Takı Fotoğrafı Nasıl Çekilir

Mücevherlerin neden kataloglarda ve reklamlarda gerçek hayatta olduğundan daha çarpıcı ve ışıltılı göründüğünü ya da elmas yüzüğünüzün neden çektiğiniz fotoğraflarda pek de parlak görünmediğini hiç merak ettiniz mi?

Takı fotoğrafı çekmek, fotoğrafçılığın anahtarları olan keskinlik, ışıklandırma ve pozlamayı anlayıp ustalaşana ve mümkün olan en iyi fotoğrafları elde etmek için farklı durumlarda bunları nasıl kullanacağınızı anlayana kadar pek de kolay değildir.

Ancak endişelenmeyin dijital fotoğraf makinenizle manuel modda çekim yapma konusunda geniş bir deneyiminiz olduğu sürece, aşağıdaki ipuçlarıyla etkileyici mücevher fotoğrafları çekmeye başlayabilirsiniz. Bu işi hakkıyla öğrenmek isterseniz 15 senedir takı fotoğrafçıları dahil profesyonel fotoğrafçılar yetiştiren Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi’ne sizi bekleriz. Özel ders ile size program çıkarabilmemiz için bize burakbulut.net/iletisim sayfamızdan hemen ulaşın.

Takıları Fotoğraflamak İçin İpuçları

Aşağıdaki ipuçları size takıları nasıl fotoğraflayacağınızı öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda ürünleri en iyi şekilde nasıl göstereceğinizi anlamanıza da yardımcı olacaktır. Ürün fotoğrafçılığıyla ilgili genel ipuçlarından bahsettiğimiz yazımıza da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Mücevherlerinizi temizleyin

takı fotoğrafı

Güzel mücevher fotoğrafları çekmenin ilk adımı, eşyaların temiz ve cilalı olduğundan emin olmaktır. Çıplak gözle görülemeyen şeyler, dijital fotoğraf makinenizle çektiğiniz son derece ayrıntılı görüntülerde ortaya çıkabilir.

Takılarınızı çekimden önce yumuşak, nemli bir mikrofiber bezle silerek temizleyebilir, küçük bir hava pompasıyla üzerindeki en küçük toz zerrelerinden kurtulabilir ve mücevherlerinize parlaklık katabilirsiniz. Ayrıca, her tutuşunuzda parmak izi bırakmamak için eldiven giyebilirsiniz.

Makro Lens Kullanın

takı fotoğrafçılığı

Genellikle takı fotoğrafçılığı için ihtiyaç duyulan en önemli ekipman makro lenstir. Bir DSLR ile çekim yaparken, uyumlu makro lensler gerçek boyutun ötesinde en muhteşem görüntüleri elde etmenizi sağlar, takıdaki detayları veya işçiliği müşterilere en iyi şekilde gösterir; bu yüzden de fiyatları çok uygun olmaz.

Bir makro lens seçerken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden biri de odak uzaklığıdır. Eğer dar açılı,  uzun odaklı bir lense sahip olursanız ürüne çok yaklaşmanıza gerek kalmadan daha rahat bir mesafeden çekim yapabilirsiniz.

Basit tutun  

kolye fotoğrafı

Bir takının tüm ihtişamını öne çıkarmanın en iyi yolu, onu tek başına fotoğraflamaktır. Bu, özellikle renkler, pırıltılar ve tasarımı açısından halihazırda çok ihtişamlı olan parçalar için akılda tutulması gereken bir yaklaşımdır. Çekimi diğer mücevherlerle veya gözü rahatsız edebilecek bir arka planla karmaşıklaştırmak yerine minimalist bir dekorla umduğunuzdan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Takıyı ahşap bir masanın, düz beyaz ya da yansıtıcı bir yüzeyin üzerine yerleştirmeyi deneyin veya ön plana çıkartabileceğiniz en güzel detayları zoomlayın ve açık diyafram kullanarak arka planı bulanıklaştırın.

Kameranızı sabitleyin

yansıyan cisim fotoğrafçılığı

Fotoğraflarınızın keskin bir şekilde çıkmasını sağlamanın en iyi yolu tripod ve uzaktan deklanşör kullanmaktır. Yalnızca kamera sarsıntısını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda nesnelerinizin aynı kadrajda kalmasını da sağlamış olursunuz böylece odağınızı ayarlamak ve aydınlatmanızı değiştirmek gibi faktörlerle ilgili denemeleri daha kolay yaparsınız.

Odaklanmaya hassasiyet gösterin

yüzük fotoğrafı

Hedef her zaman mücevherinizin asıl yıldızını örneğin bir bilekliğin elmas taşlarını vurgulamaktır. Bunlar üzerinde sadece Otomatik Odaklamayı kullanmanız muhtemeldir. Bununla birlikte, yakın çekimlerde odaklama sorunu olabilir, bu nedenle çektikten sonra görüntüyü inceleyerek ve yakınlaştırarak emin olmanız gerekir. Doğru değilse, yeniden odaklayın, doğrulayın ve kilitleyin.

