Portre Fotoğraf Çekimi

Kişisel Profesyonel Fotoğraflar İçin Öneriler

Profesyonel bir fotoğraf çekmek için sihirli bir değnek yoktur. Genellikle yıllarca pratik gerektirir; ancak fotoğrafçılığınızı önemli ölçüde geliştirecek bazı şeyler vardır. Biz de fotoğraflarınızı daha profesyonel fotoğraflar haline getirecek 10 öneri listeledik. İşte öneriler..

1. Farklı ışıkları yakalamaya çalışın.

Aydınlatma birçok nedenden dolayı bu listede bir numaradır. Yeni başlayan fotoğrafçılar için fotoğrafçılığın en gözden kaçan yönüdür, ancak profesyonel fotoğrafçılar buna takıntılıdır. Profesyonel fotoğraflar için en önemli şey aydınlatmadır. Farklı ışıklandırmalar kullanmak fotoğrafınızı profesyonelleştirir. Örneğin; bir portre fotoğrafının daha ilginç bir aydınlatmaya sahip olmasını sağlamanın birçok yolu vardır. Yüzünü eşit bir şekilde aydınlatmak için kişiyi gölgeye yerleştirebilir veya sert gölgelerin yüzünü tırmıklamaması için sırtını güneşe çevirebilirsiniz.

2. Ne çekeceğiniz konusunda net olun.

Bir kompozisyonu anlamlandırmakta zorlanıyorsanız; sorun, büyük olasılıkla aynı anda çok fazla konu seçmiş olmanızdır. Önce hangi konunun ana konu olacağına karar verin. Böylece çok daha etkileyici bir fotoğrafa sahip olacaksınız. Profesyonel fotoğrafta; ilk bakışta odaklandığınız şey, asıl vermeniz gereken şey olmalıdır. Dikkat dağıtan diğer ögeler ya olmamalı ya da arka planda kalmalıdır.

3. Dijital ayarlamalar yapın

Profesyonel fotoğrafların olmazsa olması, dijital ortamda düzeltme ve düzenleme işlemleri retouch yani türkçesiyle rötuştur. Bunlar genellikle Photoshop ve Lightroom’da yapılır ve fotoğrafçının renkleri, kontrastı ve pozlamayı yaratıcı bir şekilde değiştirmesine olanak tanır. Fotoğraf rötuşlamanın temellerini yeni öğreniyorsanız bunun için dersler alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

4. Netliğe dikkat edin.

Bir fotoğrafın netliğini etkileyen o kadar çok faktör vardır ki, fotoğraflarınızda netliğin azalmasına neyin neden olduğunu bilmek zor olabilir. Ancak genellikle sorun fotoğrafçının fotoğrafı tam olarak doğru odaklamamış olmasıdır. Bir kişinin fotoğrafını çekerken, odak noktasını tam olarak fotoğrafını çektiğiniz kişinin gözüne yerleştirmeniz çok önemlidir.

5. Duygulara önem verin.

Duygular, fotoğrafçılığın genellikle gözünden kaçan bir faktördür ancak bu bir fotoğrafı daha etkili hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Fotoğraf çekerken kendinize “Bu fotoğraf nasıl bir duygu aktarıyor?” diye sorun. Kendinize bu soruyu sorarak, ifadesiz bir kişinin fotoğrafını çekmekten kaçınacaksınız. Kişinin ifadesinin bir ruh hali yansıtmadığını fark edeceksiniz ve onu değiştireceksiniz. Bu bir manzarada da olabilir. Bir kuşun gün batımının önünde olduğu bir fotoğrafa baktığınızda çok parlak olan fotoğrafın sakin bir ruh hali yansıtmadığını göreceksiniz.

6. Alan derinliğini öğrenin.

Alan derinliği; profesyonel fotoğrafçılığın, özellikle de insanların profesyonel fotoğraflarının ayırt edici özelliğidir. Sığ alan derinliği, fotoğrafın konusunun keskin ve arka planın bulanık olduğu anlamına gelir. Bu tekniği öğrenmek, fotoğrafçılığınızı anında çok daha profesyonel görünen bir şeye dönüştürebilir. Sığ alan derinliğine sahip fotoğraf çekmek için tüm adımlar:

  1. En uzun lensinizi takın
  2. Kamerayı diyafram önceliğine ayarlayın
  3. Diyaframı olabildiğince düşük ayarlayın
  4. Objektifin odaklanmasına izin verirken özneye mümkün olduğunca yaklaşın
  5. Özneyi arka planda herhangi bir şeyden uzağa yerleştirin.
  6. Odak noktasını konuya koyun
  7. Fotoğrafı çekin

Otomatik ayarlarla kamera soldaki resmi çekti. Sorun değil, ama ilginç değil. Sağdaki fotoğraf, rengi öne çıkaran yaratıcı bir karanlık pozlamaya sahip ve fotoğraf çok daha etkileyici bir ruh halini yansıtıyor.

7. Perspektif ayarlayın.

Profesyonel fotoğraflara bakarsanız, çoğu zaman göze çarpmayan noktalardan çekildiklerini görürsünüz. Örneğin, bir CEO’nun fotoğrafı aşağıdan çekilecek ve daha güçlü görünmesi için kişi yukarıya bakacaktır. Ya da bir şehri fotoğraflamak söz konusu olduğunda, genellikle çok yüksek bir perspektife ulaşmak ve tüm şehri görmek isteriz. Bu yüzden perspektif çok önemlidir.

Siz de fotoğraflarınızın profesyonel olmasını istiyorsanız, LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon, 15 yıllık tecrübesiyle ürünlerinizi daha iyi tanıtabilmeniz için profesyonel fotoğraf çekimi yapıyor. Fotoğraf çekimi fiyatları veya randevu almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz