Deri Ayakkabı ve Çanta Fotoğraf Çekimi İpuçları

Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen bir sektör söz konusuysa bu kesinlikle e-ticaret dünyasıdır. Geçtiğimiz 10 yılda, online ticaret dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Geleneksel alışveriş anlayışı gittikçe yok olmuştur. Artık insanlar cep telefonlarından veya bilgisayarlarından online mağazalar ve sitelerden alışveriş yapmaya başlamıştır. 

İşte tamda bu noktada ürünün görseli devreye giriyor. İnsanlar artık dokunamadan, çıplak gözle inceleyemeden sadece ürünün görselline göre karar veriyorlar. Doğru ve iyi fotoğraflanmış ürün görselleri ilgilerini çekiyor ve bu da ürünün satışlarını arttırıyor. Bu modern e-ticaret dünyasında çok satan ürünlerin başında yer alan sektörden biri de giyim sektörüdür. Elbiseler, ayakkabılar, ceketler, çantalar… Bir de bunlar deriyse yepyeni bir sektör söz konusu demektir . Deri çantalar, deri ayakkabılar, deri cüzdanlar ve hatta deri ajandalar bile çok moda! Ancak deri ayakkabıların, deri çantaların fotoğraflanması diğer sıradan ayakkabı ve çantaların aksine daha zordur. Parlak ve dokuludurlar. Işığı çokça yansıtırlar. Bu yüzden deri ayakkabıları, deri çantaları profesyonel bir fotoğrafçı tarafından fotoğraflanmalıdırlar. 

Bu blogta kullanılan tüm fotoğraflar LUX Fotoğraf ve Prodüksiyon tarafından çekilmiştir. Tüm Ayakkabı & Çanta & Deri Ürünler çekimlerimizi inceleyebilirsiniz.

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

LUX Fotoğraf & Video Prodüksiyon olarak 2005’ten beri çeşitli profesyonel çekimler gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce ürün fotoğrafladık, tecrübelendik. @lux.uruncekimi Instagram hesabımız veya web sitemizi inceleyebilir, bize ulaşabilirsiniz.  

Gelin bu blogda yılların tecrübesiyle edindiğimiz ipuçlarının üzerinden birlikte geçelim. E- ticaret deri ayakkabı, deri çanta ve daha fazla deri ürünleri fotoğraf çekimi için bilinmesi gereken her şey…  

Deri Ayakkabı ve Çantalar Nasıl Çekilir? 

Sade bir renk, minimal bir arka plan seçin. 

Deri çanta, ayakkabı, ceket fark etmeksizin tüm e-ticaret deri ürünleri fotoğraf çekiminde doğru arka planı seçmek çok önemlidir. Çünkü deri ürünleri kendi başlarına karmaşık, ışıltılı görünen ürünlerdir. Karmaşık arka planlar, ürünle alakasız renkler ve fonlar, deri ürünlerini geri plana atar, çekilen fotoğrafı göz yorucu yaparlar. 

 Bu durumda genellikle beyaz arka planlar tüketicilerin ilgisini daha çok çekiyor.  Ancak sade ama yaratıcı ve sıra dışı fonlar da -ürün ve ortam doğru ışıklandırıldığı sürece- tercih edilebilir. 

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

Gerekli ekipmanlara sahip olun. 

Deri ayakkabı, deri cüzdan ve deri çanta fotoğraf çekimleri donanımlı, tüm gerekli ekipmanların bulunduğu bir alanda, bir stüdyoda yapılmalıdır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf makineleri, çeşitli lensler, tripodlar ve ışıklar bu işin vazgeçilmezleridir. Aynı zamanda yetersiz ışıktan dolayı yeterli pozlamanın sağlanmaması durumunda reflektörler devreye girecektir.  

Kısacası saydığımız temel ekipmanların dışında reflektör gibi yardımcı ekipmanlara da sahip olunması önemli ve gereklidir. 

Deri ürünleri fotoğraf çekiminin olmazsa olmazı yüksek çözünürlüklü kameralar! 

Diğer bloglarımızda ürün fotoğrafçılığında yüksek çözünürlüğün öneminden çokça bahsetmiştik. – Fotoğrafçılık blogtan fotoğrafçılık hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz- Deri ayakkabı, cüzden ve çanta fotoğraf çekiminde derinin yapısını, desenini, rengini, şeklini ve ince tüm ayrıntılarının net olması oldukça önemlidir. Çünkü bu tür ürünler müşterinin içinde şüphe, kafasında bolca soru işareti bırakmaktadır. “Acaba tam olarak deseni, yapısı nasıl?” “Burada koyu kahve duruyor ama deri bu, ya siyahsa?” “Bu deri ayakkabı çok güzel ama internetten almaya korkuyorum.” (…) 

İşte tam da bu noktada profesyonel fotoğrafçılar; kamera bilgileri, yüksek çözünürlüklü kameraları, donanımlı ekipmanlarıyla müşterilerinizin içine su serpecek, çektikleri fotoğraflarla satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaklardır. 

çanta çekimi İstanbul

Biz de LUX Fotoğraf ve Video Prodüksiyon olarak 2005’ten bu yana, yüzlerce müşterimiz için ürün fotoğrafçılığı yapıyoruz. Ve yine birçok müşterimiz için deri ürünleri fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz. @LUXproduksiyon Instagram sitemizden bizi inceleyebilirsiniz.  

Deri ayakkabı, cüzdan ve çantayı fotoğraf çekiminden önce hazırlayın. 

Çekim yapmadan önce deri ayakkabıyı, çantayı ve deri cüzdanı –  hatta çekeceğiniz tüm ürünleri- hazırlamak ürün fotoğrafçılığının altın kurallarından biridir. Ürünlerin üzerlerindeki tozlar alınmalı, temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Birçok deri ayakkabı, cüzdan ve çantalar genellikle parlak olmalıdırlar. Ürünü temizleyerek bu parlak görüntünün yakalanmasını sağlanmalıdır. Ancak bazı deri ceketler de bakımsız ve kusurlu gözükecek şekilde tasarlanmaktadır. Dolayısıyla ulaşmak istenen imaj göz önünde bulundurulmalıdır. 

Doğru ışığı seçin.

Deri ayakkabı, çanta ve deri cüzdan fotoğraf çekiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da doğru ışığı seçmektir. Çokça bahsettiğimiz deri ürünlerinin yapısı, deseni gibi tüm özellikleri ve yakalanmak istenen hava göz önünde bulundurulmalı, ürüne göre kullanılacak ışığa karar verilmelidir.

  1. Yumuşak ışık

Yumuşak ışık kullandığımızda daha çok ürüne odaklanır, bir yüzeyden diğerine geçişi ve gölgeyi ikinci plana atarız. Çünkü yumuşak ışık, keskin olmayan hatlara ve daha aydınlık gölgelere sebep olur.

beyaz fon fotoğraf çekimi

Aynı zamanda bu fotoğrafta fotoğrafçımız elindeki imkanları tamamıyla kullanmış. Yumuşak ışıkla sert ışığı harmanlamış, benzersiz bir görüntü elde etmiştir. Ürünün ambiyansını yakalamış, detaylarını hissettirmiş. 

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

  1. Sert Işık 

             Sert ışık, yumuşak ışığın tam zıttı denebilir. Burada gölgeler sert ve keskindir. Yüzeyden yüzeye geçişi net bir biçimde gösterir. Bunun tam bir örneği olarak aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz

Deri Ayakkabı, deri cüzdan, deri çanta

Desen ve renk çeşitliliğine göre açılar belirleyin ve çekimler yapın. 

Farklı ve çeşitli açılar, eğer ürün müşterinin elinde olsaydı inceleyeceği, dikkat edeceği detayları onlara sunarlar. Daha önce de dediğimiz gibi dokunamıyor, ürünü hissedemiyorlar. Ürünün sadece bir mankenle çekilmiş fotoğrafları bu durumda yeterli olmayacaktır.  

     – Ön ve Arka Resmi: Ürünün önden ve arkadan fotoğraflanması temel iki açıdır. Beyaz arka planda, ürünün %80 ‘ini oluşturduğu, önden ve arkadan birer fotoğrafıdır. Böylelikle müşteriler ürünün tam olarak nasıl göründüğünü anlayabilirler.  

    – Yakın Çekim: Logo, yaka, fermuar gibi detayların yakından çekilmesi, ürünün ne olduğunu anlamaya yardımcı olur. Bir önceki fotoğraflarda bunları görmemiz mümkün değil. Dolayısıyla bunlar olmazsa olmaz çekimlerdir. 

   – Desen Çekimi: Deri ürünlerinin yüzeyi yapılı ve desenlidir. Makro lensler kullanılarak derinin yüzeyini net ve keskin bir şekilde gösterilebilmektedir. 

Bu üç farklı açı çeşidi müşterinin ürünü gitmeden görmüş kadar olmasını sağlamaktadır. Böylelikle kafalarındaki soru işaretleri yanıtlanmış, içlerindeki şüphenin giderilmiş olurlar. 

ayakkabı fotoğraf çekimi