Deri Ayakkabı ve Çanta Fotoğraf Çekimi İpuçları

Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen bir sektör söz konusuysa bu kesinlikle e-ticaret dünyasıdır. Geçtiğimiz 10 yılda, online ticaret dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Geleneksel alışveriş anlayışı gittikçe yok olmuştur. Artık insanlar cep telefonlarından veya bilgisayarlarından online mağazalar ve sitelerden alışveriş yapmaya başlamıştır. 

İşte tam olarak bu noktada, ürünün görseli önem kazanıyor. İnsanlar artık dokunmadan, sadece görseline dayanarak karar vermeye başladılar. İyi ve doğru fotoğraflanmış ürün görselleri, insanların ilgisini çekiyor ve bu da ürünlerin satışlarını artırıyor. Bu modern e-ticaret dünyasında en çok satan sektörlerden birisi giyim sektörüdür. Elbiseler, ayakkabılar, ceketler, çantalar… Ve bunların deri versiyonları ile yepyeni bir sektör oluşturuyor. Deri çantalar, deri ayakkabılar, deri cüzdanlar ve hatta deri ajandalar çok moda! Ancak deri ayakkabıların ve çantaların fotoğrafı sıradan ayakkabılar ve çantalardan daha zordur. Parlak ve dokulu olduğundan, içlerinde çokça ışık yansırlar. Bu nedenle, deri ayakkabılar ve çantalar profesyonel bir fotoğrafçı tarafından fotoğraflanmalıdır.

Bu blogda kullanılan tüm fotoğraflar LUX Fotoğraf ve Prodüksiyon tarafından çekilmiştir. Tüm Ayakkabı & Çanta & Deri Ürünler çekimlerimizi inceleyebilirsiniz.

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

LUX Fotoğraf & Video Prodüksiyon olarak 2005’ten beri çeşitli profesyonel çekimler gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce ürün fotoğrafladık, tecrübelendik. Instagram hesabımız veya web sitemizi inceleyebilir, bize ulaşabilirsiniz.  

Gelin bu blogda yılların tecrübesiyle edindiğimiz ipuçlarının üzerinden birlikte geçelim. E- ticaret deri ayakkabı, deri çanta ve daha fazla deri ürünleri fotoğraf çekimi için bilinmesi gereken her şey…  

Deri Ayakkabı ve Çantalar Nasıl Çekilir? 

Sade bir renk, minimal bir arka plan seçin. 

Deri çanta, ayakkabı, ceket fark etmeksizin tüm e-ticaret deri ürünleri fotoğraf çekiminde doğru arka planı seçmek çok önemlidir. Çünkü deri ürünleri kendi başlarına karmaşık, ışıltılı görünen ürünlerdir. Karmaşık arka planlar, ürünle alakasız renkler ve fonlar, deri ürünlerini geri plana atar, çekilen fotoğrafı göz yorucu yaparlar. 

 Bu durumda genellikle beyaz arka planlar tüketicilerin ilgisini daha çok çekiyor.  Ancak sade ama yaratıcı ve sıra dışı fonlar da -ürün ve ortam doğru ışıklandırıldığı sürece- tercih edilebilir. 

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

Gerekli ekipmanlara sahip olun. 

Deri ayakkabı, deri cüzdan ve deri çanta fotoğraf çekimleri, ekipmanların tamam olduğu, bir stüdyoda donanımlı bir alanda yapılmalıdır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesi, farklı lensler, tripodlar ve ışık kaynakları bu işin olmazsa olmazlarıdır. Eğer ışık yetersizse reflektörler de poz vermeyi sağlamak için devreye girecektir.

Deri ayakkabı ve çanta çekimi yapmak isteyen herkesin sahip olması gereken ekipmanlar, profesyonel bir sonuç elde etmek isteyen fotoğrafçılar için daha da önemlidir. Özellikle deri ayakkabı ve çanta çekiminde yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf makinesi, uygun lensler, tripod ve ışık kaynakları, başarılı bir sonuç elde etmek için oldukça gereklidir. Ayrıca, deri ayakkbı ve çanta gibi ürünlerin ayrıntılarının net bir şekilde görülmesi için yetersiz ışık durumunda reflektörler de çekim esnasında kullanılabilir. Ürün çekiminde her bir ekipmanın doğru bir şekilde kullanılması ve birbirleriyle uyumlu çalışması, müşterilerin güvenini kazandıran, satışın artmasına yardımcı olacak profesyonel fotoğraf çekimleri ortaya çıkaracaktır.

Kısaca, belirttiğimiz temel ekipmanların yanı sıra reflektör gibi destekleyici ekipmanların da hazır bulunması önemlidir ve gereklidir.

Deri ürünleri fotoğraf çekiminin olmazsa olmazı yüksek çözünürlüklü kameralar! 

Diğer bloglarımızda ürün fotoğrafçılığında yüksek çözünürlüğün öneminden çokça bahsetmiştik. – Fotoğrafçılık blogtan fotoğrafçılık hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz- Deri ayakkabı, cüzdan ve çanta çekiminde ürünün yapısı, deseni, rengi, şekli ve ince ayrıntılarının net bir şekilde görülmesi çok önemlidir. Bu tür ürünler, müşterilerin soru işaretlerine yol açabilir ve şüphe uyandırabilir. Örneğin, “Deri ayakkabının deseni tam olarak ne gibi?”, “Bu koyu kahve görünüyor ama siyah olabilir mi?”, “Bu deri ayakkabı çok güzel görünüyor, ama internetten almaya korkuyorum.”

