Portre fotoğrafçılığı, bir kişinin kişiliğini, ruh halini ve hikayesini anlatma yeteneğine sahip olan en popüler ve en eski fotoğraf türlerinden biridir. İster profesyonel çekilmiş insan fotoğrafları, ister evde çekilebilecek poz önerileri olsun, bu tür fotoğrafların her birinde çekicilik, derinlik ve duygu vardır. İşte bu yazımızda, portre fotoğraf nedir, portre çekimi nasıl yapılır ve portre fotoğrafçılık hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz.

Hangi mesleğe sahip olursanız olun, portre fotoğraf çekimine ihtiyacınız vardır. İşletmeler, kişisel bir dokunuş eklemek için çalışanlarının fotoğraflarını web sitelerine koymak için bu çekimi yaptırır, bireyler ise web siteleri, portföyleri ve sosyal medya sayfaları için bu fotoğraflara ihtiyacı vardır. Bu günlerde, neredeyse herkesin biraz acelesi var ve çoğu insanın bu portre fotoğraf çekimine ihtiyacı olduğu kesin.

Bu blog yazımızda portre fotoğraf çekimi hakkında tüm detayları ve ipuçlarını derledik. Bu yazıdaki tüm kişisel fotoğrafları LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak biz çektik. Tüm çekimlerimizi incelemek için Kişisel Çekim Instagram hesabımızı ziyaret edebilirsiniz.

Portre Fotoğraf Çekiminin Önemli Olmasının 3 Sebebi

Portre fotoğraf, genellikle bir kişinin yüzünün ve ifadesinin, kişiliğini, ruh halini ve karakterini yansıtacak şekilde fotoğraflandığı bir fotoğraf türüdür. Portre fotoğrafları, portrelik fotoğraflar ve portre çekilmiş yüz fotoğrafları olarak da adlandırılabilir. Bu tür fotoğraflar, kişinin yüz ifadesini, gözlerini ve genel duruşunu vurgular.

Fotoğraflar anıları yakalar ve etrafınızdaki dünyayı keşfederken sizi anda kalmaya yönlendirir. İşte portre fotoğraf çekiminin önemli olmasının 3 nedeni:

1. Fotoğraflar bir hikaye anlatır.

Her görüntünün arkasında bir hikaye vardır. Bir fotoğrafa bakarak, onunla ilgili birçok sonuca varabilirsiniz:

 • Neyi beğenirler?
 • Neredeler?
 • Kaç yaşındalar?
 • Nasıl hissediyorlar?

Örneğin yakın bir arkadaşınızla çektiğiniz fotoğraflara bakıyorsanız, o fotoğraf size o anı hatırlatır ve bu görüntünün arkasında bir hikaye vardır.

portre fotoğraf çekimi

2. Fotoğraflar duyguları uyandırır

Geçmişten bir resme bakıp anında o resimde hissettiğiniz duyguları hissettiniz mi? İşte bir fotoğrafın gücü. Duyguları hissetmenizin nedeni, bir görüntünün estetik olarak ne kadar hoş olduğu değil, fotoğrafta ifade edilen duygulardır.

3. Kendinizi ifade etmenizi sağlar.

Fotoğrafın önemli olmasının en iyi nedenlerinden biri, kendinizi ifade etmenize olanak sağlamasıdır. Nasıl hissettiğinizi, neye inandığınızı, ne düşündüğünüzü ve sevdiğinizi ifade edebileceğiniz harika bir yaratıcı çıkış noktasıdır.

İşin güzel yanı, ne istersen yapabilirsin. Kurallar ve teknikler ne olursa olsun, fotoğrafın sınırı yoktur. Kendinizi herhangi bir kısıtlama olmadan ifade edebilirsiniz.

299425316 788260938976544 2926956340633720232 n çekimi

Portre Fotoğraf Çekimi Türleri

Kişisel çekimler kendi içinde farklı türlere ayrılıyor. Aşağıda bu türleri tek tek açıklayıp nerelerde kullanılabileceğini açıkladık. Başlamadan önce, profesyonel çekim denildiğinizde aklınıza sadece stüdyoda çekim geliyorsa yanılıyorsunuz. Dış mekanlarda da harika portre fotoğraf çekimi yapılır. Çekim için dış mekanları tercih ediyorsanız İstanbul’da çekim için bazı yerlerde mekanlar derledik. İşte o bloglarımız:

1) İş İnsanı / Linkedin Çekimleri

İş dünyasında kendinizi en doğru şekilde yansıtmak çok önemlidir. Aynı zamanda Linkedin gibi platformlarda fotoğraflarınızın kaliteli ve güzel olması sizi ön plana çıkarır. Çünkü iş dünyasında çalışanların kişilikleri ve özellikleri çok önemli bir yer kaplar bu yüzden iş verenler açısından alacağı elemanın iyi bir fotoğrafla kendisini yansıtması güven verici bir özelliktir.

Tam tersi, bir şirket sahibi iseniz veya yöneticiyseniz iş insanı çekimleri tam size göre. Bir şirketin yönetici fotoğraflarının kaliteli olması müşterilerin gözünde güven kazanmasını sağlar, güvenilir bir şirket izlenimi yaratır.

Linkedin gibi iş hayatında önem yaratan platformlar için fotoğraf seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri hala bilmiyor musunuz? LinkedIn Profil Fotoğrafı Seçerken Gerekli 8 Bilgi bloğumuza göz atmalısınız. Ön plana çıkıp fark yaratacağınıza eminiz.

2) Cast Çekimleri

Oyuncuysanız veya oyuncu olmak istiyorsanız cast çekimine kesinlikle ihtiyacınız vardır. Portre fotoğraf çekimleri arasında önemli bir yer kaplayan cast çekimleri oyunculuğunuzu en iyi şekilde yansıtmanızı sağlayacak ve fark yaratacaktır. Yüz özelliklerinizi, mimiklerinizi ve yüz hatlarınızı en iyi şekilde yansıtacak çekimler yaptırmak, sizi ön plana çıkarır ve oyunculuğunuz için önemli bir yardımcı olur.

Aynı zamanda imajınız, yüz hatlarınız ve olgunluğunuz zamanla değiştiği için cast çekimlerinizi belirli bir sıklıkta yenilemeniz ve profilinizi yeni tutmak da çok önemlidir. Cast çekimleriniz için profesyonel ve deneyimli bir ekip arıyorsanız buradayız. Cast/ Headshot çekimleri hakkında detaylı bilgi istiyorsanız Cast Fotoğraf Çekimi İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey bloğumuza göz atabilirsiniz.

Cast Fotoğraf Çekimi

3) Sosyal Medya Çekimleri

Sosyal medya çekimleri çok geniş bir aralığı kapsıyor. Sosyal medya günümüzde hayatlarımızı çok etkiliyor ve portre fotoğraf çekimi yaptırmak herkesin gündeminde. Sosyal medyanızı canlandıracak çekimler ile ilgili nasıl çekimler yapılabileceğini aşağıda bahsettik, onu okuduktan sonra Daha İyi Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Çekilir? bloğumuza göz atabilirseniz sizden havalısı kalmayacak!

 • Sosyal medya çekimleri için aile fotoğrafı çektirmek çok popüler. Bu çekim sayesinde hem güzel bir anınız olacak hem de çok güzel fotoğraflarınız ortaya çıkacak. Ailenizle böyle profesyonel bir etkinlik yaptırmak sizi iyi gelecektir. Deneyimli ekibimizle güzel stüdyomuzda çekim yaptırmak için bize hemen ulaşabilirsiniz.
 • Bir sanatçı, influencer, youtubersanız portre fotoğraf çekimlerine çok ihtiyacınız var çünkü kendinizi en iyi bu şekilde yansıtabilirsiniz ve insanlara kendinizi en güzel şekilde göstermiş olursunuz. Kişiliğinizi ve karakterinizi yansıtacak fotoğraflara sahip olmalısınız çünkü kişisel olarak yansıttığınız imaj, sosyal medya için sizi siz yapan şeydir. Bu tarz çekimlerimizi Sanatçı& Influencer Çekimleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
 • Bir manken veya modelseniz daha fazla ve daha iyi projelerde bulunmanızı sağlayacak olan şey elbette portre fotoğraf çekimleridir. Sosyal medyanızdan paylaştığınız fotoğraflar ile kendinizi daha iyi gösterebilir, ilgi çekici olabilirsiniz. Modeller İçin Poz Verme Önerileri bloğumuz sayesinde pozlarınızı geliştirebilirsiniz.mankenli çekim
 • Portre fotoğraf çekimleri yaptırmak için bir sebebinizin olmasına gerek yok. Kendinizi iyi hissetmek ve ne kadar harika olduğunuzu görmek için çekim istemeniz yeterli. Sevgilinizle çekim yaptırabilir veya ilgisini çekmek istediğiniz birisi varsa profesyonel portre fotoğraf çekimlerimiz sayesinde onları etkileyebilirsiniz. Sevgiliyle çekilebilecek fotoğraflar konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa Sevgililer Günü Fotoğraf Çekimi Fikirleri bloğumuzdan yardım alabilirsiniz.

Profesyonel İş İnsanı Fotoğraf Çekiminin Önemi

1- İnsanlar sizinle daha iyi bağlantı kurabilir.

Bir müşteriyi daha rahat hissettirir ve sizinle bağlantı kurmaya teşvik eder. Fotoğraf sahibi olmanın isteğe bağlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz – sonuçta, bunlar bitmiş parçanın bileşenleri değil. Ama bu gerçek olmaktan uzak. Profesyonel bir fotoğraf çektirmek, müşterinizde güven ve güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olur ve onların zamanına değer verdiğinizi gösterir. Profesyonel fotoğraflara sahip olmak, bir fotoğrafçı olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda siz ve hedef kitleniz arasında bir bağlantı kurmanıza da yardımcı olur. 

2- Diğerlerine kıyasla kendinizi daha profesyonel hissedeceksiniz.

Profesyonel fotoğrafçılık, pazarlamanıza değer katmanın en etkili yollarından biridir. Profesyonel bir fotoğrafı nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrendikten sonra, insanlarla başkalarının özlediği duygusal düzeyde bağlantı kurabildiğinizi göreceksiniz. Ayrıca, ürünlerinizin yüksek kaliteli resimlerine sahip olmak, onları potansiyel müşteriler için daha çekici hale getirir ve daha olumlu ağızdan ağıza iletişim sağlar. 

3-  Kendinizi daha profesyonel hissettiğinizde daha profesyonel davranırsınız.

Kendinizi daha profesyonel hissettiğinizde, daha az iletişim kurarsınız ve işleri halletme olasılığınız artar. Sadece bunun hakkında konuşmak yerine işe verdiğiniz için başarılı olma olasılığınız daha yüksektir. Bu, dışarı çıkıp 10.000 sterlinlik bir fotoğraf çekimi seansı almanız gerektiği anlamına gelmez, ancak en önemlisi, kendinize ulaşma şansı olan hedefler belirlemeniz anlamına gelir. Profesyonel fotoğraflar bir yatırımdır ve daha sonra bunlara zaman veya para kaybettiğinize pişman olabilirsiniz (özellikle kullanmazsanız). Ama gerçekten nasıl olacağını bilmeden bu yatırımı mı yaptın? Onları asla eskimeyen ve onlarca yıldır bir satıcı olarak sizin için çalışan bir varlık olarak kullandığınızdan emin olun! 

4- İnsanlar profesyonellere daha iyi yanıt verir.

Fotoğraf servislerini işe alırken, geçmişte profesyonel görseller kullanıp kullanmadıklarını sormaya değer. Köpeğinizin fotoğrafını eğlenmek için çekmekle, onu bir reklam için kullanmak arasında büyük bir fark vardır. Profesyonel bir fotoğraf işinizi büyütmenize yardımcı olabilir ve fark ettiğiniz bir şey olmayabilir. Profesyonel fotoğraflara sahip olmak, işletmenize arama motorlarında rekabet avantajı sağlayabilir. 

5- Müşteriler profesyonelliğe saygı duyar ve harcanan zamana değer verir.

İşletmeleriniz için profesyonel fotoğraflara sahip olmak iyi bir yatırımdır. İnsanlar işletme fotoğrafınızı gördüklerinde, onu olabildiğince iyi hale getirmek için her adımı attığınızı bilmek isterler. Girişimciler olarak, çoğu zaman tam olarak anlamadığımız şeyleri kendimiz yapmaya kendimizi kaptırırız. Birini işe aldığımızda, onun kusursuz ve kusursuz olmasını isteriz. Ancak mükemmeliyetçilik ilerlemenin önüne geçebilir ve profesyonelleri işe almak sürecimizi hızlandırmamıza yardımcı olabilir.

profesyonel iş çekimi

Headshot / Cast Çekimleri İçin İpuçları

Cast fotoğrafınız en önemli pazarlama aracınızdır. Kendinizi ifade etmek ve yansıtmak için önemli bir detaydır. Oyuncu listelerinde arama yaparken yayıncıların göreceği ilk şey budur ve tiyatro gösterimi için başvuruyorsanız, temsilcilerin e -postanızı açtıklarında bakacakları ilk şey budur. Portre fotoğraf çekimlerinde cast çekimleri kendinizi satmak için harika bir fırsat!

Öyleyse… İşte harika cast fotoğraflarınız için temel yapı taşları!

portre fotoğraf çekimi

 • Portre fotoğraf çekimleriniz profesyonelce yapılmalıdır . Bir profesyonel olarak görülmek istiyorsanız yüksek kaliteli bir cast fotoğrafı, kariyeriniz konusunda ciddi olduğunuzu gösteriyor. Nakit sıkıntısı çekiyorsanız ve (geçici bir çözüm olarak) evde fotoğraf çekimi yaptırmanız gerekiyorsa, Pencere Işığıyla Oluşturabileceğiniz 6 Farklı Portre Işığı bloğumuzu inceleyebilirsiniz
 • Cast direktörü , ajan veya prodüksiyon şirketi ‘gerçek’ sizin bir fotoğrafınızı görmek istiyor , bu nedenle görünümünüzü mümkün olduğunca doğal tutun, böylece oyuncu sizi birçok farklı rolde hayal edebilir. Ağır makyaj yapıyorsanız, elenme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve yalnızca basit roller için getirilirsiniz. Bu çekimleri Instagram profiliniz için saklayın ;-).
 • Gözler ruhun penceresidir. Onlar sizin en önemli özelliğinizdir, bu yüzden görünür olduklarından emin olun; kameraya doğrudan bakın ve net bir şekilde görüldüğünden emin olun.
 • Sade bir şeyler giyin ve takı, şapka, eşarp, gözlük veya aksesuarlardan kaçının çünkü bunların hepsi karakter katacak ve dikkati dağıtacaktır.
 • Polo yakalar, büyük yakalar, yoğun desenler veya logolar gibi yüzünüzden dikkati dağıtacak kıyafetler giymeyin .
 • Ellerinizi ve kollarınızı atıştan uzak tutun . Görülmesi gereken tek şey yüzünüz, omuzlarınız ve göğsünüzün bir kısmı.
 • Headshot fotoğrafçıları, temel fotoğraf paketinin bir parçası olarak sizin için genellikle 3-4 görüntüye rötuş yapacaktır (istendiği gibi daha fazlasını ekleme seçeneği ile). Genellikle üç veya dört tanesi yeterli olacaktır. Bu size kendinizi ticari bir görünüm ve daha tarafsız bir görünümle sunma fırsatı verir. Fazlası sizin imaj çekiminize girer.

Fotoğrafçıların Portre Fotoğraf Çekiminde Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

İnsanları sevmiyorsanız, portre fotoğraf çekimi, fotoğrafçılık kariyeriniz için akıllıca bir seçim değildir. Fotoğrafın diğer birçok alanından farklı olarak, portre kişiseldir. Çekilen kişi ve fotoğrafçı arasındaki etkileşime dayanır. Portre ile fikir, portrelerdeki insanlar, kişilikleri ve özleri hakkında bir şeyler iletmek için benzerliği kullanmaktır. Bu nedenle, bir özne ve bir makineden ziyade, bir fotoğrafçı ile bir özne arasında bir ilişki olması gerekir. Fotoğrafçı tanınabilir bir stile sahip olsa ve onu kullanmayı düşünse bile, portre yine de çekilen kişiyle ilgilidir ve fotoğrafçının bunu çekilen kişiye iletmesi gerekir. 

#1 Fotoğrafik Portre Tarihi

İlk zamanlarda, fotoğraf; tasvir etmek, iletişim kurmak, hatırlamak ve kutlamak için kullandı. Portre fotoğraf çekimi, bu kullanımların doğal bir uzantısıydı. Toplumlar geliştikçe, önemli kişiler kısa sürede resimlerin konusu oldular. Tarihsel portre, toplumsal geleneklerin insanların nasıl tasvir edileceğini dikte ettiği için stil ve teknikteki değişikliklerle doludur. Birçok dönemde portreler, kişinin gerçekliğinden çok önemini anlatmak için idealize edilmiştir.

#2 İnsanları Anlamak

Portre fotoğraf çekiminde çektiğiniz kişi hakkında bir şeyler ortaya koyacaksanız önce insanlar hakkında bilgi edinmeniz gerekir çünkü portre fotoğraf çekiminde ana konunuz insanlardır.

Koşullara bağlı olarak, portre fotoğraf çekimine başlamadan önce konularınız hakkında fazla bir şey bilmiyor olabilirsiniz. Tabii ki bunun tersi de mümkündür – ailenizin fotoğrafını çekiyor ve onlar hakkında ömür boyu bilgi sahibi olabilirsiniz. Konunuz hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız ve bunları öğrenmek için zamanınız kısaysa, içgüdülerinize, sezgilerinize ve genel insan bilginize güvenmeniz gerekir. Ayrıca, insanlarla etkileşim kurmak ve insanlar hakkında bilgi edinmek için bazı genel tekniklere geri dönebilirsiniz.

#3 Portre Fotoğrafçılığı Stilleri

 Portre fotoğraf çekimi için birçok farklı teknik vardır. Genellikle, daha az önemli diğer öğelerin yumuşak bir odakta oluşturulmasına izin verirken, konunun gözlerini ve yüzünü keskin bir odakta yakalamak istenir. Diğer zamanlarda, bireysel özelliklerin portreleri, eller, gözler veya öznenin gövdesinin bir kısmı gibi bir kompozisyonun odak noktası olabilir. Ayrıca vesikalık fotoğraf gibi başka bir tarz da portre tekniğinden çıkmış ve başlı başına bir tarz haline gelmiştir.

#4 Işık

Portreleri mümkün kılan şey ışıklardır. Bu resim için her zaman doğruydu ve şimdi portre fotoğraf çekimi için de geçerli. Fotoğrafçılar ve ressamlar, portreleri canlandırmak ve vurgular ve gölgeler ekleyerek form ve hacim elde etmek için ışığı kullanır. Işık dinamikleri portreleri canlandırırken, ışık kaynağının kendisini nadiren görüyoruz. Genellikle saçılan, havadaki küçük parçacıklar (toz, nem vb.) tarafından yansıyan veya gelen bir kaynaktan yayılan ışığı görürüz.

