir etmenize yardımcı olacak bir modele veya mankene ihtiyacınız var.

Ancak, tamamlanması birkaç saatten fazla sürebilecek bir ürün fotoğraf çekimi için modeller pahalı olabilir. İşte o zaman Ghost Mannequin düzenleme tekniğinden yardım alırsınız. Temelde bir ürünü sergilemek için bir manken kullanmak ve ardından fotoğraf düzenlemeyi kullanarak mankeni çıkarmaktır. Bu sayede aslında bir model veya manken göstermeden ürünü sergileyebilirsiniz.

3. Güzellik Ürünleri Fotoğraf Çekimi

Güzellik ürünleri fotoğraf çekimi olarak nitelendirilen şey nedir? Ruj veya yüz yıkama satan şey nedir? İyi bir gözlemciyseniz, markaların güzellik ürünü fotoğraf çekimi yaparken sadece ürünü değil, aynı zamanda o güzellik ürününü giyen bir modeli de yakaladıklarını fark etmişsinizdir. Yani ruj, tırnak boyası veya başka bir güzellik ürünü olsun, fotoğraf çekimi tek başına çalışmaz.

Bu yüzden güzellik ürünleri fotoğraf çekimi yapacaksanız, en iyi sonuçları gösterecek bir yüzünüz veya o ürünü kullanacak bir kişi olduğundan emin olun. Müşterilerinizi ikna etmenin tek yolu bu. Ürünün cilt tipine veya cilt rengine göre nasıl görüneceğini bilmeleri gerekir. Güzellik ürünü fotoğraf çekimi ayrıca, işinizi destekleyecek ayrıntıları ve her şeyi yakalayabilen profesyonel bir fotoğrafçı gerektirir.

Bir akıllı telefondan tıklayıp resmin size çok dikkat çekeceğini söyleyemezsiniz. Bunun nedeni, profesyonellerin üst düzey kameralar kullanması ve ne yaptıklarını bilmeleridir. Bu nedenle, güzellik ürünleri fotoğraf çekimlerinde onlara güvenmek en iyisidir. Bu nedenle, güzellik ürünleri fotoğrafçılığına sahip olmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun.

4. Emlak Fotoğraf Çekimi

Ürün fotoğrafçılığı sadece küçük eşyalar veya giydiğimiz eşyalarla sınırlı değildir. Ürün fotoğrafçılığı aynı zamanda gayrimenkulü de içerir. Bir mülkün içini sergilemek veya evin dışarıdan nasıl göründüğünü sergilemek istiyorsanız, işi profesyonellere bırakmak daha iyidir. Bir  emlak fotoğraf çekimi  , potansiyel müşterilerin mülkten ne bekleyecekleri konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olabilmeleri için bir mülkün mümkün olan her resmini çekmenizi ister. Ayrıca, gerçek durumda dönen ürün fotoğraf çekimi, kimsenin yanlış yönlendirilmesini önlemek için çok ayrıntılı ve hassas olmalıdır.

Bir emlak fotoğraf çekimi, çekilmesi gereken şeylerin bir listesini yapmanızı ister. Mutfağın 2 fotoğrafı, yatak odasının 1 fotoğrafı gibi.  Emlak Fotoğrafçılığı  aşağı yukarı diğer herhangi bir ürün fotoğraf çekimi gibidir. Emlak fotoğrafçılığında aydınlatmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Fotoğraf çekmek için her zaman doğal ışık en iyisi olsa da, bazen yapay ışıkta çekim yapmak bir zorunluluk olabilir.

Gayrimenkul fotoğraf çekimi yaparken her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var. Mülkün dışından en iyi fotoğrafları istiyorsanız, gün doğumu veya gün batımı sırasında çekim yapın. Emlak fotoğrafçılığı rehberini de takip edebilirsiniz. Ayrıca evin dışını çekerken en iyi etki için ışıkları tek tutmaya çalışın.

Aynı şekilde iç mekanda çekim yaparken kapı ve pencerelerin açık olduğundan emin olun. Bu şekilde, fotoğraf çekimi için evin içinde yeterli aydınlatma olduğundan emin olabilirsiniz.