Bu noktada, profesyonel fotoğrafçılar kamera bilgileri, yüksek çözünürlüklü kameralar ve ekipmanları ile müşterilerinizin endişelerini ortadan kaldıracak ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaklardır. Fotoğrafların kalitesi, ürünlerin satışını etkileyebilecek ve müşterilerinize güven vermesine yardımcı olacaktır.

çanta çekimi İstanbul

Biz de LUX Fotoğraf ve Video Prodüksiyon olarak 2005’ten bu yana, yüzlerce müşterimiz için ürün fotoğrafçılığı yapıyoruz. Ve yine birçok müşterimiz için deri ürünleri fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz. @LUXproduksiyon Instagram sitemizden bizi inceleyebilirsiniz.  

Deri ayakkabı, cüzdan ve çantayı fotoğraf çekiminden önce hazırlayın. 

Ürün fotoğrafçılığında, çekim yapmadan önce deri ayakkabı, cüzdan ve çanta, hatta çekeceğiniz tüm ürünleri hazırlamak, altın kurallardan biridir. Ürünlerin üzerindeki tozlar temizlenmeli ve temizliğine dikkat edilmelidir. Birçok deri ayakkabı, cüzdan ve çanta genellikle parlak görünmelidir. Ürünü temizleyerek bu parlak görüntü yakalanması sağlanmalıdır. Ancak bazı deri ceketler de bakımsız ve kusurlu görünmeyi amaçlayan tasarımları olabilir. Bu nedenle, ulaşmak istenen görüntü göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğru ışığı seçin.

Deri ayakkabı, çanta ve deri cüzdan fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da doğru ışığı seçmektir. Çokça bahsettiğimiz deri ürünlerinin yapısı, deseni gibi tüm özellikleri ve yakalanmak istenen hava göz önünde bulundurulmalı, ürüne göre kullanılacak ışığa karar verilmelidir.

1-Yumuşak Işık

Yumuşak ışık, fotoğrafçılık ve film endüstrisinde çok sık kullanılan bir ışık türüdür. Yumuşak ışık, güçlü bir ışığın yumuşak ve yumuşak bir şekilde yansıması anlamına gelir. Bu tür ışık, çekim yapılan objenin doğal, canlı ve dengeli görünmesini sağlar. Yumuşak ışık, genellikle özel ışık ekipmanları ile sağlanır veya doğal kaynaklardan, mesela pencerelerden gelen gün ışığı gibi filtre edilerek yapılabilir. Yumuşak ışık kullanımı, yapılan çekimin sıcaklığını, atmosferini ve genel görüntüsünü belirleyebilir ve estetik bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olabilir.

beyaz fon fotoğraf çekimi

Aynı zamanda bu fotoğrafta fotoğrafçımız elindeki imkanları tamamıyla kullanmış. Yumuşak ışıkla sert ışığı harmanlamış, benzersiz bir görüntü elde etmiştir. Ürünün ambiyansını yakalamış, detaylarını hissettirmiş. 

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

2. Sert Işık

Sert ışık, fotoğraf çekimlerinde kullanılan ışıklar arasında en yoğun ve en net ışık kaynağıdır. Sert ışık, fotoğrafın çekildiği alanın doğal ışığından daha yoğun bir ışık kaynağını benzetmek için kullanılır. Ancak, sert ışığın yanlış kullanımı, fotoğrafın görsel estetiğini bozacak ve fotoğrafın çok açık veya çok karanlık alanlar içerecek şekilde görünebilir. Bu nedenle, sert ışık kullanımı, ustaca ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca, ışığın yoğunluğunu ayarlayan varil veya filtreler, sert ışığın kullanımındaki kontrol seviyesini arttıracaktır.

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

Desen ve renk çeşitliliğine göre açılar belirleyin ve çekimler yapın. 

Farklı ve çeşitli açılar, eğer ürün müşterinin elinde olsaydı inceleyeceği, dikkat edeceği detayları onlara sunarlar. Daha önce de dediğimiz gibi dokunamıyor, ürünü hissedemiyorlar. Ürünün sadece bir mankenle çekilmiş fotoğrafları bu durumda yeterli olmayacaktır.  

     – Ön ve Arka Resmi: Ürünün önden ve arkadan fotoğraflanması temel iki açıdır. Beyaz arka planda, ürünün %80 ‘ini oluşturduğu, önden ve arkadan birer fotoğrafıdır. Böylelikle müşteriler ürünün tam olarak nasıl göründüğünü anlayabilirler.  

    – Yakın Çekim: Logo, yaka, fermuar gibi detayların yakından çekilmesi, ürünün ne olduğunu anlamaya yardımcı olur. Bir önceki fotoğraflarda bunları görmemiz mümkün değil. Dolayısıyla bunlar olmazsa olmaz çekimlerdir. 

   – Desen Çekimi: Deri ürünlerinin yüzeyi yapılı ve desenlidir. Makro lensler kullanılarak derinin yüzeyini net ve keskin bir şekilde gösterilebilmektedir. 

Bu üç farklı açı çeşidi müşterinin ürünü gitmeden görmüş kadar olmasını sağlamaktadır. Böylelikle kafalarındaki soru işaretleri yanıtlanmış, içlerindeki şüphenin giderilmiş olurlar. 

ayakkabı fotoğraf çekimi

Sizlerle iletişimde olmaktan memnuniyet duyarız! Sorularınız, istekleriniz veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Veya günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.