/

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir?

endüstriyel fotoğraf çekimi

Ürün fotoğraf çekiminde fotoğrafçılar; güneş gözlüğü, saat ve cam gibi değerli taş ve metal içeren parlak ürünleri fotoğraflarken birçok zorlukla karşılaşırlar. Ancak ışığı nasıl şekillendireceğini ve kontrol edeceğini bilen fotoğrafçı için, yansımalar ve rahatsız edici unsurları ortadan kaldırmak, yansıtıcı olmayan ürünleri fotoğraflamak kadar kolay olabilir. Parlak ürün çekimleri için Takı & Mücevher & Bijuteri Çekimi ve Ev & Dekorasyon & Yaşam sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda, parlak ürünlerin nasıl doğru şekilde aydınlatılacağını ve ürünlerinizin imajını iyileştirmeye ve satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak yüksek kaliteli görüntüler elde etmeyi göstermek için adımlar sıraladık. Şimdi, parlama olmadan camların nasıl ürün fotoğraf çekiminin yapılacağını ve yansıtıcı metal ürünlerin nasıl fotoğraflanacağını öğreneceksiniz.

Parlak ürünler

Parlama Olmadan Şeffaf veya Renkli Cam Fotoğraflama 

Camı fotoğraflamanın birkaç farklı yolu vardır ancak en iyi ve görsel olarak çarpıcı yöntem, arkadan aydınlatmaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek cam gibi parlak ürünlerinize daha güzel ürün fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatları

1. Adım: Işık düzenlemesi yapmak

  • Arkadan aydınlatma düzeni oluşturmak için, özellikle kırılgan bir ürünle çalışacağınız için, makul boyutta bir çekim alanına ihtiyacınız olacak. Işık kaynağınızı, en parlak ışık alanı doğrudan camdan geçecek ve her bir parçanın doğal dış hatlarını ve kıvrımlarını vurgulayacak şekilde ürünün arkasına yerleştirin. Işığı ve ürünü hizalamada sorun yaşıyorsanız, ışığınızı alçaltmayı veya ürününüzü bir blokla yükseltmeyi deneyin. Sürekli aydınlatma veya flaşlı aydınlatma kullanabilirsiniz; her iki şekilde de iyidir çünkü bir tripod kullanacaksınız.
  • Ardından, ışık kaynağını bir şemsiye, birkaç kat rulo kağıt veya ince beyaz kumaş ile dağıtmanız veya yumuşatmanız gerekir. Beyaz kağıdı veya kumaşı ürün ile ışık arasına yerleştirin. Ürünün altına ve her iki tarafına beyaz köpük levha yerleştirerek bunu tamamlayın.

  • Köpük levha, ışığın ürüne geri yansımasına yardımcı olacak ve nesnenin etrafına yumuşak bir şekilde sarılmasına neden olacaktır. Işığı yukarıdan da yansıtmak için kurulumun üstüne ek bir beyaz kağıt veya kumaş parçası eklemenizi öneririz.

  • Parlak ürünler

2. Adım: Kamerayı ayarlamak

Aydınlatma kurulumunuzda kullanmayı seçtiğiniz parlak ürünleri aydınlatma stiline bağlı olarak, kameranızın dahili çekim menüsünü kullanarak beyaz dengenizi buna göre ayarlayın. Şüpheye düştüğünüzde, otomatik beyaz dengesi ayarınızı kullanın.

Kameranızın ışığı nasıl yorumladığını ve görüntülerinizi nasıl kaydettiğini tam olarak kontrol etmenize olanak tanıyan  manuel modda çekim yapmanızı öneririz. Mümkün olduğunca fazla ayrıntı yakalamak için diyaframınızı f/11 veya daha yükseğine (f/16 gibi) ayarlamak isteyeceksiniz. Benzer şekilde, en fazla ayrıntıyı korumak ve daha yüksek ISO’larda çekilen görüntülerde göze hoş gelmeyen grenlerin ortaya çıkmasını önlemek için mümkün olan en düşük ISO (ISO 100 gibi) ayarını kullanın.

Parlak ürünlerinizi tanıtmak için ürün fotoğraf çekiminde mümkün olan en iyi görüntüleri yakalamak için test çekimleri yapmaktan ve kurulum ve kamera ayarlarınızda küçük ayarlamalar yapmak için biraz zaman harcamaktan korkmayın!

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatlarıParlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatları

3. Adım: Fotoğraf çekildikten sonraki aşama

Arka aydınlatma, cam ürününüzdeki kusurları ortadan kaldıracak ve bu da çekim sonrası iş akışınızı büyük ölçüde basitleştirecektir. Bununla birlikte, herhangi bir leke varsa bunları temizleyin. Bundan sonra, arka planınızı saf beyaza dönüştürmek ve temizlemek için çalışın. Bu basit hızlı rötuşlar parlak ürünlerin harika görünmesini sağlayacaktır.

Parlak ürünler

 

Metal Ürünleri Fotoğraflama

Metalik nesneler, yüksek yansıtıcılıklarından dolayı fotoğraflanması en zor olanlardır. Hepsi olmasa da çoğu metal nesneyle, nesnenin yüzeyinde çevrenizin tamamını görebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, dikkat dağıtıcı yansımalar olmadan metal parlak ürünlerinize en güzel şekilde ürün fotoğraf çekimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatları

1. Adım: Işık düzenlemesi yapmak

Nesneyi masa veya blok gibi sağlam bir yüzeye yerleştirin ve yanına iki büyük stüdyo ışığı yerleştirin. Her iki ışık da şemsiyelerle dağıtılmalıdır. Ardından, ürünün altına süpürülmesi ve ön plandan gelen düşme yansımalarını engellemek ve nesneye daha fazla ışık yansıtması için kamera merceğinizin altına yapışması için ürünün arkasına beyaz bir rulo kağıt asmanız gerekecektir. 

Parlak ürünleri yumuşak bir şekilde aydınlatmak için iki dağınık ışığa güveneceğiniz için bu kurulum için köpük levha gerekli değildir. Yan aydınlatma kurulumunda olduğu gibi, ürüne hafifçe aşağıdan çekim yapacak şekilde kameranızı tripodunun üzerine yerleştirin. Metalik ürünler için flaşlı aydınlatma kullanmanızı öneririz çünkü flaşlar daha fazla aydınlatma kontrolüne izin verir, ancak sürekli aydınlatma yeterli olacaktır. Ürün fotoğraf çekiminde kararınız ne olursa olsun, aydınlatmanızı parlak ürünlerinizin üzerinde her iki tarafa da konumlandırın, parlak ürüne doğru eğin ve aynı güce ayarlayın. Bu, yayılan şemsiyelerle birlikte, ürününüzde çirkin parlak noktalar oluşturmadan çerçeveyi eşit şekilde ışıkla doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Ürün fotoğraf çekimine başlamadan önce, parlak ürünleri çekim alanına yerleştirirken üzerinde oluşturduğunuz parmak izlerini veya lekeleri sildiğinizden emin olun. Parlak ürünleri giderken temizleyebilirsiniz, ancak mümkünse bu adımı ortadan kaldırmak için eldiven giyin. Aşağıda görebileceğiniz gibi, etkisiz aydınlatma metalik ürünler için çok etkisizdir, bu nedenle bu iki ışıklı kurulumda ustalaşmanın önemi çok büyüktür.

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatlarıParlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatları

2. Adım : Kamerayı ayarlamak

f/11 veya daha küçük diyafram açıklığı ve fotoğraf makinenizin vizöründeki ışık ölçere göre ürününüzü doğru şekilde ortaya çıkaran bir deklanşör hızı kullanın. ISO’yu mümkün olduğunca düşük, tercihen ISO 100 olarak ayarlayın ve her şeyi odakta aldığınızdan emin olmak için ürünün merkezine odaklanın. Otomatik beyaz dengesi genellikle iyi çalışır, ancak ışık kaynaklarınız tarafından kullanılan ampulün “sıcaklığına” göre beyaz dengesini manuel olarak ayarlamayı da düşünmekte fayda var.

Parlak Ürünler Nasıl Çekilir? fiyatları

3. Adım: Fotoğraf çekildikten sonraki aşama

Kamera ayarları bölümüne benzer şekilde, post prodüksiyon nispeten basit olmalıdır. Parlak ürünlerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için lekeleri, parmak izlerini, tozu ve diğer kusur ve hasar türlerini ortadan kaldırmak için iyileştirme ve klonlama araçlarını kullanın. Renk doğruluğuna özellikle dikkat edin ve hepsinden önemlisi arka planınızın temiz ve beyaz olduğundan emin olun.

Parlak ürünlerinizin en iyi şekilde görünmesi için daha kapsamlı bir ürün fotoğraf çekimi gerektirdiğini düşünüyorsanız  LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon 17 yıllık deneyimiyle ve donanımlı ekipmanlarıyla en güzel fotoğraflarınızı çekmek için hazır. Parlak ürün çekimi fiyatı almak için Ürün Fotoğraf ve Video Çekimi sayfamızı inceleyip çektiğimiz fotoğraflara göz atabilir, randevu için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz