/

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey!

E-ticaret fotoğraf çekiminin en temel amacı, ürünlerinizin e-ticaret için reklamını yapmak için en etkili yöntemlerden biri olarak satışlarınızı artırmaktır. İnsan beyni duyduklarından çok gördüklerini anlar ve hatırlar. Araştırmaya göre, tüm müşteriler gördüklerinin veya algıladıklarının %80’ini ve okuduklarının %20’sini hatırlamaktadır. Ürün fotoğraflarınız, görseller söz konusu olduğunda e-ticaretin en önemli yönüdür.

İyi e-ticaret fotoğraf çekimi, beklediğinizden daha fazlasını satmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden biz de sizler için tüm ürün fotoğraf çekimi hakkında bilgileri bu yazıda derledik. Daha detaylı bilgiler için aşağıda yönlendirdiğimiz faydalı bloglarımızı inceleyebilirsiniz. 

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Nedir ve Neden Önemlidir?

 Ürün fotoğrafçısı, ürünleri mümkün olan en iyi ışıkta göstermek için görüntüleri çeker, böylece çıplak gözle nasıl göründüğüne benzer ve müşteriye hitap eder. Pazarlama kampanyaları, ürün sayfaları ve hatta sosyal medya gönderileri ürün fotoğraflarından yararlanabilir. E-ticaret fotoğraf çekimi, e-ticaret perakendecileri için çekilen ürün fotoğrafçılığını tanımlayan bir kelimedir. Online müşteriler ürünü şahsen görme avantajına sahip olmadıklarından, satın alıp almama konusunda karar verirken ürün fotoğraflarına güvenmek zorundadırlar. Bir satış kazanmak istiyorsanız e-ticaret fotoğraf çekimi çok önemlidir. Artık e-ticaret fotoğraf çekimi hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, e-ticaret ürün fotoğraf çekimini daha detaylı inceleyelim! 

Ayrıca e-ticaret ürün çekimine ihtiyacınız varsa bize hemen ulaşın. Tüm çekimlerimize Instagram Ürün Hesabımız ve Sitemizden ulaşabilirsiniz. 

1. Ürünlerinizi net bir şekilde göstermeyi sağlar.

E-ticaret fotoğraf çekimi yapmanızın ilk nedeni, ürünlerinizi net bir şekilde göstermektir. Müşterilerin ürünlerinizi, nasıl göründüğünü, ürünün boyutunun ne kadar büyük olduğunu, ne tür bir renk görebileceklerini vb. Ürününüzün sadece bir maket tasarımını sağladığınızda, müşterilerinizin aldıkları üründen dolayı hayal kırıklığına uğrama ihtimalleri yüksek olacaktır. Gerçek ve yüksek kaliteli bir ürün fotoğrafı sağlarsanız, müşteriler ürününüzü ve daha sonra ne alacaklarını kabul edebilirler. Bu nedenle gerçek ürün fotoğrafları müşterilerinize netlik sağlayabilir.

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey! fiyatları

2. Markanızı geliştirir.

E-Ticaret web siteniz ne ile tanınır? Müşteriler şirketiniz hakkında ne biliyor? Hiç e-ticaret web siteniz için markalaşma yapmayı denediniz mi? Gerçek ürün fotoğrafları sağlamak, insanların e-ticaret web sitenizi tanıması için markanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Şirket hikayenize uygun e-ticaret fotoğraf çekimini yapmayı deneyebilirsiniz . Örneğin, e-ticaret logonuzun rengi olan çok temelden alabiliriz. E-ticaret fotoğraf çekimini logonuzun renginin arka planıyla yapabilir veya aynı renkte bazı öğeleri koyabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz için bu şekilde daha fazla öne çıkabilirsiniz.

e-ticaret çekimi

3. Satışlarınızı arttırır.

Web sitesinde yüksek kaliteli ürün fotoğrafları sunan e-ticaret, satışları önemli ölçüde artırabilir. Müşteriler, sadece açıklama ürününü okumak yerine, satın almak istedikleri ürünlerin detaylarını görebilirler. Bir ipucu olarak, e-ticaret fotoğraf çekimi yapmak için bir model kiralamayı da deneyebilirsiniz. Diyelim ki moda e-ticareti için bir model kullandığınızda, müşteriler ürününüzün şahsen nasıl göründüğünü hayal edebilir. 

