/

E-Ticaret Ürün Çekimi İçin Bilmeniz Gereken 16 Tür!

Amazon Çekimi

E-ticaret ürün çekimi, bir arabanın tekerlekleri gibidir – aracın geri kalanını hareket ettirir. E-ticaret ürün çekimi fotoğraf çekimi bir e-ticaret işinin temel bir bileşenidir, bu nedenle herkes onu kullanır ve varsayılan endüstri standartları yüksektir.

Hem e-ticarete yeni başlayanlar hem de profesyoneller için ürün fotoğrafçılığı türlerini ayırdık, sınıflandırdık, tanımladık, kullanımlarını örnekleriyle gösterdik. Bazı ürün fotoğrafçılığı türleri günlük kullanım içindir, bazıları benzersizdir ve yalnızca belirli durumlarda  kullanılabilir. Bu blog ; e-ticaret ürün çekimi hakkında işin özüne inmeyi, rekabeti mükemmellikte yenmeyi seven e-ticaret meraklıları içindir. E-ticaret mağazanızın satışları için en doğru ve güzel fotoğrafları öğrenmeye hazır olun.

Bu blogta göreceğiniz tüm fotoğrafları LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak biz çektik ve türlerin altına görmeniz için örnek olarak yerleştirdik. Daha fazla örnek incelemek ve çekimlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret Ürün Çekimi İçin Bilmeniz Gereken 16 Tür! fiyatları

Online satışlarda fotoğrafın etkisi nedir?

Ürün fotoğrafçılığı, e-ticaret sitenizde tüm satışlarınızı etkileyebilir. Bir araştırmaya göre; online satıcıların %90’ı, bir online satış için görüntü kalitesinin hayati bir faktör olduğunu düşünüyor.

Yapmanız gerekenler basittir: e-ticaret ürün çekiminin gücünü hafife alırsanız, neden kimsenin ürünlerinizi satın almadığını anlamaya çalışırken sonsuza kadar sıkışıp kalabilirsiniz; E-ticaret ürün çekimine gereken özeni gösterirseniz, müşteriler daha sık dönüş sağlar, vazgeçme oranı düşer.

E-ticaret ürün çekimi söz konusu olduğunda e-ticarete yeni başlayan herkes hata yapar – bunlardan kaçınmanıza ve harika e-ticaret resimlerinin ne olduğuna öğrenmenize yardımcı olmak için buradayız. LUX Fotoğraf  Video Prodüksiyon 17 senedir sektörde hizmet veriyoruz ve çalışmalarımızı incelemek isterseniz internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz veya Instagram hesabımızı ziyaret edebilirisiniz.

Örneklerle ürün fotoğrafçılığı türleri

Aşağıda farklı faktörlere dayalı olarak e-ticaret ürün çekimi türlerini sınıflandırdık:

Nesne sayısına göre:

 • Bireysel ürün çekimi
 • Grup ürün çekimi

Boyut ve boyutlara göre:

 • Normal boyutlu ürün çekimi
 • Büyük ürün ürün çekimi
 • Ayrıntı / yakın çekim / makro ürün çekimi
 • Ölçek ürün çekimi

Amaca dayalı:

 • Ambalaj ürün çekimi
 • 360 derece ürün çekimi

Kullanılan aksesuarlara göre:

 • Asılı ürün çekimi
 • Mankenli ürün çekimi
 • Flat lay / Basit stüdyo çekimleri
 • Beyaz arka plan çekimleri
 • Sosyal medya çekimleri

Kullanıma göre:

 • Süreç fotoğraf çekimi
 • Lifestyle ürün çekimi

Şimdi her birine derinlemesine bakalım:

1) Tekli ürün fotoğrafçılığı

Bu çekim, e-ticaret ürün çekiminde ürünleri grup halinde değil de tek başına çekilen türdür. Ürünü tek başına göstermek isterseniz ve bütçeniz daha kısıtlıysa bireysel ürün çekimini tercih edebilirsiniz.

Ne zaman kullanılır: E-ticaret mağazanız için bu çekim türünü çoğu ürünlerinizde kullanabilirsiniz. Ürünü tek başına yansıtmak için kullanılır.

e-ticaret için ürün çekimi fiyatları

2) Grup fotoğrafçılığı

Çekim başına 1’den fazla ürün olduğunda, bu grup fotoğrafçılığıdır. Bu tür bir görüntü için bütçeleme yaparken, e-ticaret ürün çekimi fiyatı haliyle çekimdeki her ürünle birlikte artar.

