/

Profesyonel Kozmetik Ürün Çekimi İçin 7 İpucu

kozmetik ürün çekimi

Kozmetik ürünleri kaliteli ve iyi aydınlatma koşullarında çekmek; e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaparken müşterilere ilgi çekici gelir. Bu nedenle kozmetik ürün çekimini profesyonel bir şekilde yapmak hem sizi daha profesyonel gösterir hem de satışlarınızın artmasını sağlar.

Bu yazıda bahsedilen kozmetik ürün çekimine dair tüyoları kullanarak başarılı bir ürün çekimi gerçekleştirebilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu blog yazısında göreceğiniz tüm kozmetik ürün fotoğraf ve video çekimlerini LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak biz gerçekleştirdik. Daha fazla örnek incelemek ve çekimlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin, tüyolara yakından bakalım…

1. Kozmetik Ürün Çekimine Başlamadan Önce Ürünü Temizleyin

Kozmetik ürün çekiminde ürünün temizliği oldukça önemlidir. Ürünün görüntüsü, müşterilerin ilgisini çekip, satışını arttırması adına belirleyici bir faktördür. Ürün üzerindeki tozlar, kirler veya benzeri maddeler çekim sonucunda ürünün kalitesinin yanıltıcı bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kozmetik ürün çekimi öncesinde ürün temizlenmeli ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına dikkat edilmelidir. Temiz ürün görüntüsü, müşterilerin ürünün güncel ve kaliteli olduğunu düşünmelerini sağlar, bu da ürün satışının artmasına yardımcı olur.

Bu yüzden kozmetik ürün çekimi yaparken öncelikle ürünü iyi bir şekilde temizlediğinizden emin olmalısınız. Ürüne yaklaştığınızda, üzerinde ne kadar toz, kir ve parmak izi olduğunu görünce şaşıracaksınız. Ürünün üzerine düşen toz taneleri veya parmak izleri sonradan görüntüyü düzenlerken çok vaktinizi alacaktır. 

Kozmetik ürün çekimi esnasında ürünü hareket ettirmeniz gerekirse; eldiven, nemli bir bez ve hava üfleme pompası veya benzeri bir araç kullanmak ürün üzerinde yeni bir parmak izi ve toz oluşmasını engelleyecektir.

kozmetik ürün çekimi

2. Doğru Arka Planı Seçin

Kozmetik ürün çekiminde, arka plan da ürün kadar önemlidir. Arka plan ürüne tam uygun ve kompozisyonun mesajını doğru bir şekilde iletmelidir. Unutmayın, doğru arka plan seçimi ürünlerinizin kalitesini vurgulayabilirken, yanlış bir seçim basitleştirebilir.

Genelde tek renkli arka planlar en iyi sonuçlar verir. Örneğin, standart beyaz arka plan, e-ticaret siteleri için en uygun seçenektir. Farklı renkler ise müşterilerinizde farklı hisler uyandırabilir. Bu nedenle farklı renk seçeneklerini de denemeyi unutmayın.

kozmetik ürün çekimi

3. Kozmetik Ürün Fotoğraf Çekimi İçin Degrade Aydınlatma Kullanın, Işığı Süzün

İster doğal ışık, ister stüdyo flaşı kullanın degrade aydınlatma size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Çünkü kozmetik ürünler genellikle parlak ve yansıtıcıdır, bu tür degrade aydınlatma kozmetik ve makyaj fotoğrafları çekerken kozmetik ürün fotoğraf çekimi fark yaratacaktır. 

Kozmetik ürün çekimlerinde yansımalara neden olan softbox kullanmak yerine yansıtmaları kontrol etmek için difüzör kullanın. Difüzör, yansımaları yumuşatacak ve dağıtacaktır. LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak yaptığımız etkileyici ve profesyonel kozmetik çekimler için Kozmetik & Kişisel Bakım & Sağlık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Profesyonel Kozmetik Ürün Çekimi İçin 7 İpucu fiyatları

4. Alan Derinliğini Kozmetik Ürün Çekiminde Mutlaka Göz Önünde Bulundurun

Ürün fotoğrafçılığında genellikle tüm ürünü net ve odakta görebilmek tercih edilir. Kozmetik ürün çekimlerinde en büyük diyaframı kullansanız bile tüm konuyu net tutmak zor olabilir. 

Bu durumlarda, farklı odak noktalarına sahip bir dizi görüntü çekmenize ve ardından bunları post prodüksiyonda birleştirmenize olanak sağlayan odak istifleme olarak bilinen bir teknik kullanmanız gerekecektir. 

kişisel bakım çekimi

5. Kozmetik Ürün Fotoğrafçılığı İçin Farklı Açılar Deneyin

Kozmetik ürün çekimine dair başka önemli bir ipucu ise mümkün olduğunca fazla açıdan çekim yapmaktır. Tek bir açıdan çekmeye devam ederseniz, elde ettiğiniz fotoğrafların hepsi aynı ve sıkıcı gözükür. Birçok farklı açıdan fotoğraf çekerek alternatife sahip olunmalıdır.

Örneğin kameranızı ürünün konumundan daha alt açıda tutarsanız ürün daha heybetli, göz alıcı ve cesur görünür. 

Ek olarak ürünü tüm açılardan göstermek istiyorsanız 360 ürün fotoğraf çekimini deneyebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda birçok farklı açıdan çekilmiş kozmetik ürün çekimimizi izleyebilir, daha fazlası için Youtube‘dan bizi takip edebilirsiniz.

 

6. Ürünü Model Eşliğinde Tanıtın

Markanızı daha profesyonel ve ürününüzün cilt üzerinde nasıl göründüğünü ve/veya nasıl performans gösterdiğini göstermek amacıyla bir modelli fotoğraf çekimine ihtiyaç duyabilirsiniz. Modelli çekim, kozmetik ürün çekimlerinde çok yaygındır ve müşteriler de bu tür görüntüleri sever. 

Model fotoğrafları ürününüzle alakalı olmalı ve dikkati üründen uzaklaştırmamalıdır. Böyle bir durumda modelin yönlendirilmesi gerekeceği için profesyonel destek almanız daha doğru olacaktır.  

mankenli ürün çekimi fiyat

7. Kozmetik Ürün Çekiminde Son Adım: Rötuş (Retouch)

Kozmetik ürün çekimini gerçekleştirdiniz, bir sonraki aşama görüntü işlemedir. Toz ve çiziklerin giderilmesi, renk ayarlamaları gibi ufak düzeltme ayarlarının yapıldığı işlemlerin tümüne retouch diyoruz.

Retouch işlemi için bazı fotoğraf düzenleme programlarına hakim olmanız gerekir. Fakat işin bu kısmıyla ilgilenmek istemiyorsanız retouch konusunda uzmanlaşmış kişilere ulaşabilirsiniz.

LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak 17 yıldır kozmetik çekimi yapıyoruz.Sizlerle iletişimde olmaktan memnuniyet duyarız! Sorularınız, istekleriniz veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Veya günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca kozmetik ürünleriniz için reklam çekimlerine ihtiyacınız varsa Reklam Çekimleri sayfamızdan örneklerimizi incelemenizi ve sizin için de çekim gerçekleştirmeyi bekleriz!

 

Kaynak:

https://fixthephoto.com/makeup-product-photography.html

https://visualeducation.com/cosmetics-makeup-product-photography-tips/

https://tr.wix.com/blog/makale/urun-fotograf-cekimi

https://spectrum-brand.com/blogs/news/top-10-easy-photography-tips-for-makeup-skincare-businesses