Arka planınızın stüdyodaki portre konunuzla iyi çalışacak şekilde seçildiğinden emin olmak çok önemlidir. Siyah arka plan (düşük tonlu, koyu portreler için) veya beyaz arka plan (yüksek tonlu, parlak portreler için) ile yanlış gitmek zordur, ancak seçiminizin hem konularınızın ten tonları hem de görüntü için iyi çalıştığından emin olun. Siyah bir arka plan üzerinde koyu ten tonlarının iyi görünmeyebileceğini akılda tutmakta fayda var. Stüdyoda renkli bir arka plan ile çekim yapıyorsanız, fotoğrafın tonunu ve duruşunu göz önünde bulundurmalısınız.

Doğaçlama arka plan olasılığını ihmal etmeyin. Stüdyoda, klasik fonlardan daha fazlası da vardır. Buruşuk kağıt, oluklu mukavva ve kumaş parçaları gibi sıradan malzemelerle neler yapılabileceğine şaşırabilirsiniz. Dışarıda çekim yaparken hem arka planı hem de portre konusunu ön planda tutmayı unutmayın.

Dışarıda günlük bir portre yapmadan önce kompozisyonunuzu kontrol edin. Arka planda görsel bir kusur varsa, kameranızın konumunu değiştirerek veya nesnenizden hareket etmesini isteyerek bunu düzeltmeye çalışın. Açık havada çekilenler de dahil olmak üzere portrelerle ilgili bir başka olasılık da kendi arka planınızı getirmektir. Siyah bir kumaş bunun için iyidir ve birdenbire nesnenizi net bir şekilde sunan düzenli bir arka plana sahip olursunuz.

#5 Poz Verme

İnsan formu, şekillendirilebilir, orantılı ve dünyadaki en güzel konulardan biridir. Aynı zamanda vücut, en çekici insanı bile biçimsiz gösterecek şekilde düzenlenebilir. Bu yüzden portre fotoğraf çekiminde poz vermek her şeydir. Portrenin amacını öğrendikten sonra, son portreye uygun bir poz stili seçmeniz gerekir. Yeni Başlayan Modeller İçin Poz Verme Önerileri bloğumuzdan poz önerileri alabilirsiniz! 

Bir Fotoğrafı Portre Yapan Nedir?

İnsanların içlerindeki duygu bağlantısını ortaya çıkarabilmeleri için portre fotoğraf çekimine ihtiyacımız var. Seyirci, kendi hobisi/zevk için portre fotoğrafçılığı yapan fotoğrafçının kendisi olabilir veya portrelerini çektiğiniz bir müşterinin ailesi olabilir. Müşterinizi tatmin ederken kişisel benliğinizi tatmin etmek de gerekir. Bir portre fotoğrafçısı, izleyicilerinin portrelerini gördüklerinde nasıl hissetmelerini istediklerine karar vermede çok fazla güce sahiptir. Konu, arka plan, ışıklandırma ve duygu ile birlikte izleyici ile portre fotoğrafı arasında bir bağlantı hissi uyandırabildiğinde bir fotoğraf portre haline gelir.

Portre fotoğrafının önemi kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yüzden diğer sanat dallarında olduğu gibi portre fotoğraf çekiminin neden önemli olduğunu açıklamak zor olabilir. Belki de portre fotoğrafçılığını kitleler arasında açıklanamaz bir ihtiyaç haline getiren şey, iyi bir portre fotoğrafının izleyiciye getirebileceği bağlantıdır. İyi bir portre fotoğrafıyla uyandırılabilecek duygu ve hisler her birimizin içinde bulunur ve ancak onu iyi bir portreden gördüğümüzde bu duyguyla daha derin bir düzeyde bağlantı kurabiliriz. 

Portre fotoğraf çekimi hakkında bu kadar bilgiden sonra bir portre fotoğrafına hazırsınız! Portre fotoğraf çekimine randevu almak için bize hemen ulaşabilirsiniz. Bloğun içinde bahsettiğimiz diğer bloglarımız haricinde ”Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?” diye düşünüyorsanız şu bloglarımıza da göz atabilirsiniz:

Sizlerle iletişimde olmaktan memnuniyet duyarız! Sorularınız, istekleriniz veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Veya günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.