Bitirmeden önce, mücevher parçasının bütün olarak odakta olduğu çekimler yaptığınızdan emin olun. Geniş alan derinliğinde bu istek kulağa imkânsız gelebilir, ancak odak istifleme (focus stacking) ile elde edilebilir. Bu teknik, mücevherlerinizin her bir parçası için net ve keskin bir odaklamayla birkaç ayrı çekim yapmanıza olanak tanır. Düzenleme sonucunda her şeyin odakta olduğu son bir görüntü elde edersiniz.  En iyi düzenleme programı olan Adobe Photoshop ve yan ürünü Adobe Lightroom’u detaylarıyla öğrenmek isterseniz 15 senelik deneyimimizden faydanalarak özel ders alabilirsiniz: https://burakbulut.net/ozel-fotografcilik-dersi/

Doğru beyaz dengesini seçin

alyans fotoğrafı

Takı fotoğrafları çekerken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri beyaz dengesi ayarlarınızın farkında olmamanız olur. Dokümantasyon ve satış için takı çekerken doğru renkleri yakalamanız çok önemlidir. Çektiğiniz gümüş yüzüklerin altın rengi gözükmesini istemeyiz!

Fotoğraflarınızdaki takılar gerçek hayattaki gibi görünene dek kameranın beyaz dengesini manuel olarak ayarlayın. Mevcut aydınlatma koşulunuz için beyaz dengesini düzeltmek için gri kart kullanmayı deneyebilir veya RAW formatında çekim yaparak beyaz dengesini görüntü kalitesinden ödün vermeden düzenleme işlemleri sırasında kolayca ayarlayabilirsiniz.

Aydınlatmanızı değiştirin

Takı Fotoğrafı Çekmenin 10 Püf Noktası shutterstock 193780256

Mücevher için dahi birçok fotoğrafçı doğal ışık kullanmanızı tavsiye eder. Ancak daha profesyonel bir sonuç için kamera dışındaki flaşları kullanarak daha kontrollü bir aydınlatma düzeni oluşturarak isteyeceksiniz.

Neyi kullanmaya karar verirseniz verin, önemli olan, gölgeyi olabildiğince ortadan kaldırmak ve yumuşak, eşit bir aydınlatma oluşturabilmektir.

Reflektörler veya ışık kutuları gibi mevcut ışık kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanarak aydınlatma kurulumunuzu daha da iyileştirebilirsiniz.

Son olarak odadaki diğer tüm gereksiz ışık kaynaklarını kapatmayı unutmayın ve işin içine farklı renk sıcaklıkları üretebilecek farklı aydınlatma türlerini katmayın.

Yansımaları yönetin

Takı Fotoğrafı Çekmenin 10 Püf Noktası p2376359146 5

Değerli taşlar ve metaller son derece yansıtıcıdır, bu nedenle kendinizi (ve kameranızı) takılarda yansıma olarak görmeniz olasıdır ki bu kesinlikle istemediğimiz bir şeydir.

Takı söz konusu olduğunda yansımaları ortadan kaldırmak bir deneme-yanılma sürecidir. Merceğinizin etrafına ortası yuvarlak şekilde kesilmiş bir kağıt geçirmek yansımaları engellemeye ve nesnenize daha fazla ışık yansıtmanıza yardımcı olabilir.

Daha da iyi bir kendin yap kurulumu olarak size beyaz arka planda mücevher fotoğraflarının nasıl çekileceğini öğreteceğiz: Takıların arkasına ve altına beyaz kağıt yerleştirin. Ve sonra yansıtıcı noktalar oluşturmadan yeterli aydınlatma sağlamak için ışığı tavana çarptırarak takınızı fotoğraflayın.

Kontrast renkler

Takı Fotoğrafı Çekmenin 10 Püf Noktası shutterstock 519822343

Güçlü ve çekici görüntüler oluşturmak için mücevherlerinizi ilginç ve renkli yüzeylere yerleştirerek kontrast oluşturabilirsiniz.

Arka planda tek bir renk veya aynı rengin birkaç tonunu kullanmak öğelerinizin anında öne çıkmasına olanak sağlayacaktır. Renk tonları kullanırken minimumda tutmaya çalışın ve izleyicilerinizin dikkatini ana konunuzdan uzaklaştırabilecek çok fazla ton kullanmaktan kaçının.

Dekorunuza özen gösterin

Takı Fotoğrafı Çekmenin 10 Püf Noktası Art Deco Still Life 8

Elbette stilinizi işinize yansıtıp daha yaratıcı sonuçlar için uğraşmanın yanlış bir tarafı yok. Takı fotoğrafçılığında yaptığınız çekimi ucu bucağı olmayan eklemelerle zenginleştirebilirsiniz. Ama çerçeveye çok fazla öğe yerleştirmenin mücevherlerin güzelliğine odaklanılmasını engelleyebileceğini unutmayın.

Fotoğrafçılıkta genel bir kural olarak, basit tutun ve arka planın, renklerin ve diğer öğelerin konunuzla nasıl etkileşim kurduğuna dikkat edin. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ürün dışındaki değişkenler her zaman takıları tamamlayan ve öne çıkaran şekilde seçilmelidir.

Burak Bulut Fotoğraf Atölyesi olarak yaptığımız profesyonel ürün çekimlerine göz atmak isterseniz : https://burakbulut.net/urun-fotograf-cekimi/

Artık harika mücevher fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi bildiğinize göre, güzel bir ürün bulun ve çekime başlayın! İyi şanslar!

Adorama aracılığıyla