e-ticaret fotoğraf çekimi

4. E-ticaret web sitesini optimize eder.

Birçok kişi ürün fotoğrafçılığının e-ticaret web sitelerini optimize etmeye yardımcı olabileceğini hala bilmiyor ve bu yüzden ürün fotoğraflarını e-ticaret web sitenizde sunmaya başlamalısınız. Yalnızca ürün fotoğraflarını web sitesine eklemeniz ve ardından ilgili bir anahtar kelime kullanarak görüntü dosyası adlarını girmeniz yeterlidir. Birisi ürününüzün anahtar kelimesini yazdığında e-ticaret web siteniz ilk sayfada gösterilecektir. E-Ticaret web sitenize bu şekilde daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Web sitenize veya e-ticaret sitesine ürün fotoğraflarınızı yükleyeceğiniz zaman fotoğraflar hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler oluyor. Bu bilgileri yaşadığınız ülkeye göre derlediğimiz e-ticaret fotoğraf çekimi ile ilgili bloglarımıza mutlaka bakmalısınız!

E-Ticaret Fotoğraf Çekimleri İçin Yaratıcı Fikirler

1- Model Kullanmak

Tekstil, mücevher, bakım ve güzellik ürünleriyle çalışıyorsanız, ürün fotoğrafçılığı fikirlerinizi gerçekleştirmek için bir model kiralamak çok önemlidir. Bir model kullanmak, müşterilere ürünlerinizin üzerlerinde nasıl uyacağına dair bir fikir verebilir. Ürünün boyutu, şeklini anlamakta kolaylık çekerler ve böylece ürüne güvenleri artar. Modelli E-Ticaret Çekimi İçin Püf Noktalar bloğumuzdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

takı ürün çekimi

2- Simetri

Simetri, en güçlü fotoğraf kompozisyon tekniklerinden biridir . Bu tür kompozisyonlar göze çok hoş gelir ve kavraması kolaydır. Simetrik kompozisyonlar tamamen denge ve eşitlikle ilgilidir. Bu nedenle, bir ürün fotoğrafı oluştururken, her tarafının eşit şekilde dengelendiğinden emin olun.

e-ticaret fotoğraf çekimi

3- Stand Kullanmak

Takı gibi ürünleri stantlara yerleştirmek, bir fotoğrafa dinamiklik eklemek için harika bir yoldur. Takı fotoğrafçılığı hakkında ipuçları öğrenmek istiyorsanız Takı Fotoğrafı Çekmek İçin Gerekli 10 İpucu bloğumuzu inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda stand kullanma taktiği teknik makyaj ürün fotoğrafçılığında da kullanılır. Profesyonel Kozmetik Ürün Çekimi İçin 7 İpucu bloğumuzdan da kozmetik e-ticaret fotoğraf çekimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

e-ticaret fotoğraf çekimi

4- Doku Eklemek

Ürünleri kum, kar, çimen, taş, ahşap, su vb. yerlere koyarak ürün fotoğrafçılığı fikirlerinize doku eklemeyi düşünün. Dokulu bir arka plan, marka bilinci oluşturmak ve bir ruh halini ifade etmek için harikadır.

 

5- Yaşam Tarzı Çekimler Denemek

Başarılı bir ürün çekiminin anahtarı, potansiyel müşterilerinizin fotoğrafınızdaki ürünü kullanırken kendilerini hayal etmelerini sağlamaktır. Evini döşemek için bir masa satın almakla ilgilenen bir alıcı, reklamı yapılan masayı beyaz bir arka plana karşı kullanmayı hayal etmekte zorlanacaktır. Alternatif olarak, yaşam tarzı ürün fotoğrafçılığının yardımıyla reklamı yapılan masada yemek yerken kendilerini kolayca hayal edebilirler . Ayrıca ürünlerinizden birkaçını yaşam tarzı çekimlerinde gruplandırabilirsiniz.

Lifestyle fotoğrafçılık hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Dekorlu Ürün Fotoğrafları Çekmek İçin 6 İpucu bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey! fiyatları

6- Hareketi Durdurmak

Hareket, insan gözünün göremediği görüntüleri yakalamanıza izin verdiği için çarpıcı fotoğraflar elde etmenin harika bir yoludur. Su, kum, toz veya aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyle sıçramalar oluşturabilirsiniz.

kozmetik ürün çekimi İstanbul

7- İçeriği Göstermek

Bir ürünü içeriğiyle birlikte sergilemek, potansiyel alıcılara karşı şeffaf olmak ve başarılı bir satış yapmak için önemli bir adımdır. Bu taktik yemek fotoğrafçılığında çok sık kullanılır. Ayrıca yemek fotoğrafçılığına ilginiz varsa şu bloğumuza da göz atabilirsiniz:

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey! fiyatları

8- İnsanı Dahil Etmek

Bir başka ilginç ürün fotoğrafçılığı fikri, eller veya kollar gibi bazı vücut parçalarını dahil etmektir. Bu, görüntüyü gizemli bir unsurla tamamlayabilir. Bu fikri, ürünün nasıl kullanılması gerektiğini göstermek için kullanabilir veya ürünü kapmak için eli hiç yoktan çıkıyormuş gibi göstererek yaratıcılık katabilirsiniz.

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey! fiyatları

9- Yansımaları Kullanmak

Yansımalar sıradan bir çekime derinlik katar. Photoshop yansıma eylemlerini uygulayarak bir yansıma efekti oluşturabilir veya aynalar ve camla çalışmayı deneyebilirsiniz. Yansımayı geliştirmek veya rengi gerektiği gibi ayarlamak için ışıklarınızda renkli filtreler kullanın.  Yansımaları olan nesnelerle çekimler yapmak zordur. Çekimde kolay sağlayacağına inandığımız Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? bloğumuza göz atabilirsiniz.

 

Neden Ürün Videosu Düşünmüyorsunuz?

Yeni bir e-ticaret şirketi kurduysanız, pazarlama stratejinize bir ürün videosu eklemek, markanıza ve ürününüze olan tüketici güvenini artırmanın  harika bir yoludur. Online alışveriş yapanların yüzde 58’i  , ürün videoları olan e-ticaret şirketlerinin güvenilir olabileceğini düşünüyor ve tüketicilerin yüzde 45’i, yalnızca sayfalarında ürün videoları olduğu için bir e-ticaret şirketinin sitesini tekrar ziyaret edeceklerini söyledi. Tüketiciler, bir ürün videosu olan şirketleri, olmayanlara göre 12 kat daha fazla düşüneceklerini bile söylediler. Sadece bu da değil,  tüketicilerin yüzde 57’si  bir ürün videosunu izledikten sonra sipariş ettikleri ürünlere daha fazla güveniyor (ve daha az şaşırıyor), bu nedenle ürünü iade etme olasılıkları daha düşük.

Tüm bu istatistikler ürün videosunun ne kadar önemli olduğunu görmemize yetiyor. Tüm bunlar yeterli değilse, gerçek şu ki: yüksek kaliteli bir ürün videosuna sahip olmak etkileyici görünmenizi sağlar, kaliteye önem verirsiniz ve ürününüzü öne çıkarmak için emek harcarsınız. Ürün videoları tam anlamıyla ürünlerinizi hayata geçirir ve potansiyel bir alıcı için ürününüzü kullanmanın/sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu görselleştirmekten daha çekici bir şey olamaz.

E-ticaret fotoğraf çekiminin yanında ürün tanıtım videosu da çektirmeniz inanın satışlarınızı çok olumlu etkileyecek. Ürün videolarımızı Youtube Kanalımızdan izleyebilir, ürün tanıtım videoları hakkında diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Nitelikleri

Ürün fotoğrafları, ürün özellikleri veya yazılı bir açıklama ile birlikte ürünü çevrimiçi alışveriş yapan kişiye temsil eder ve onlara ürün hakkında bilgi verir.

Kaliteli e-ticaret fotoğraf çekimi, online alışverişin popülaritesi ile gelişti ve büyük ve küçük işletmeler için vazgeçilmez hale geldi. İyi e-ticaret fotoğraf çekimi, üçüncü taraf satıcıların ve kendi kendine barındırılan e-ticaret satıcılarının benzer şekilde ürünlerini platformlarda ve çevrimiçi mağazalarda temsil etmelerine ve ayrıca satışları artırmalarına olanak tanır .

 

E-ticaret fotoğrafçılığının standardı, bir ürünün doğrudan fotoğraflanmasıdır. Ürün fotoğrafçılığı çeşitlilik gösterebilse ve profesyonelden yetersize kadar bir yelpazeyi çalıştırabilse de, çevrimiçi perakendeciler için belirli nitelikler endüstri standardı olarak kabul edilmektedir.

  • E-ticaret fotoğrafçılığı, ürünün net görüntülerini içerir. Ürünler iyi aydınlatılmış ve görseller e-ticaret platformunun çözünürlük standardını karşılıyor.
  • Fotoğraflar, dikkati dağıtmak ve dikkati odaklamak için geleneksel olarak ürünün beyaz bir arka plana veya başka bir basit arka plana karşı çekilmiştir. Bazı e-ticaret sitelerinde beyaz fon çekimi zorunludur.
  • Ürün, alanın çoğunu doldurur ve fotoğrafın odak noktasıdır. Fotoğrafın kırpılması ürünü önden ve merkezden vurgular.
  • Ürünün basit bir görüntüsüne ek olarak, fotoğraflar ürünün arka, açık ve kapalı, donanım veya yakın çekimler gibi çeşitli açılarını veya parçalarını gösterebilir. Bu, müşterinin ürünü daha iyi anlamasını sağlar.
  • Gelişmiş e-ticaret ürün fotoğrafçılığı, ürünün kullanımını göstermek için yaşam tarzı ve kullanımdaki ürün fotoğraflarını veya ürünün her açısını gösteren 360 döndürmeli ürün fotoğraflarını da içerebilir.

takı çekimi

E-ticaret Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Hazırlık Aşaması

Kullanacağınız fotoğrafları çekmeye başlamadan önce tamamen sorunsuz bir süreç için fotoğraf çekimine hazırlanmaya ihtiyacınız olacak. Bu aşama, süreci önceden gözden geçirmenize yardımcı olduğundan, yalnızca e-ticaret fotoğraf çekimi için değil, her türlü fotoğrafçılık için çok önemlidir. Öncelikle çekeceğiniz ürüne bağlı olarak ürünü fotoğraf çekimi için hazırlamanız gerekecektir. Örneğin, bir giyim eşyasıysa, tamamen temiz ve ütülü olduğundan emin olun; teknolojik bir cihazsa, herhangi bir çizik, ezik veya ekran lekesi olup olmadığını kontrol edin. Genellikle ürünlerinizi mağaza raflarında sergilemek üzere hazırlıyormuş gibi davranın ve çekeceğiniz ürünlerin sıfır durumda olmasına dikkat edin.

Ürün hazırlama dışında, çekmek istediğiniz eşyaların ve nasıl çekmek istediğinizin bir listesini yapın. Yazılı bir e-ticaret fotoğraf çekimi planı olmadan, bazı öğeleri veya istediğiniz açıları gözden kaçırabilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf çekimleriniz sırasında fotoğraflarınız için çiçek gibi herhangi bir dekor kullanacaksanız, bunları yazılı listenize ekleyin. Çekimden sonra kaçırılan pozlar ve açılar fark edildiğinde, online mağazanızdan tamamen çıkarılmaları muhtemeldir.

Arka planı ayarlama

Herhangi bir online alışveriş yaptıysanız, öğeyi daha net görebilmeniz için birçok ürünün beyaz bir arka plandan önce resmedildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu süreçte tam olarak bunun için düşünerek ilerlemelisiniz; daha net bir görüntü. Her şeyden önce, pürüzsüz bir arka plan malzemesine ihtiyacınız olacak. Fotoğraf çekim çadırları ve kutuları bunun için mükemmel olacak, ancak bütçe ve hızlı bir alternatif arıyorsanız herhangi bir monokrom kumaş da iyi olacaktır. Arka plan rengiyle ilgili olarak, beyaz, önüne yerleştirilen ürünü net bir şekilde vurguladığı için her zaman en güvenli seçenektir. Ancak neon veya aşırı parlak, doygun renklerden kaçınırsanız, ürününüzü çekmek için başka renkleri de düşünebilirsiniz.

Ayrıca mobilya veya dekorasyon ürünleri gibi bazı ürünler de ortak konumlarında en iyi şekilde görünebilir. Örneğin düz bir arka planda bir masa veya sandalye çekmek, ürünün boyutunu ve şeklini anlamak zor olacağından müşterilerinizi yanıltabilir. Bu nedenle, müşterilerinize ürününüzün yerleşimi veya kullanım durumları hakkında daha iyi bir anlayış ve yaratıcı fikirler sunmak için, normal arka plana sahip bazı fotoğraflar da ekleyin.

takı fotoğraf çekimi fiyatları

Mükemmel aydınlatmayı bulma

Genel olarak, doğal bir ışık kaynağı, e-ticaret fotoğraf çekimi söz konusu olduğunda en iyi sonucu sağlar. Ancak çoğu zaman güneşi ışık kaynağınız olarak kullanarak dış mekan çekimleri yapmak mümkün olmayabilir. Bu durumda, kameranızın flaşı da gayet iyi iş görecektir. Ancak yapay ışık kaynağı kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Öncelikle doğrudan ışık genellikle deri ayakkabı ya da giysi, cam ürünler, ekranlı ürünler gibi parlak yüzeyli ürünlerde istenmeyen yansımalar oluşturur. Bu nedenle ışığınızı softbox, difüzyon kağıdı ya da şemsiye ile yumuşatmanız gerekir. Deri Ayakkabı ve Çanta Fotoğraf Çekimi İçin 6 İpucu bloğumuzdan bu detayları inceleyebilirsiniz.

Doğrudan bir ışık kaynağı kullanmak da fotoğraflarınızda istenmeyen gölgelerin görünmesine neden olabilir. Post prodüksiyon sürecinizde gölgeleri daha sonra düzenleyebilirsiniz, ancak bir difüzör kullanmak, dağınık bir ışık kaynağı doğrudan bir ışık kaynağı kadar net gölgeler üretmediğinden dikkat dağıtan gölgelere de yardımcı olur.

Fotoğraf çekmek

Tüm hazırlıkları yaptıktan sonra arka planınıza karar verin ve aydınlatmanızı ayarlayın; fotoğraf çekmek işin kolay kısmı. Elbette dikkate alınması gereken şeyler var, ancak bu basit bir süreç. Liste halinde yazdığınız eşyaları çekmeye başlayın. İşlem sırasında ara sıra fotoğrafları kontrol edin. Mümkünse bunları daha büyük ekranlı bir cihaza aktarın ve konumlandırma, aydınlatma ve arka planın ürününüzle uyumlu olmasını sağlayın. Müşterilerin satın almaya karar vermeden önce ürününüzü ayrıntılı bir şekilde görmelerine yardımcı olduğu için çeşitli açılardan fotoğraf çekmeyi unutmayın. Ayrıca takı veya aksesuar gibi küçük detayları olan eşyaları çekerken ürününüzü düz bir arka plandan önce yavaşça yeniden konumlandırarak 360° fotoğraf bile çekebilirsiniz.

Post prodüksiyon

Planınızı mükemmel bir şekilde uygulamış ve kusursuz bir fotoğraf çekimi yapmış olsanız bile, muhtemelen resimleriniz bitirmeden önce bir rötuşa ihtiyaç duyacaktır. Aşırı parlak renkleri düzeltin, pozlamayı ayarlayın, odak dışı görüntüleri veya izleyicinin dikkatini dağıtabilecek herhangi bir şeyi kontrol edin ve e-ticaret uygulamanızda veya web sitenizde birlikte kullanabilmeniz için fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırın. Fotoğraflarınızın renklerini düzenlerken, fotoğraflarınız arasında bütünlüklü bir görünüm oluşturmanın daha profesyonel görüneceğini unutmayın. Bu nedenle, herhangi bir renk düzenlemesini aşırıya kaçmamaya ve fotoğraflarınızda benzer hisler elde etmeye çalışın.E-Ticaret Fotoğraf Çekimi Hakkında Her Şey! fiyatları

Bu blogdaki tüm fotoğrafları biz, LUX Prodüksiyon ekibi çekti ❤️
En tecrübeli e-ticaret fotoğraf stüdyosunda çekim planlıyorsanız, e-ticaret fotoğraf çekimi fiyatları ve detaylı bilgi için bize günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız, istekleriniz veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.