/

Pencere Işığıyla Oluşturabileceğiniz 6 Farklı Portre Işığı

fotoğrafta ışık

LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon olarak 15 yıl boyunca yüzlerce kişinin, yüzbinlerce portre fotoğrafını çektik ve çekmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda sadece pencereden gelen ışığı kontrollü bir şekilde kullanarak yaratabileceğiniz 6 farklı portre ışığından bahsedeceğiz.

İlk yapmanız gereken şey odada ışığın geldiği pencere dışındaki bütün ışıktan kurtulmak olmalı. Hatta pencereniz çok genişse kalın perdeler ya da ışığı engelleyebilen kartonlar kullanarak ışığın geldiği alanı biraz daha daraltırsanız ışığı kontrol etmeniz kolaylaşır. 

Stüdyoda profesyonel çekim yaparken arka planı hazırlar, modeli önüne koyar ve ışığı modele göre hareket ettiririz. Fakat ışık kaynağı olarak pencereden gelen ışığı kullanırken bu mümkün değildir. Bu sefer ışık sabit kalır, arka plan ve model ışığa göre hareket eder.

1. Kelebek( Butterfly) /Paramount Işığı

Modelinizi pencereye, yani ışık kaynağına doğru döndürün. Modelin yüzünde kelebek ışığı oluşması için burnunun ve çenesinin altında gölgelerin oluşması gerekir. Bunun için modelinizi bir tabureye oturtup ışığın modelin yüzüne yukarıdan gelmesini sağlayın. Bu düzeneği kurduktan sonra taburenin yüksekliğini ayarlayarak portre ışığının oranını ve modelin yüzündeki gölgelerin kontrastını gönlünüzce değiştirebilirsiniz. 

kelebek portre ışığı

2. Loop Light ( Türkçesini bulamadık :) )

Bu portre ışığını yaratmak için pencereyi yan tarafınıza alın ve pencereye dönük olan modelinizin 45 derecelik açıyla size dönmesini sağlayın. Modeli oynattığınız için arka plan da değişti, onu yeniden ayarlamayı unutmayın. Pencereden gelen ışık modelinizin burnunun gölgesinin oluşturmasını sağlayacak. Model size doğru döndükçe bu gölge büyür ve daha dramatik bir görüntü elde edersiniz. 

loop portre ışığı

3. Rembrandt Işığı

Modelinizi biraz daha size doğru döndürürseniz loop ışıkta burnunun oluşturduğu gölge yanağındaki gölgeyle birleşir ve ışık modelin gözünün altında kalan aydınlık bir üçgen alan oluşturur. İşte Rembrandt ışığı bu üçgenden tanırız. Bu ışık, ismini “ışık ve gölgelerin ressamı” olarak bilinen Hollandalı ressam Rembrandt Harmenszoon van Rijn’den alır.

Rembrandt portre ışığı

 

Portre Işığı

4. Split Light 

Bu sefer modelinizin tamamen size dönük olsun. Yani modelin yüzünün bir tarafı pencereden gelen ışığı alacak, diğer tarafı ise tamamen gölgeli kalacak. Modelin yüzü ışık tarafından simetrik bir şekilde bölünmüş olacak. Eğer biraz daha düşük kontrastlı bir görüntü istiyorsanız modelin karanlıkta kalan tarafından beyaz bir kartonu reflektör görevi görecek şekilde tutabilirsiniz. Böylece gölgeler biraz daha açılmış olur. 

split portre ışığı

5. Geniş Işık (Broad light)

Modelinizi aynı yönde biraz daha döndürün. Bu portre ışığında çekebileceğiniz iki açı var. İsterseniz Rembrandt ve loop ışıkta yaptığımız gibi yüzünün gölgeli kısmına odaklanıp daha gizemli bir fotoğraf çekebilir, yahut modelin ışık alan aydınlık tarafında geçip daha cana yakın ve sıcak bir portre elde edebilirsiniz. 

geniş portre ışığı

6. Rim Light

Bu sefer modelinizi, pencereye arkası dönecek şekilde yerleştirin. Arka planınızı da modelin arkasına getirin ancak arka plan ışığı engellememeli. Böyle çekerek karanlık ve gizemli fotoğraflar elde edebilirsiniz. Modelin yüzünün daha belirgin olmasını isterseniz beyaz kartonu kullanarak pencereden gelen ışığı modelin yüzüne yansıtabilirsiniz.

İnsanlar çoğunlukla pencereden gelen ışığı kullanabilecekleri bir ışık kaynağı olarak görmezler. Tabii, tüm bu tekniklerin işe yaraması için ışık geldiğinin pencere yeterince küçük olmalı. Bunun için yazının başında, pencerenize ışığa geçirgenliği olmayan karton ya da kalın perde yapıştırarak ışığın içeri girdiği alanı kısıtlamanızı önermiştik. Eğer ışık, geniş bir alandan girerse etrafa dağılır, belirli bir yönü olmaz ve üstünde kontrol sağlayarak yukarıda saydığımız portre ışığı türlerini oluşturamazsınız. 

Portre Işığı

Şimdi içinizden “Bu ışığı kontrol etmek ne zor işmiş, pencereye karton yapıştırmakla da hiç uğraşamam,” diyor ama böyle güzel fotoğraflarınız olsun istiyorsanız LUX Fotoğraf Video Prodüksiyon, tecrübesi ve profesyonelliği ile hiç yorulmadan böyle güzel fotoğraflarınız olmasını sağlıyor. Kişisel fotoğraf çekimi sayfamızı inceleyip daha önce çektiğimiz fotoğrafları görebilir, sizin de böyle fotoğraflarınızın olmasını isterseniz bilgi@luxproduksiyon.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Günün her saati hizmetinizde olan Whatsapp Hattımız aracılığıyla bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://petapixel.com/2021/01/12/5-window-light-portrait-positions/