Ne zaman kullanılır: Daha fazla satış yapmak, bağlam sağlamak, tüm koleksiyonu göstermek, stili vurgulamak için kullanılır. Bir mağazadan bir şey satın aldığınızda ve birkaç gün içinde satın aldığınız öğelerin onunla birlikte mükemmel bir aksesuarla birlikte konumlandırıldığı bir e-postanın gelen kutunuza düştüğünü hayal edin. Bu yüzden grup resimlerine ihtiyacınız var.

makyaj ürün çekimi

3) Normal boyutlu ürünler

Ürünlerinizin boyutları fazla küçük veya fazla büyük olduğunda çekim şartları da haliyle artar. Ürün boyutlarının çekim açısından zorluk çıkarmayacak boyutta olması kolaylık sağlar. Örneğin makyaj malzemesi, çanta gibi ürünleri çekmek bir araba çekmekten daha kolaydır.

dekorasyon ürün fotoğraf çekimi

4) Büyük ürünler

Mobilya, kamyon parçaları tüccarları, bisiklet dükkanları gibi işletmeler, ürünlerin çok büyük olması gerçeğinden dolayı bir sürü ekstra endişeye sahiptir. Boyutlar açısından, birçok stüdyo bu ürünleri büyük olarak nitelendirmeye başlayacak ve sırasıyla 5 KG veya 3 fit’i aşan nesneler için çekim için ekstra bir ücret talep eder.

Ekstra çabalar ve ekstra fonlar, daha hacimli nesneler için ürün fotoğraf çekiminin birçok aşaması için geçerli olacaktır:

 1. teslimat için pakete adam yerleştirme
 2. teslim ücreti
 3. boşaltmak için personel
 4. fotoğraf stüdyosu özellikleri
 5. büyük nesneleri çekmek için eğitimli fotoğrafçı
 6. stüdyoda büyük bir nesnenin taşınması ve konumlandırılması için ekstra personel
 7. rötuş ve renk
e-ticaret ürün fotoğraf çekimi

MNG Technic için 2006 yılında çektiğimiz sevdiğimiz bir fotoğraf

5) Detay fotoğrafçılığı/ Yakın çekim fotoğrafçılığı

Bu, fotoğraflanan öğenin tamamının yalnızca bir ayrıntısını yakalamak için nesnenin bir bölümünü yakınlaştırabilmek için kamera ve ışıklandırma için özel ayarlar gerektiren bir fotoğrafçılık türüdür. Detay fotoğrafçılığı aynı zamanda müşterilerin güvenini sağlar. Akıllı bir e-ticaret mağazası sahibi, kalite düzeyine ilişkin gerçekçi beklentiler belirlemek ve geri dönüş oranını önemli ölçüde azaltmak için yakın plan görüntüleri kullanacaktır.

Ne zaman kullanılır: Detay fotoğrafçılığı genellikle bir e-ticaret mağazasının ürün sayfalarında ve sosyal medya için ticari çekimlerde kullanılır. Özellikle yakın plan görüntüler, mücevher ürün fotoğrafçılığında, antikalar ve klasik online mağazalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanılmış bir öğenin durumuyla ilgili olarak bir müşterinin yeterli beklentilerini belirlemenin harika bir yoludur.

ayakkabı fotoğraf çekimi

6) Ölçek Fotoğrafçılığı

E-ticaret işletmesi tarafından bir nesnenin boyutunun anlaşılması için yapılan fotoğrafçılık türüdür. Örneğin, sırt çantaları bile boyut olarak farklılık gösterir bu yüzden boyutunu anlamak için, bir insan sırtında veya bir telefon ve bir not defterinin yanında gösterilen çantanın boyutunu göstermesine ihtiyaç duyulabilir.

deri ayakkabı çanta çekimi

7) Ambalaj Çekimleri

Evet, kulağa biraz abartılı gelebilir, ancak tasarım odaklı görsel olarak doygun tüketim çağında, paket çekimleri bile önemlidir. Youtube videolarında paket açılımı yapmak milyonlarca hit alır. İşletmeler benzersiz markalı ambalajlarını tasarlamak ve üretmek için çok para harcarlar, bu nedenle bu yatırımın sonucunu bir çekimde göstermek çok doğaldır.

etsy ürün çekimi

Ne zaman kullanılır: Markalı ambalajlara yatırım yaptıysanız veya detaylandırmaya gittiyseniz kullanın. Ambalajınız markanın kimliğini yansıtıyorsa kullanın. Ambalajınız çok tatlıysa kullanın. Koruyucu işlevi varsa ve bir müşterinin satın aldığı ürünün onlara güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirse paket fotoğraflarını kullanın.

8) 360 Derece Fotoğraf Çekimi

Birçok spor ayakkabı markası için 360 derecelik görüntüler verilmektedir. Spor ayakkabı ürünlerinin talepkar ve son derece teknik hedef kitlesi ile rezonansa girerler. Ayakkabılar her yerde olduğu için, teknolojinin markadan markaya çok benzer olduğu anlaşılabilir, ancak bir markayı diğer markadan ayıran tasarımdır.

360 derece fotoğraf çekimi

Ne zaman kullanılır: E-ticaret mağazanızda spor ayakkabılar bulunuyorsa 360 derecelik fotoğrafçılığı kullanın. Hızlı yüklemeye zarar vermeden ağır dosyaları desteklemek için yeterli belleğe sahipseniz kullanın. Aksesuarlar, takılar, çantalar, kemerler gibi tüm önemli ürünlerle 360 ​​derecelik görüntüler kullanın – bu, bir müşterinin beklentisidir ve yüksek segmentte farklı bir noktadır.

e-ticaret ürün fotoğraf çekimi

9) Asılı Ürün Çekimi

Fotoğrafçılar tarafından kullanılan bir diğer çekim türü ise, ürünleri asarak kullanmaktır. Bu tür fotoğrafçılık, bir nesneye 3D efekti vermek için harikadır.

Ne zaman kullanılır: Takı parçaları, aksesuarlar gibi ekstra derinlik ve boyut gerektiren alışılmadık şekilli nesnelerle kullanın.

takı çekimi

10) Mankenli Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda bir başka popüler düzen olan manken resimleri, giyim fotoğrafçılığı için harikadır . Mankenle birlikte gelen hacim, müşterinin bir giysinin müşteride nasıl görüneceği konusunda daha iyi bir fikir edinmesini sağlar.

Ne zaman kullanılır: Tekstil için tüm temel koleksiyonlar ve moda parçaları için kullanabilirsiniz. Ayrıca takı gibi ürünlerde de kullanabilirsiniz.

yüzük fotoğraf çekimi

 11) Flatlay / Basit Stüdyo Çekimleri

Profesyonel ürün resimleri söz konusu olduğunda, düz fotoğrafçılık veya yalnızca bağımsız nesne çekimleri en temel fotoğrafçılık türüdür. Tek gereksinim, profesyonel donanımlı bir stüdyoda yapılması gerektiğidir. Sosyal medya yerleşimi için beyaz bir arka plana karşı bireysel veya grup görüntüleri, bağımsız nesneler veya gökkuşağı renginde bir arka plana karşı diğer aksesuarlarla düzenlenebilirler.

Ne zaman kullanılır:  E-ticaret mağazanızda profesyonel fotoğraflara yer vermek istiyorsanız kullanabilirsiniz

amazon video çekimi

12) Beyaz Fon Fotoğraf Çekimi

Beyaz arka plan çekimi, stüdyo fotoğrafçılığının en temel türüdür, ancak aynı zamanda en popüler ve etkili olanıdır. Bireysel markaların veya Amazon’daki ürün sayfalarının çoğu, özellikle bu tür temel görüntülere sahip olacaktır.

Ne zaman kullanılır: Bir e-ticaret mağazanız varsa kullanın. Amazon, eBay, Etsy vb. üzerinde işlem yapıyorsanız kullanın.

amazon ürün fotoğrafı

13) Sosyal Medya Fotoğraf Çekimi

Fotoğrafın en yeni ve en yaratıcı türlerinden biri olan sosyal medya ürün görsellerinin çok büyük bir sosyal takipçisi var. Instagram, en iyi örnekleri yakalamak, yeni numaralar öğrenmek ve trend belirleyici olmak için bir yerdir.

Sosyal medyada görülen kombinasyonlar, arka planlar, grafik tasarım, modeller, kreatifler, insanca hayal edilebilecek kadar çeşitli ve birleştirilemez olabilir. Ancak bu tür fotoğrafçılığın bir görevi vardır: viral olmak. Fotoğraflarınız viral olmak için yani beğenilmek ve paylaşılmak için yeterince sevimli veya yeterince tuhaf olmalıdır.

Ne zaman kullanılır: e-ticaret markanızın sosyal medyaya ihtiyacı varsa (ve bahse gireriz gereklidir)

E-Ticaret Ürün Çekimi İçin Bilmeniz Gereken 16 Tür! fiyatları

14) Süreç Fotoğrafçılığı

Süreç fotoğrafçılığı, yapılan veya kullanılan bir nesneyi uygulama sırasında fotoğrafladığımız bir çekim türüdür.

Ne zaman kullanılır: El yapımı segmentte veya güzellik endüstrisinde yoğun olarak kullanılır. Öğeleriniz el yapımıysa, yapılan nesnenin resimlerini yaparak müşterilerinize el yapımı süreci hakkında daha iyi bir fikir verin.

endüstriyel fotoğraf çekimi fiyatları

e-ticaret ürün fotoğraf çekimi

15) Dekorlu Ürün Çekimi ( Lifestyle / Stilllife )

Dekorlu ürün çekimini satışlarınızı artırmak için başlı başına bir bölüm olarak düşünmelisiniz. Bu, bir yaşam sahnesinin parçası olarak veya eylem halindeyken ürününüzün görüntüleri demektir. Lifestyle fotoğraflar çoğunlukla bir modelle çekilir, ancak bir model olmadan da gerçek hayata benzer bir bağlama yerleştirilebilir. Dekorlu fotoğraflar; e-ticarette, tüm medyada ve reklamlarda çok kullanılır ve e-ticaret ürün çekimi için çok önemlidir.

Ne zaman kullanılır: Markanız ortalama bir işletmenin üzerinde konumlanıyorsa, moda dergisi reklamlarınız varsa, bir koleksiyon başlatmak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

dekorlu çekim örnekleri

16) Bilgi Grafiği Bulunduran Fotoğraflar ( Infografik )

Ürünleriniz hakkında bilgi vermek için fotoğraflara bilgi grafikleri, yazı, logo eklemek çok güzel bir tekniktir ve e-ticaret ürün çekiminde kullanılması çok fayda sağlar. Ürünün müşteriler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Ne zaman kullanılır: Bu çekim türünü son derece teknik ve birçok özelliği olan bir ürününüz varsa kullanabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret işletmeniz Google sıralamasında ilk sayfaya çıkmak istiyorsa buna fayda sağlar.

etsy fotoğraf çekimi

Dikkat çeken E-Ticaret Ürün Çekimi için ipuçları

 1. Bu pazarlama faaliyeti için yeterli bütçe ayırdığınızdan emin olun. Bir pazarlama planındaki başka hiçbir eylem, ürün fotoğrafçılığı kadar büyük bir yatırım getirisi sağlamaz. E-ticaret ürün çekimine önem verin.
 2. Her insanın günlük olarak maruz kaldığı binlerce görsel tanıtım materyali ile rekabet ettiğinizi unutmayın – standartlar yüksektir, minimum gereklilik olarak bunları karşıladığınızdan emin olun.
 3. Mümkün olduğunda, e-ticaret görüntülerinde uzmanlaşmış profesyonel bir e-ticaret ürün çekimi şirketi kiralayın – fiyatlar yüksek görünse de, bu alandaki deneyim nedeniyle sonuçlar verilir. LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon Şirketi olarak 17 yıldır bu işi yapıyoruz. ”E-Ticaret fotoğraf çekimi nasıl yapılır?” diye düşünüyorsanız ürünlerinizi emin ellere ve e-ticaret fotoğraf stüdyosuna bırakın! E-ticaret ürün çekimi örneklerimizi incelemek ve e-ticaret ürün çekimi fiyatları için tıklayınız.
 4. Farklı fotoğraf türlerini iletişim kanallarınızda birleştirin.
 5. Belirli kanallar ve amaçlar için uygun fotoğraf türlerini seçin.

Sizlerle iletişimde olmaktan memnuniyet duyarız! Sorularınız, istekleriniz veya önerileriniz için bize bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Veya günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.